Notowania

Rogalski: RPP i FED powinny pomóc złotemu

Środa upływała pod znakiem próby dalszego osłabienia złotego, co było wynikiem utrzymujących się niepewnych nastrojów na globalnych rynkach akcji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Środa upływała pod znakiem próby dalszego osłabienia złotego, co było wynikiem utrzymujących się niepewnych nastrojów na globalnych rynkach akcji, dalszego umocnienia się japońskiego jena, oraz rosnących obaw związanych z czerwcowym referendum w Wielkiej Brytanii, po tym jak ujawniono wątek dotyczący udziału ojca premiera Camerona w aferze panamskiej.

W kraju wydarzeniem dnia było kończące się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zgodnie z oczekiwaniami nie doszło do żadnych zmian, a tekst komunikatu, jaki poznaliśmy o godz. 16:00 okazał się mniej ,,gołębi", niż niektórzy mogli się tego obawiać biorąc pod uwagę ostatnie niższe odczyty inflacji, czy też posunięcia ECB i Banku Węgier w ostatnich tygodniach.

Rada napisała, że ,,podtrzymuje ocenę, że w świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp sprzyja utrzymaniu gospodarki na ścieżce zrównoważonego rozwoju i pozwala zachować równowagę makroekonomiczną". To, że inflacja pozostanie niska wytłumaczono czynnikami zewnętrznymi - sytuacją na rynku surowców.

Sugeruje to, że dyskusja nt. ewentualnej obniżki stóp procentowych pojawi się w sytuacji pojawienia się zagrożeń dla wzrostu gospodarczego, czyli ewentualnie w wakacje, jeżeli mielibyśmy realizację scenariusza Brexitu, który mógłby wywołać ogromną zmienność na rynkach finansowych. Pytanie jednak, czy w takiej sytuacji cięcie stóp byłoby w ogóle zasadne.

Dzisiaj wieczorem (godz. 20:00) poznamy zapiski z posiedzenia FED, które powinny dać impuls do osłabienia dolara, co już widać w zachowaniu EUR/USD, który wrócił w okolice 1,14. To wszystko powinno pomóc jutro złotemu, na co wskazuje też analiza techniczna. EUR/PLN odbił się od mocnego oporu w okolicach 4,28 i może wracać poniżej 4,2550, a USD/PLN po odbiciu od równie silnego poziomu 3,7650 powinien kierować się na powrót w rejon 3,70.

Tagi: komentarz walutowy, komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz