Notowania

Czy się stoi, czy się leży... Włochy wprowadzają dochód podstawowy

Rząd Włoch wprowadza dochód podstawowy, nawet 780 euro na osobę oraz do 1330 euro na rodzinę. Świadczenia trafią w ręce najuboższych, w tym do osób poszukujących pracy, ale też do emerytów i imigrantów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Governo Italiano (governo.it))
Do 780 euro na jedną osobę wyniesie dochód podstawowy we Włoszech. Decyzja rządu

Wprowadzenie miesięcznego dochodu obywatelskiego było jednym z podstawowych założeń współrządzącej we Włoszech partii Ruchu Pięciu Gwiazd. Rząd właśnie podał szczegóły programu, do 780 euro na jedną osobę i do 1330 euro na rodzinę będzie wynosił dochód podstawowy. Przeznaczony zostanie dla najuboższych, w tym osób poszukujących pracy. Odrzucenie trzech ofert pracy pozbawi prawa do dodatku.

Włoskie media - na które powołuje się PAP - zauważają, że opracowanie zasad przyznawania dochodu trwało długo, a towarzyszyła temu krytyka ze strony opozycji, twierdzącej, że to "promowanie lenistwa" i szkodliwa społecznie nadmierna pomoc.

- To największa inwestycja w kapitał ludzki w historii Włoch - zapewnił Luigi Di Maio, minister rozwoju gospodarczego i pracy, wicepremier oraz lider Ruchu Pięciu Gwiazd. Podkreślił, że nie jest to popieranie "siedzenia na kanapie".

Zobacz też: Problem z 500+ był do przewidzenia. "Koszty muszą wzrosnąć"

Dochód ma być przyznawany od kwietnia tego roku. Rząd przeznaczył na ten cel ponad 7 mld euro w budżecie na 2019 rok.

W piątek włoski rząd podał szacunkowe dane, według których z programu skorzysta 1,8 mln gospodarstw domowych, w sumie to blisko 5 mln osób. Wśród nich znajdą się również najubożsi emeryci oraz 164 tys. rodzin imigrantów mieszkających legalnie we Włoszech.

Jak informuje PAP, w przypadku jednej osoby dochód nie może być niższy niż 480 euro i ma wynosić do 780 euro miesięcznie. Suma ta przewiduje dodatek na wynajem mieszkania bądź ratę kredytu. Czteroosobowa rodzina z dwojgiem nieletnich dzieci otrzyma do 1180 euro. Rodzina z dwojgiem nieletnich dzieci i jednym dorosłym dzieckiem dostanie do 1330 euro miesięcznie.

Nie zapomniano o bezrobotnych, którzy poszukują pracy. Jednak precyzyjnie wyznaczono im warunki, na podstawie których będa mogli otrzymywać dochód podstawowy. Swoje obowiązki będą też miały nowe biura pośrednictwa pracy. Będą musiały informować bezrobotnych o ofertach pracy najpierw w odległości do 100 kilometrów od miejsca zamieszkania, w drugiej ofercie odległość ta może wzrosnąć do 250 km, a w trzeciej dotyczyć całego kraju. Odrzucenie trzech ofert pozbawi prawa do zasiłku.

Rząd zapewnia, że procedurze przyznawania dochodu obywatelskiego towarzyszyć będą rygorystyczne zasady, które wykluczą wszelkie nadużycia i bezprawne korzystanie ze wsparcia ze strony państwa. Wśród warunków zapisano obowiązek posyłania dzieci do szkoły, zobowiązanie do niepicia alkoholu i niewydawania pieniędzy na gry hazardowe.

Za podanie fałszywych danych we wniosku o przyznanie pomocy grozić będzie kara od 2 do 6 lat więzienia. Nadużycia te będzie ścigała Gwardia Finansowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: włochy, dochód podstawowy, pensja obywatelska, rząd Włoch, wiadomości, wiadomości, pieniądze, pieniądze, pieniądze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-01-2019

DneirfNarody bogacą się na wiele sposobów, mniej lub bardziej uczciwych, ale nigdy nie słyszałam, żeby jakiś wzbogacił się przez rozdawnictwo...

18-01-2019

styopaW socjalistycznym PRLu zrobiono 20 mld. $ długu, w kapitalistycznej III RP 3 biliony dolców (bez długów ukrytych) i wszystko nadal się opiera na … Czytaj całość

18-01-2019

AdamSOpłaca sie zostac bardziej uchodzcą niż pracownikiem w Polsce

Rozwiń komentarze (14)