Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

ZUS przypomina: to już ostatnie godziny na skorzystanie z tego świadczenia

1
Podziel się:

O północy (31 marca 2023 roku) upływa termin na pobranie bonu turystycznego uprawniającego do dofinansowania do wypoczynku dziecka. Bonem można opłacić zaliczkę na wypoczynek zaplanowany po tej dacie - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W całej Polsce nadal nie zostało aktywowanych ok. pół miliona bonów.

ZUS przypomina: to już ostatnie godziny na skorzystanie z tego świadczenia
31 marca 203 roku o północy upływa termin na pobranie bonu turystycznego (123RF)

- Dziś zamykamy ogromny program, który realizował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obsługa bonu była możliwa dzięki elektronizacji ZUS, jaka dokonała się w ostatnich latach. Program realizowany był w pełni online przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS) - podkreśla, cytowana w komunikacie, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Zaznacza, że większość uprawnionych osób, ok. 90 proc., aktywowała bon.

Szefowa ZUS przypomina, że bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Można nimi płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce tylko do końca marca 2023 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "PPK to de facto podwyżka pensji". Prezes PFR: mniej boli strata niż to, że kto inny zarabia

500 tys. bonów jeszcze nieaktywnych

Z danych ZUS wynika, że w całej Polsce nadal nie zostało aktywowanych ok. 500 tys. bonów, a aktywnych bonów jest ok. 3,7 mln.

Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi, np. transport i zwiedzanie.

Według danych ZUS w całym kraju płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).

Bon turystyczny. Komu przysługuje świadczenie

Co do zasady bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 r. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500 plus złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Aktywacja świadczenia odbywa się na PUE ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS-em otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Kosher vodka
rok temu
Socjalizm działa tak: najpierw obiecuje się wzrost dobrobytu. Potem dochodzi się do władzy i zaciąga pożyczki. Robi się programy wsparcia i rozdaje pieniądze. Na rynku pojawiają się dodatkowe pieniądze. Spada wartość tych, które już są w obiegu. Rosną ceny. Zaczyna się rozwijać inflacja. Topnieją oszczędności. W międzyczasie trzeba zacząć spłacać pożyczki. Rząd nakłada kolejne podatki i zabiera ludziom więcej niż przedtem. Ludzie pomstują. Rządzący mają ich gdzieś. Wkurzeni ludzie wybierają do władzy kolejnych. Ci powtarzają schemat. Tracący władzę lądują na zaklepanych wcześniej stanowiskach i żyją sobie spokojnie dalej. Dobranoc.