Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jen oczekuje na konferencję premiera Japonii

0
Podziel się:

Wczoraj odbyło się przesłuchanie szefa Europejskiego Banku Centralnego - Mario Draghiego przed Parlamentem Europejskim.

Jen oczekuje na konferencję premiera Japonii

Potwierdził on, że ECB wciąż będzie walczyć z deflacją działaniami zgodnymi z mandatem banku. Krokami jakimi ECB może doprowadzić do stabilności cen w średnim terminie mogą być zmiana składu i wysokości sumy bilansowej. Warto również zwrócić uwagę, że tak jak wczoraj, coraz częściej pojawia się pomysł skupu obligacji rządowych, co w zależności od skali mogłoby być kolejnym silnym bodźcem osłabienia euro. Podczas przesłuchania wspólna waluta osłabiła się w stosunku do dolara i funta brytyjskiego.
Ważną informacją z dzisiejszej nocy jest prawdopodobne ogłoszenie przez premiera Japonii Shinzo Abe przyspieszonych wyborów. Jednak dobrą informacją dla byków na jenie, jest możliwe odsunięcie podwyżki podatku VAT o co najmniej 18 miesięcy. Poprzedni, kwietniowy wzrost podatku doprowadził do zmniejszenia się japońskiej gospodarki w ostatnich dwóch kwartałach. By pobudzić wzrost PKB, Bank Japonii drukował jena, co osłabiło jego rynkowy kurs. Jeżeli Japończycy unikną dalszego podnoszenia podatków być może sytuacja gospodarcza się unormuje. Zmniejszy to presję na BoJ, który ograniczając podaż pieniądza może zakończyć tak drastyczną jak obecną deprecjację jena. O godzinie 10:00 przewidywana jest konferencja premiera Japonii.
W dniu dzisiejszym, podczas sesji europejskiej najbardziej oczekiwanymi danym są inflacja konsumencka w Wielkiej Brytanii oraz indeks Instytutu ZEW z Niemiec. Co do pierwszej informacji, rynki nie spodziewają się zmiany w stosunku do poprzedniego miesiąca i oczekują wartości 1.2% r/r. Jednak od czterech miesięcy trwa tendencja spadkowa, a spodziewane dane z poprzedniego miesiąca okazały się być wygórowane. Zatem jeśli chodzi o CPI, są duże szanse, że dzisiejszy odczyt okaże się niższy od oczekiwanego. Jednak pewną niewiadomą jest kwestia, czy wzrost płac ogłoszony w poprzednią środę przełożył się już na wzrost wydatków konsumentów i czy miał wpływ na zmianę cen.
Co do indeksu ZEW, po ostatnim odczycie, który w zeszłym miesiącu po raz pierwszy od końca 2012r. znalazł się poniżej zera (-3.6), obecnie rynki spodziewają się niewielkiego odbicia do wartości 0.9. Większa wartość tego wskaźnika wyprzedzającego może sprowokować byki do aprecjacji wspólnej waluty, która być może jest w fazie ubijania dna przed ewentualną korektą.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)