Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czy się stoi, czy się leży... Włochy wprowadzają dochód podstawowy

Rząd Włoch wprowadza dochód podstawowy, nawet 780 euro na osobę oraz do 1330 euro na rodzinę. Świadczenia trafią w ręce najuboższych, w tym do osób poszukujących pracy, ale też do emerytów i imigrantów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Governo Italiano (governo.it))
Do 780 euro na jedną osobę wyniesie dochód podstawowy we Włoszech. Decyzja rządu

Wprowadzenie miesięcznego dochodu obywatelskiego było jednym z podstawowych założeń współrządzącej we Włoszech partii Ruchu Pięciu Gwiazd. Rząd właśnie podał szczegóły programu, do 780 euro na jedną osobę i do 1330 euro na rodzinę będzie wynosił dochód podstawowy. Przeznaczony zostanie dla najuboższych, w tym osób poszukujących pracy. Odrzucenie trzech ofert pracy pozbawi prawa do dodatku.

Włoskie media - na które powołuje się PAP - zauważają, że opracowanie zasad przyznawania dochodu trwało długo, a towarzyszyła temu krytyka ze strony opozycji, twierdzącej, że to "promowanie lenistwa" i szkodliwa społecznie nadmierna pomoc.

- To największa inwestycja w kapitał ludzki w historii Włoch - zapewnił Luigi Di Maio, minister rozwoju gospodarczego i pracy, wicepremier oraz lider Ruchu Pięciu Gwiazd. Podkreślił, że nie jest to popieranie "siedzenia na kanapie".

Zobacz też: Problem z 500+ był do przewidzenia. "Koszty muszą wzrosnąć"

Dochód ma być przyznawany od kwietnia tego roku. Rząd przeznaczył na ten cel ponad 7 mld euro w budżecie na 2019 rok.

W piątek włoski rząd podał szacunkowe dane, według których z programu skorzysta 1,8 mln gospodarstw domowych, w sumie to blisko 5 mln osób. Wśród nich znajdą się również najubożsi emeryci oraz 164 tys. rodzin imigrantów mieszkających legalnie we Włoszech.

Jak informuje PAP, w przypadku jednej osoby dochód nie może być niższy niż 480 euro i ma wynosić do 780 euro miesięcznie. Suma ta przewiduje dodatek na wynajem mieszkania bądź ratę kredytu. Czteroosobowa rodzina z dwojgiem nieletnich dzieci otrzyma do 1180 euro. Rodzina z dwojgiem nieletnich dzieci i jednym dorosłym dzieckiem dostanie do 1330 euro miesięcznie.

Nie zapomniano o bezrobotnych, którzy poszukują pracy. Jednak precyzyjnie wyznaczono im warunki, na podstawie których będa mogli otrzymywać dochód podstawowy. Swoje obowiązki będą też miały nowe biura pośrednictwa pracy. Będą musiały informować bezrobotnych o ofertach pracy najpierw w odległości do 100 kilometrów od miejsca zamieszkania, w drugiej ofercie odległość ta może wzrosnąć do 250 km, a w trzeciej dotyczyć całego kraju. Odrzucenie trzech ofert pozbawi prawa do zasiłku.

Rząd zapewnia, że procedurze przyznawania dochodu obywatelskiego towarzyszyć będą rygorystyczne zasady, które wykluczą wszelkie nadużycia i bezprawne korzystanie ze wsparcia ze strony państwa. Wśród warunków zapisano obowiązek posyłania dzieci do szkoły, zobowiązanie do niepicia alkoholu i niewydawania pieniędzy na gry hazardowe.

Za podanie fałszywych danych we wniosku o przyznanie pomocy grozić będzie kara od 2 do 6 lat więzienia. Nadużycia te będzie ścigała Gwardia Finansowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: włochy, dochód podstawowy, pensja obywatelska, rząd Włoch, wiadomości, wiadomości, pieniądze, pieniądze, pieniądze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-01-2019

DneirfNarody bogacą się na wiele sposobów, mniej lub bardziej uczciwych, ale nigdy nie słyszałam, żeby jakiś wzbogacił się przez rozdawnictwo...

18-01-2019

styopaW socjalistycznym PRLu zrobiono 20 mld. $ długu, w kapitalistycznej III RP 3 biliony dolców (bez długów ukrytych) i wszystko nadal się opiera na … Czytaj całość

18-01-2019

AdamSOpłaca sie zostac bardziej uchodzcą niż pracownikiem w Polsce

Rozwiń komentarze (14)