Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Puchałka: Zbyt duża presja otoczenia zewnętrznego

0
Podziel się:

Indeks WIG20 próbował wczoraj zaatakować techniczny opór na poziomie 1.900 pkt.

Puchałka: Zbyt duża presja otoczenia zewnętrznego

Do połowy wtorkowych notowań warszawski parkiet utrzymywał stan relatywnej siły wobec otoczenia zewnętrznego. Indeks WIG20 próbował zaatakować techniczny opór na poziomie 1.900 pkt. Tymczasem na rynkach akcji Europy Zachodniej trwało dyskontowanie wspomnianych przez nas wczoraj słabych danych makro dotyczących bilansu handlowego za luty w Chinach.

Kiedy presja podaży pojawiła się również na rynku surowcowym, pierwsze większe zlecenia realizacji zysków dotarły na GPW. Głównym poszkodowanym zmiany nastrojów był kurs KGHM, który obniżył się o blisko 5 proc..

Na wykresie świecowym dziennym indeksu WIG20 w wyniku wczorajszych wahań powstał niegroźnie wyglądający czarny korpus z cieniami po obu stronach. Wartość obrotu na blue chips podniosła się w rejon 600 mln zł. Jednocześnie wzrosło ryzyko realizacji scenariusza dalszej konsolidacji indeksu WIG20 poniżej poziomu 1.900 pkt. Definitywnego rozstrzygnięcia koniunktury w krótkim terminie możemy oczekiwać dopiero po jutrzejszym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. Obok zwiększenie wartości QE, rynki oczekują obniżenia stopy depozytowej, co przełożyć się powinno na pozytywny impuls dla gospodarki i wesprzeć bardziej ryzykowne aktywa.

Na [WIGu](https://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/wig/) wciąż niezdobyta linia trendu spadkowego

Na wykresie indeksu WIG od stycznia br. zbudowany został pierwszy pełny impuls wzrostowy świadczący o przejściu warszawskiej giełdy w fazę większego odreagowania w górę. Wzrostowa fala trwająca już blisko 2 miesiące podniosła szeroki indeks naszego rynku w rejon głównej spadkowej linii trendu przebiegającej tuż pod poziomem 47,0 tys. pkt. W tym miejscu jak na razie pojawiła się niewielka podaż, głównie spowodowana niepewną sytuacją na rynkach zagranicznych.

U nas trwa natomiast sezon publikacji wyników finansowych, który stwarza zarówno okazje inwestycyjne, jak również stanowi element ryzyka inwestycyjnego ze względu na występujące dość często konieczności dokonywania przez spółki odpisów aktualizujących na koniec 2015 r. Do czasu utrzymania indeksu WIG powyżej poziomu 46,0 tys. pkt. posiadacze akcji powinni utrzymywać swoje pozycje.

Indeks S&P500 przerwał wzrostową serię

Po pięciu kolejnych wzrostowych sesjach i dotarciu indeksu S&P500 do poziomu 2 tys. pkt., inwestorzy na Wall Street przystąpili do realizacji zysków. Pretekstem okazały się słabe dane makro z Chin (deficyt handlowy) oraz korekta cen na rynku surowców. Dzisiaj rano nastroje poprawiły się. Rosną notowania ropy naftowej. Surowiec Brent zyskuje obecnie 0,73 proc. dochodząc powrotnie do poziomu 40,0 USD za baryłkę. Po wczorajszym silnym spadku stabilizuje się kurs miedzi w rejonie poziomu 4.880 USD za tonę. Z punktu widzenia analizy technicznej indeks S&P500 w najbliższych dniach ma prawo przedłużyć krótkoterminową korektę spadkową. Za pierwsze silne techniczne wsparcie uznajemy poziom 1.950 pkt. (linia szyi formacji podwójnego dna)
.

Alumetal - niespodziewany odpis obniży zysk za 2015 r. i jednocześnie kurs spółki

Alumetal zdecydował o dokonaniu odpisu aktualizującego na należności wobec spółki zależnej w wysokości 1.810.693,56 euro, co obniży skonsolidowany wynik finansowy za 2015 rok - poinformowała spółka w komunikacie.

Komentarz: Jest to niekorzystna i zaskakująca informacja, która negatywnie odbije się na kursie spółki. Po trzech kwartałach 2015 r. Alumetal notował 59 mln zł na poziomie zysku netto. Konieczność dokonania odpisu wynika z należności spółek z francuskiej grupy kapitałowej Arche wobec spółki zależnej Alumetal Poland sp. z o.o. Raport Alumetalu za 2015 r. zostanie opublikowany w przyszły poniedziałek 14 marca br.

Kernel - spółka ma za sobą bardzo udany kwartał

Kernel Holding w II kwartale roku obrotowego 2015/2016 miał 116,5 mln USD zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 54,8 mln USD zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie.

Komentarz: Jak informuje spółka ponad dwukrotny wzrost zysku w stosunku do roku poprzedniego to efekt m.in. niższych kosztów finansowych oraz zmian kursowych. Analitycy zwracają uwagę na niskie zadłużenie spółki w kontekście ewentualnych przejęć. Celem spółki jest np. przejęcie zakładu przetwórstwa słonecznika. Jeżeli natomiast zarząd nie zdecydowałby się na ciekawą akwizycję, możliwe jest wypłacenie wyższej dywidendy. W ubiegłym roku było to 0,25 USD na akcję. Główny czynnik ryzyka przy inwestowaniu w akcje Kernela to niestabilna sytuacja polityczna na Ukrainie.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

komentarze walutowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ING Securities
KOMENTARZE
(0)