Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Czy się stoi, czy się leży... Włochy wprowadzają dochód podstawowy

15
Podziel się

Rząd Włoch wprowadza dochód podstawowy, nawet 780 euro na osobę oraz do 1330 euro na rodzinę. Świadczenia trafią w ręce najuboższych, w tym do osób poszukujących pracy, ale też do emerytów i imigrantów.

Do 780 euro na jedną osobę wyniesie dochód podstawowy we Włoszech. Decyzja rządu
Do 780 euro na jedną osobę wyniesie dochód podstawowy we Włoszech. Decyzja rządu (Governo Italiano (governo.it))
bDItSZhh

Wprowadzenie miesięcznego dochodu obywatelskiego było jednym z podstawowych założeń współrządzącej we Włoszech partii Ruchu Pięciu Gwiazd. Rząd właśnie podał szczegóły programu, do 780 euro na jedną osobę i do 1330 euro na rodzinę będzie wynosił dochód podstawowy. Przeznaczony zostanie dla najuboższych, w tym osób poszukujących pracy. Odrzucenie trzech ofert pracy pozbawi prawa do dodatku.

Włoskie media - na które powołuje się PAP - zauważają, że opracowanie zasad przyznawania dochodu trwało długo, a towarzyszyła temu krytyka ze strony opozycji, twierdzącej, że to "promowanie lenistwa" i szkodliwa społecznie nadmierna pomoc.

bDItSZhj

- To największa inwestycja w kapitał ludzki w historii Włoch - zapewnił Luigi Di Maio, minister rozwoju gospodarczego i pracy, wicepremier oraz lider Ruchu Pięciu Gwiazd. Podkreślił, że nie jest to popieranie "siedzenia na kanapie".

Zobacz także: Zobacz też: Problem z 500+ był do przewidzenia. "Koszty muszą wzrosnąć"

Dochód ma być przyznawany od kwietnia tego roku. Rząd przeznaczył na ten cel ponad 7 mld euro w budżecie na 2019 rok.

bDItSZhp

W piątek włoski rząd podał szacunkowe dane, według których z programu skorzysta 1,8 mln gospodarstw domowych, w sumie to blisko 5 mln osób. Wśród nich znajdą się również najubożsi emeryci oraz 164 tys. rodzin imigrantów mieszkających legalnie we Włoszech.

Jak informuje PAP, w przypadku jednej osoby dochód nie może być niższy niż 480 euro i ma wynosić do 780 euro miesięcznie. Suma ta przewiduje dodatek na wynajem mieszkania bądź ratę kredytu. Czteroosobowa rodzina z dwojgiem nieletnich dzieci otrzyma do 1180 euro. Rodzina z dwojgiem nieletnich dzieci i jednym dorosłym dzieckiem dostanie do 1330 euro miesięcznie.

Nie zapomniano o bezrobotnych, którzy poszukują pracy. Jednak precyzyjnie wyznaczono im warunki, na podstawie których będa mogli otrzymywać dochód podstawowy. Swoje obowiązki będą też miały nowe biura pośrednictwa pracy. Będą musiały informować bezrobotnych o ofertach pracy najpierw w odległości do 100 kilometrów od miejsca zamieszkania, w drugiej ofercie odległość ta może wzrosnąć do 250 km, a w trzeciej dotyczyć całego kraju. Odrzucenie trzech ofert pozbawi prawa do zasiłku.

bDItSZhq

Rząd zapewnia, że procedurze przyznawania dochodu obywatelskiego towarzyszyć będą rygorystyczne zasady, które wykluczą wszelkie nadużycia i bezprawne korzystanie ze wsparcia ze strony państwa. Wśród warunków zapisano obowiązek posyłania dzieci do szkoły, zobowiązanie do niepicia alkoholu i niewydawania pieniędzy na gry hazardowe.

Za podanie fałszywych danych we wniosku o przyznanie pomocy grozić będzie kara od 2 do 6 lat więzienia. Nadużycia te będzie ścigała Gwardia Finansowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDItSZhK
KOMENTARZE
(15)
AdamS
2 lata temu
Opłaca sie zostac bardziej uchodzcą niż pracownikiem w Polsce
Dneirf
2 lata temu
Narody bogacą się na wiele sposobów, mniej lub bardziej uczciwych, ale nigdy nie słyszałam, żeby jakiś wzbogacił się przez rozdawnictwo...
styopa
2 lata temu
W socjalistycznym PRLu zrobiono 20 mld. $ długu, w kapitalistycznej III RP 3 biliony dolców (bez długów ukrytych) i wszystko nadal się opiera na infrastrukturze wybudowanej w tamtym czasie. Pytam, gdzie wyparowała kasa?
bDItSZhL
Jan39
2 lata temu
Nie moge sie doczekac dochodu podstawowego!! Bedzie mozna wreszcie robic to co sie chce!
Automatyzacja
2 lata temu
nadchodzi i jakoś będzie trzeba sobie z tym poradzić. Część krajów już próbuje sposobów na uniknięcie kryzysu i nie dać się zaskoczyć jak podczas rewolucji przemysłowej która zredukowała znacząco liczbę etatów i był WIELKI problem chociażby wśród rolników którzy mając traktor i kombajn nie potrzebowali dziesiątek osób do pomocy. Testy w fabrykach pokazują jak jest : w fabryce spadła prawie do zera liczba błędów, 40 dedykowanych maszyn w 8h wyprodukowało tyle co 280 osób w ciągu całego dnia. Nawet jakby konserwacja musiała być przeprowadzana codziennie i trwała 12h wciąż jest to bardziej opłacalne niż zatrudnianie ludzi. Człowiek musi na siku, musi mieć przerwę na posiłek, czasem sie zagada z kimś, wyjdzie na papierosa, zmęczy się i spada mu wydajność, zachoruje - maszyna nie. Automatyzacja musi nastąpić, jedni będą mieli rozwiązania i jako naród zyskają, inni będą mieli spore doświadczenie w śmianiu się że "tak tak, automatyzacja hahaha" które na nic im się nie przyda