Tunel pod Odrą za 5 mld zł. Ma dać tlen gospodarczy całemu regionowi
Rekordowy kontrakt na budowę tunelu pod Odrą, stanowiącego fragment obwodnicy Szczecina, wpłynie korzystnie na rozwój gospodarczy całego regionu - uważa minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Pod koniec maja Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na realizację tej inwestycji.
Dariusz Klimczak był w środę w województwie pomorskim, gdzie razem z premierem Donaldem Tuskiem brał udział w uroczystości otwarcia odcinka drogi ekspresowej S6 na trasie Lębork - Słupsk. W trakcie wydarzenia zabrał głos ws. innych inwestycji, które się ostatnio zaczęły i które właśnie dobiegają końca. Zapowiedział, w piątek zostanie oddany do użytkowania kolejny odcinek autostrady A2, a także podpisana zostanie umowa na rozbudowę o dodatkowe dwa pasy autostrady między Łodzią a Warszawą. - To będzie pierwsza w Polsce droga autonomiczna energetycznie. Zastosujemy najnowocześniejsze źródła OZE, magazyny energii - powiedział minister.
- Zaczęliśmy budowę całkowicie nowej drogi krajowej do pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w Choczewie, prace już trwają. Od strony Szczecina oddaliśmy plac budowy pod budowę tunelu pod Odrą - wyliczał dalej. Jak podkreślił, kontrakt na budowę tunelu pod dnem Odry jest największy w dotychczasowej historii Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i opiewa na ponad 5 miliardów złotych. W ocenie Klimczaka inwestycja zapewni "tlen gospodarczy" zakładom chemicznym w Policach, lotnisku w Goleniowie, a także Szczecinowi i całemu Pomorzu Zachodniemu.
"Jest potrzeba terapii szokowej". Europa ma dużo do nadrobienia ws. obronności
Tak ma wyglądać tunel pod Odrą
Przypomnijmy, 22 maja GDDKiA poinformowała, że podpisała umowę na realizację odcinka drogi ekspresowej S6 Police - Goleniów o długości 23,4 km. "Inwestycja jest częścią Zachodniej Obwodnicy Szczecina (ZOS) i obejmuje m.in. budowę tunelu pod Odrą o długości 5 km. Będzie to najdłuższy tunel drogowy w Polsce" - napisali drogowcy.
"Umowa opiewa na 5,3 mld zł i jest to największy pod względem wartości kontrakt w historii GDDKiA. Odcinek S6 wraz z tunelem mają być gotowe w 2033 r." - wyjaśniła GDDKiA.
Tunel będzie miał dwie nitki (nawy) i będzie drążony maszyną drążącą TBM. Średnica zewnętrzna tunelu będzie wynosiła niemal 15 m, a grubość obudowy 60 cm.
"W tunelu zaplanowaliśmy 19 przejść poprzecznych między nawami, które będą służyły przede wszystkim do ewakuacji w sytuacjach niebezpiecznych. Spód konstrukcji tunelu będzie schodził maksymalnie 51 m poniżej poziomu terenu, natomiast jezdnia będzie na głębokości do 45 m. Odcinki wjazdowe do tunelu będą mieć około 600 m długości" - zapowiedzieli drogowcy.