Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Są najnowsze dane o inflacji w Niemczech. Nasi sąsiedzi mają powody do radości

72
Podziel się:

Inflacja w marcu w Niemczech wyniosła 7,4 proc. wobec wynoszącej 7,3 proc. prognozy. To znacznie niższy odczyt niż w lutym.

Są najnowsze dane o inflacji w Niemczech. Nasi sąsiedzi mają powody do radości
Rekordowa inflacja to jeden z głównych problemów kanclerza Niemiec Olafa Scholza (GETTY, Bloomberg)

W lutym inflacja u naszego zachodniego sąsiada wyniosła 8,7 proc. rok do roku (r/r). Miesiąc do miesiąca ceny w Niemczech wzrosły wówczas o 0,8 proc.

Inflacja w Niemczech w marcu 2023 r.

W marcu odnotowano spadek tempa wzrostu cen do 7,3 proc. r/r. Miesiąc do miesiąca ceny wzrosły o 0,8 proc.

Zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych HICP również wyraźnie się obniżył do 7,8 proc. r/r z 9,3 proc. miesiąc wcześniej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na strefie euro korzystają głównie Niemcy? To wielki mit

Na niemieckiej giełdzie powiało falą optymizmu

Rano w czwartek na fali optymistycznych informacji o spadającej inflacji w poszczególnych landach oraz spadku inflacji w Hiszpanii (z 6 do 3,3 proc.) w górę o blisko 1 proc. skoczyły niemiecki DAX.

Niemieckie indeksy giełdowe szturmują obecnie tegoroczne szczyty i – jak zauważają analitycy domu maklerskiego XTB – na ten moment odrobiły wszelkie straty związane z obawami dotyczącymi sektora bankowego.

Warto jednak podkreślić, że spadek inflacji jest związany z dużym efektem bazy. Ceny gazu i ropy w marcu zeszłego roku były ekstremalnie wysokie. Niemniej spory spadek inflacji może powodować, że EBC (Europejski Bank Centralny – przyp. red.) zmniejszy presję na dalsze silne podwyżki stóp procentowych – oceniają eksperci z XTB.

Jak zauważają, obecnie niemiecki indeks giełdowy DE30 znajduje się niecałe 5 proc. do historycznych szczytów, natomiast dla porównania S&P 500 znajduje się wciąż na relatywnie niskich poziomach.

W piątek poznamy najnowsze dane GUS o inflacji w Polsce (tzw. szybki szacunek za marzec 2023 r.). Eksperci spodziewają się odczytu na poziomie ok. 16 proc., nieco niższego od rekordowych 18,4 proc. z lutego.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(72)
Ja22
rok temu
I co pisowska mafia na to!? Na Niemcy nie ma wpływu wojną, tylko na nas? Pis niech zajmie się drożyzną, mega inflacją! To oni są winni najwyższej inflacji w Europie! Ludzie zrozumcie to ,że jesteśmy okradani przez rząd!
sfdddd
rok temu
Niemcy za pomocą euro wypompowuję od siebie inflację do krajów Bałtyckich, Grecji i Włoch
Seba 23
rok temu
Czym się cieszycie już jest przygotowywany krach światowy zobaczycie jak dopiero będzie deinflacja
Deutsch
rok temu
A co w Polsce jest polskiego ? Salony psich fryzjerów jak to proponowała PO ? Cały handel , przemysł , banki są w większości niemieckie i nie tylko, a cały zysk jest transferowany za granicę Polski bez podatku w Polsce.
efekt
rok temu
Niemcy się chwalą, że na UE zarabiają trzykrotnie, Francuzi też się chwalą , że zarabiają dwukrotnie więc skąd się to bierze? Polska w ub. roku wpłaciła do UE 32 mld składki , do tego ok 4 mld na dziesiątki lewackich unijnych organizacji, ponadto 6 mld na tkz fundusz stabilizacji oraz 18 mld za tkz uprawnienia do emisji CO2. Razem to ok 60 mld. Ponadto obce firmy w Polsce, jak same potwierdziły, wytransferowały bez podatku: handel ok 60 mld i przemysł ok 70 mld, banki ok 50 mld. Tak oto , jako niewolnicy eurokołchoźniani, tracimy rocznie ponad 250 mld zł W ub roku Polska miała dostać z tego, zwrotu 28 mld. Na razie dostała jakieś drobne.
...
Następna strona