Notowania

komentarze walutowe
06.03.2015 17:41

Bezdyskusyjne dane ze Stanów Zjednoczonych

Rynek będzie grał pod podwyżki stóp procentowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Mogło się wydawać, że nieco słabszy od oczekiwanych odczyt Departamentu Pracy będzie trzeba wytłumaczyć trudniejszymi warunkami pogodowymi, co i tak rynek by kupił. O godz. 14:30 okazało się jednak, że nie jest to potrzebne. Stopa bezrobocia spadła w lutym do 5,5 proc. z 5,7 proc. w styczniu, a gospodarka wygenerowała aż 295 tys. etatów w sektorze pozarolniczym, a 288 tys. w prywatnym.

Jednocześnie Departament Pracy dokonał rewizji w górę danych za poprzednie okresy. To pokazuje, że rynek pracy jest bardzo silny i wręcz wymusza na FED konkretne działania, tj. podwyżkę stóp procentowych w czerwcu. I na to będzie grał teraz rynek.

W kolejnych dniach będziemy świadkami pompowania balona oczekiwań i dalszych wyraźnych wzrostów dolara przed posiedzeniem FED zaplanowanym na 17-18 marca. Jeżeli sytuację na rynku pracy zestawimy z ostatnimi słowami raczej _ centrowego _ we wcześniejszych miesiącach Johna Williamsa, a także faktem wzrostu cen ropy (spadają szanse powrotu do wyraźnego trendu spadkowego, który zaniżał wskaźniki inflacyjne w ostatnich miesiącach), to szanse na radykalne zmiany w komunikacie FED rosną.

Oczywiście usunięcie przymiotnika _ cierpliwy _ nie musi automatycznie oznaczać podwyżki stóp procentowych w wakacje (o bardziej elastycznych ramach czasowych mówiła przed 2 tygodniami sama Yellen), ale wyraźnie zwiększy prawdopodobieństwo takiego ruchu.

Dolar cały czas mocno zyskuje w relacji z euro, które jest pod presją ECB i Grecji. W rannym komentarzu zwróciliśmy uwagę na znaczenie wsparć na 1,0761-1,0789 (to okolice dołków z przełomu sierpnia i września 2003 r.). Dzisiejszy mocny spadek (do 1,0850 obecnie) zwiększa prawdopodobieństwo ich osiągnięcia w pierwszych dniach nowego tygodnia. W poniedziałek zbiera się Eurogrupa (ministrowie finansów państw strefy euro), gdzie najpewniej poruszana będzie kwestia rozmów z Grecją nt. szczegółowego programu reform - czekają nas, zatem kolejne dyplomatyczne przepychanki.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz