Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komentarze walutowe
19.07.2010 17:37

Węgierska przecena złotego

Silna przecena węgierskiego forinta położyła się cieniem na notowania polskiej waluty, która kończy dzień osłabieniem o 1,5 gr do dolara i o 3,5 gr do euro.

Podziel się
Dodaj komentarz

Silna przecena węgierskiego forinta położyła się cieniem na notowania polskiej waluty, która kończy dzień osłabieniem o 1,5 gr do dolara i o 3,5 gr do euro. Humorów inwestorom nie zdołała poprawić publikacja dobrych danych o produkcji przemysłowej w Polsce.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unia Europejska zdecydowały w weekend o zawieszeniu rozmów z węgierskim rządem nt. finansowania, w ramach przyznaje w 2008 roku linii kredytowej. Obie instytucje domagają się wdrożenia dalszych oszczędności, co pozwoliłoby osiągnąć zadeklarowany wcześniej spadek zadłużenia poniżej 3% PKB w przyszłym roku.

Wobec twardej postawy węgierskich władz, sprzeciwiających się dodatkowym cięciom wydatków, notowania forinta gwałtownie spadły. Szczególnie spektakularną formę przybrało to w przypadku EUR/HUF. Para ta wybiła się powyżej czerwcowego szczytu i znalazła na najwyższym poziomie od maja 2009 roku.

Pogorszenie nastrojów wywołane doniesieniami z Węgier, miało w poniedziałek decydujący wpływ na notowania złotego. Inne impulsy, w tym publikacja czerwcowych danych o produkcji w Polsce, miały drugorzędne znaczenie. Dane tymczasem zdecydowanie zachęcały do zakupów polskiej waluty. W czerwcu produkcja wzrosła o 7% M/M i o 14,5% R/R, wyraźnie przekraczając rynkowe oczekiwania (odpowiednio 4% i 11,5%) i wskazując na silne podstawy polskiej gospodarki. Główny Urząd Statystyczny opublikował też raport o inflacji PPI. Pozostała ona w czerwcu na poziomie 1,9% R/R. Z punktu widzenia kształtowania się oczekiwań zmian stóp procentowych, dane te mają neutralne znaczenie.

We wtorek w dalszym ciągu obawy o perspektywy węgierskiej gospodarki, mogą mieć potencjalny wpływ na notowania złotego. Jednak już nie tak duży, jak w dniu dzisiejszym. Środek ciężkości powinien przesuwać się w kierunku sytuacji na rynkach globalnych. Dlatego też decydujące znaczenie będą miały dane z amerykańskiego rynku nieruchomości (pozwolenia na budowy domów i rozpoczęte budowy domów) oraz wynik spółek z Wall Street.

O godzinie 17:30 kurs USD/PLN testował poziom 3,1820 zł, a EUR/PLN 4,1277 zł.

Tagi: komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz, kryzys
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz