Notowania

Donald Trump
12.08.2019 09:52

Żołnierze USA w Polsce. FAS: Trump blefuje grożąc przeniesieniem wojsk z Niemiec

Prezydent USA Trump stosuje taktykę zastraszania, którą posługiwał się jeden z jego poprzedników w Białym Domu, czyli Richard Nixon - pisze niemiecki wysokonakładowy liberalno-konserwatywny dziennik "FAS".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
USA. Donald Trump znowu jest w centrum uwagi.

"Donald Trump zagroził, że przeniesie amerykańską infrastrukturę wojskową z Niemiec do Polski, jeżeli Niemcy nie zrobią tego, czego się domaga: nie dadzą więcej pieniędzy na wojsko. To nie jest zaskoczeniem, gdyż ulubionym zajęciem Trumpa jest straszenie cykorów" - pisze Konrad Schuller w komentarzu opublikowanym w niedzielę we "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

Komentator przypomina, że dwa lata temu Trump groził północnokoreańskiemu dyktatorowi Kim Dzong Unowi zniszczeniem jego kraju, jeśli nie zrezygnuje on z broni atomowej.

Zdaniem Schullera Trump stosuje taktykę zastraszania, którą posługiwał się jeden z jego poprzedników w Białym Domu - Richard Nixon.

Eksplozja składu amunicji. Nagrania świadków

Według tej "madman theory" prezydent USA powinien zachowywać się tak, by jego przeciwnicy mieli go za szaleńca. Będą wtedy myśleli, że gdy wpadnie w złość, unicestwi ich, nawet jeśli byłoby to sprzeczne z rozsądkiem - czytamy w "FAS".

Puste groźby

Zdaniem Schullera próby szantażu ze strony Trumpa wobec Niemiec pasują jak ulał do tej taktyki, podobnie jak jego groźby wobec Korei Północnej i Iranu. "Północni Koreańczycy i Persowie przejrzeli jednak ten chwyt ” - zaznacza niemiecki dziennikarz.

Kim nie oddał swoich rakiet na złom, w sobotę wystrzelił piątą rakietę w ciągu dwóch tygodni, a jego kraj ciągle nie został unicestwiony - pisze Schuller. Kim zdemaskował puste groźby Trumpa. "He colled the bluff" - mówi się w Ameryce.

W podobny sposób postępują Irańczycy. Trump wysłał lotniskowiec do Zatoki Perskiej, a Irańczycy uprowadzają zachodnie tankowce. Uważają, że Trump tylko zgrywa wariata. Wiedzą, że jego wyborcy nie zaakceptowaliby kolejnej kosztownej wojny.

Schuller przepowiada, że także wobec Niemiec Trump nie odniesie sukcesu. Gdyby prezydent przeniósł amerykańskie wojska na wschodnią flankę NATO, doprowadziłby do "nieobliczalnych strat" dla Ameryki.

Być może nie przywiązuje wagi do tego, że zniszczyłby w ten sposób akt podstawowy NATO-Rosja z 1997 roku, który jest jednym z ostatnich jeszcze funkcjonujących porozumień. Taki krok spotkałby się też ze sprzeciwem w NATO i mógłby doprowadzić do rozpadu sojuszu.

Trump umie liczyć

Nieobojętne dla Trumpa byłyby jednak straty finansowe. Amerykańskie bazy w Niemczech są bardzo cenne. Przez lotnisko w Ramstein idą transporty na Bliski Wschód, do Iraku i Afganistanu, a w Landstuhl znajduje się największy poza terytorium USA amerykański szpital wojskowy. Stanowiska dowódcze w Stuttgarcie i Wiesbaden, poligon w Grafenwoehr są warte miliardy.

"Trump wie o tym. Być może nie jest wariatem, jest natomiast biznesmenem. Nie roztrwoni tych pieniędzy, nie zrealizuje swoich gróźb" - pisze Schuller.

Pomimo tego, jego groźby już wyrządziły poważne szkody - ocenia komentator „FAS”. Okazało się, że na Ameryce pod jego przywództwem nie można polegać. Trump ma za nic sojuszników. Jeżeli Niemcy i ich sojusznicy chcą być bezpieczni, muszą sami zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo. Nie obejdzie się bez zwiększenia wydatków na o bronę - pisze w konkluzji Schuller.

Autor: Jacek Lepiarz, Deutsche Welle

Tagi: Donald Trump, wojsko, usa, gospodarka, wiadomości
Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-08-2019

mk@Trump i wszystko jasne ,to tylko Trump.

11-08-2019

MaxPanie Trump my Polacy nie chcemy amerykańskich wojsk w Polsce tym bardziej tych wojsk które stacjonuja w Niemczech

11-08-2019

PolakMam nieodparte wrażenie, że szkopy się doigrają!!!!

Rozwiń komentarze (189)