Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Czy się stoi, czy się leży... Włochy wprowadzają dochód podstawowy

16
Podziel się:

Rząd Włoch wprowadza dochód podstawowy, nawet 780 euro na osobę oraz do 1330 euro na rodzinę. Świadczenia trafią w ręce najuboższych, w tym do osób poszukujących pracy, ale też do emerytów i imigrantów.

Do 780 euro na jedną osobę wyniesie dochód podstawowy we Włoszech. Decyzja rządu
Do 780 euro na jedną osobę wyniesie dochód podstawowy we Włoszech. Decyzja rządu (Governo Italiano (governo.it))

Wprowadzenie miesięcznego dochodu obywatelskiego było jednym z podstawowych założeń współrządzącej we Włoszech partii Ruchu Pięciu Gwiazd. Rząd właśnie podał szczegóły programu, do 780 euro na jedną osobę i do 1330 euro na rodzinę będzie wynosił dochód podstawowy. Przeznaczony zostanie dla najuboższych, w tym osób poszukujących pracy. Odrzucenie trzech ofert pracy pozbawi prawa do dodatku.

Włoskie media - na które powołuje się PAP - zauważają, że opracowanie zasad przyznawania dochodu trwało długo, a towarzyszyła temu krytyka ze strony opozycji, twierdzącej, że to "promowanie lenistwa" i szkodliwa społecznie nadmierna pomoc.

- To największa inwestycja w kapitał ludzki w historii Włoch - zapewnił Luigi Di Maio, minister rozwoju gospodarczego i pracy, wicepremier oraz lider Ruchu Pięciu Gwiazd. Podkreślił, że nie jest to popieranie "siedzenia na kanapie".

Zobacz także: Zobacz też: Problem z 500+ był do przewidzenia. "Koszty muszą wzrosnąć"

Dochód ma być przyznawany od kwietnia tego roku. Rząd przeznaczył na ten cel ponad 7 mld euro w budżecie na 2019 rok.

W piątek włoski rząd podał szacunkowe dane, według których z programu skorzysta 1,8 mln gospodarstw domowych, w sumie to blisko 5 mln osób. Wśród nich znajdą się również najubożsi emeryci oraz 164 tys. rodzin imigrantów mieszkających legalnie we Włoszech.

Jak informuje PAP, w przypadku jednej osoby dochód nie może być niższy niż 480 euro i ma wynosić do 780 euro miesięcznie. Suma ta przewiduje dodatek na wynajem mieszkania bądź ratę kredytu. Czteroosobowa rodzina z dwojgiem nieletnich dzieci otrzyma do 1180 euro. Rodzina z dwojgiem nieletnich dzieci i jednym dorosłym dzieckiem dostanie do 1330 euro miesięcznie.

Nie zapomniano o bezrobotnych, którzy poszukują pracy. Jednak precyzyjnie wyznaczono im warunki, na podstawie których będa mogli otrzymywać dochód podstawowy. Swoje obowiązki będą też miały nowe biura pośrednictwa pracy. Będą musiały informować bezrobotnych o ofertach pracy najpierw w odległości do 100 kilometrów od miejsca zamieszkania, w drugiej ofercie odległość ta może wzrosnąć do 250 km, a w trzeciej dotyczyć całego kraju. Odrzucenie trzech ofert pozbawi prawa do zasiłku.

Rząd zapewnia, że procedurze przyznawania dochodu obywatelskiego towarzyszyć będą rygorystyczne zasady, które wykluczą wszelkie nadużycia i bezprawne korzystanie ze wsparcia ze strony państwa. Wśród warunków zapisano obowiązek posyłania dzieci do szkoły, zobowiązanie do niepicia alkoholu i niewydawania pieniędzy na gry hazardowe.

Za podanie fałszywych danych we wniosku o przyznanie pomocy grozić będzie kara od 2 do 6 lat więzienia. Nadużycia te będzie ścigała Gwardia Finansowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
jam jest prop...
7 miesięcy temu
ALE SIĘ JUŻ TO KOŃCZY HEHE DLACZEGGU, KLAPISZSZI DAJCIEEE MII EURASKI HEHE
Brawo Włochy!
4 lata temu
Nic innego tylko przeprowadzać się do Włoch. Szczególnie imigrantom będzie się to bardzo podobało. Włochy będa miały nalot z Afryki i nie tylko!
hehe
5 lata temu
Jeśli można to stracić to nie jest to dochodem podstawowym tylko zasiłkiem dla bezrobotnych lub pomocą socjalną.
piada
5 lata temu
czy Włochy to państwo z grupy PIGS o nadmiernym zadłużeniu i co roku zmuszanym do ograniczania deficytu a może się coś zmieniło i odkryli duże złoża ropy ,gazu lub złota
Robert
5 lata temu
Inaczej gwarantowany dochod