Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Natalia Kurpiewska
|
aktualizacja

Zwrot pieniędzy za odwołaną wycieczkę. Powstanie nowy fundusz

4
Podziel się:

Turystyczny Fundusz Zwrotów będzie zapewniał turystom pieniądze za odwołane wycieczki z powodu koronawirusa. Szacuje się, że nowy fundusz będzie miał do wykorzystania kwotę około 300 mln.

Zwrot pieniędzy za odwołaną wycieczkę. Powstanie nowy fundusz
Ministerstwo Rozwoju proponuje nowe fundusze dla branży turystycznej (PAP, Wojciech Olkuśnik)

- Przyszedł czas na kolejne kroki - powstanie Turystyczny Fundusz Zwrotów przy Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, który będzie zwracał turystom pieniądze za odwołaną wycieczkę bezpośrednio na ich konto, przy kilkuprocentowym udziale firm turystycznych - informowała wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Do tej pory - zgodnie z uchwalonymi przepisami w jednej z tarcz antykryzysowych - biura podróży oferowały vouchery w zamian za wycieczkę, która została odwołana. Drugą możliwością był zwrot pieniędzy, tutaj jednak trzeba było czekać pół roku.

Oprócz Turystycznego Funduszu Zwrotów, nowe przepisy gwarantują jeszcze zawieszenie składek ZUS dla branży turystycznej, postojowe, preferencyjne pożyczki na zwroty wpłat klientów organizatorów turystyki oraz drugi fundusz mający zabezpieczyć branżę turystyczną na przyszłość.

Zobacz także: Brakuje nauczycieli. ZNP: 10 tys. odeszło we wrześniu

- Utworzymy Turystyczny Fundusz Pomocowy, do którego trafią środki - nie więcej niż 30 złotych - z każdej sprzedanej imprezy turystycznej. W ten sposób zgromadzimy na nim środki na zwroty za wydarzenia turystyczne, które się nie odbędą - mówiła Emilewicz.

Co trzeba zrobić, by otrzymać zwrot?

Organizator wycieczki musi spełniać kilka kryteriów, aby otrzymać zapomogę z Turystycznego Funduszu Zwrotów. Powinien m.in. być wpisanym do rejestru organizatorów turystyki, przyjąć płatność od turysty w formie bezgotówkowej, złożyć poprzez system teleinformatyczny wniosek do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i dostarczyć oświadczenie podróżnego, które zakłada odstąpienie od umowy przez pandemię.

Z kolei turysta, który chce się ubiegać o zwrot, powinien złożyć wniosek do UFG. W nim powinny być zawarte informacje takie jak imię i nazwisko, PESEL, NIP, adres zamieszkania, nazwę organizatora turystyki, z którym zawarto umowę, numer umowy, datę jej podpisania, datę powiadomienia o odstąpienia od umowy, datę rozpoczęcia imprezy turystycznej, nr rachunku bankowego i wysokość wpłaconych zaliczek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Olu
3 lata temu
A jak to jest że największe biuro może oddać a reszta nie
AJM
3 lata temu
Jak Ropucha coś obiecuje to tylko obiecuje ...
Wydymany prze...
3 lata temu
Super ustawa, od marca czekam na zwrot pieniędzy za wycieczkę. Ustawa naszym kosztem daje NIEOPROCENTOWANE pożyczki dla biur podróży!!!! BRAWO dla ustawodawcy!!!
DS
3 lata temu
Socjalizm: korzystający z imprez które się odbędą zapłacą dodatkowo 30zl podatku za te imprezy, które się nie odbędą xD I z tego będzie 10zl zwrotu, bo resztę pochłoną wnioski (roboczogodziny biurowe i poszkodowanych) xD Tytani intelektu xD