Notowania

komentarze walutowe
05.01.2009 17:18

Odreagowanie na rynku walutowym

Dzisiejsza sesja na rynku walutowym przyniosła zmianę kierunku, w jakim podążał on przez ostatnie tygodnie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Złoty odrabiał dziś grudniowe straty względem euro, osłabił się natomiast w stosunku do dolara amerykańskiego. Kurs EUR/PLN do południa osiągnął dzienne minimum na poziomie 4,0900, w drugiej części dnia zwyżkował chwilowo ponad 4,1600, by ostatecznie zakończyć sesję trzy grosze niżej.

W czasie dzisiejszej sesji, po raz pierwszy od kilku tygodni, nie obserwowaliśmy ,,gry pod fixing" na parze EUR/PLN, polegającej na wyciąganiu kursu do rekordowych poziomów od otwarcia do godz. 11.00. Zmiana zachowania inwestorów na początku miesiąca stanowi dobry sygnał dla złotego i zwiększa prawdopodobieństwo odreagowania w styczniu. Odmiennie niż notowania EUR/PLN zachowywał się dzisiaj kurs USD/PLN - wzrósł on bowiem znacząco powyżej psychologicznego oporu 3,0000 złotych za dolara.

Po południu kurs przebił nawet wartość 3,0600, w dalszej części dnia powrócił jednak do niższych poziomów w okolice 3,0200. Osłabienie złotego względem dolara miało miejsce na fali powrotu na rynek lepszego sentymentu do amerykańskiej waluty i spadku notowań pary EUR/USD, które wykazują ujemną korelację z kursem USD/PLN.

Eurodolar zniżkował dziś do poziomu 1,3600 - inwestorzy odnoszący się ze sceptycyzmem do kolejnych projektów pomocy dla gospodarki amerykańskiej, uznali, że fiskalny plan stymulacyjny opracowany przez prezydenta-elekta Baracka Obamę może tym razem wesprzeć gospodarkę USA.

W obliczu zmiennych nastrojów trudno jednak powiedzieć, jak długo taki pogląd się utrzyma, i czy inwestorzy po raz kolejny nie uznają nowego planu pomocy jedynie za obciążenie budżetu, o znikomych pozytywnych skutkach dla gospodarki.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Indeksy GPW w Money.pl ]( http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/ ) 
* [ Notowania surowców na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/ )
Tagi: komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz, kryzys
Źródło:
TMS Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz