Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Koncern tytoniowy negocjował łapówkę dla dyktatora. Wszytko po to, by wykończyć konkurencję

6
Podziel się:

Koncern tytoniowy BAT negocjował łapówkę dla dyktatora Zimbabwe. Dowody mają wskazywać na to, że pieniądze trafiły do Roberta Mugabe - wynika z dziennikarskiego śledztwa BBC.

Koncern tytoniowy negocjował łapówkę dla dyktatora. Wszytko po to, by wykończyć konkurencję
BAT mia finansować w krajach Afryki Południowej sieć prawie 200 tajnych informatorów. (Getty Images, Tafadzwa Ufumeli)

Dokumenty zdobyte przez BBC wskazują, że BAT był zaangażowany w 2013 r. w rozmowy na temat łapówki w wysokości od 300 do 500 tys. dolarów dla kierowanej przez Mugabe partii ZANU-PF. Koncern miał płacić łapówki m.in. w RPA i stosować przy tym nielegalną inwigilację, by zaszkodzić konkurencji.

W toku śledztwa ustalono również, że BAT finansował w krajach Afryki Południowej sieć prawie 200 tajnych informatorów. Większość miała być zatrudniana za pośrednictwem południowoafrykańskiej prywatnej firmy ochroniarskiej Forensic Security Services (FSS), która pracowała na rzecz BAT w latach 2000-2016.

Oficjalnie zadaniem FSS była walka z czarnorynkowym handlem papierosami, ale jej byli pracownicy powiedzieli BBC, że łamali prawo, by sabotować działania konkurentów BAT.

Zobacz także: Nowa posada posła PiS. Miller: przekupstwo za pieniądze obywateli

Dziennikarze ustalili przy okazji, że podczas jednej z operacji pracownicy FSS otrzymali polecenie zlikwidowania trzech fabryk papierosów prowadzonych przez konkurentów BAT w Zimbabwe. W 2012 r. FSS zapłaciła lokalnej firmie za przeprowadzenie inwigilacji fabryki Savanna Tobacco, ale została ona na tym przyłapana. W rezultacie trzech dyrektorów zostało aresztowanych, a Mugabe publicznie piętnował BAT za udział w nielegalnym procederze.

BBC ujawniło jednocześnie, że pośrednicy pracujący na zlecenie BAT rozmawiali z urzędnikami z Zimbabwe na temat załatwienia tej sprawy. Z dokumentów, do których dotarli dziennikarze wynika, że pośrednik dostał 12 tys. dolarów w randach południowoafrykańskich za zorganizowanie spotkań, a także, że pieniądze na same łapówki zostały przekazane przez BAT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Arlan
3 lata temu
No a jakby tak ktoś prześledził na przykład pewne zbieżności między tym, co BAT w Polsce robi, a wypowiedziami i tezami Modzelewskiego, to by o tym serial nakręcił. Serio...
unreal
3 lata temu
Był taki artykuł we Wproście, w którym przewijały się różne, bardzo znane nazwiska z polskiego parlamentu. I obecnego i z poprzednich kadencji. A artykuł był współpracy pewnych osób z BAT właśnie.
nicki8878
3 lata temu
No ja to bym się przyjrzał działaniom BAT u ans w kraju. Warto chyba sprawdzić. Może to przypadek, ale wielu posłów jakoś przyjęło ich argumentację w wielu sprawach.
Dewastator
3 lata temu
A BAT to chyba ta firma, z którą współpracuje w Polsce prof. Modzelewski. To ta sama firma, której argumenty powtarza Konieczny z Lewicy. To ta sama firma, która zdominowała Forum Akcyzowe. Super! A ktoś tę firmę w Polsce w ogóle sprawdza?
Baba jaga
3 lata temu
Przypominam mi to akcje Tuska wykończania firm handlujących stałą i złomem, bo Niemcy obliczyli ,że obrót musi być niższy proporcjonalnie do stanu gospodarki ,wtedy masowo udowodniono tzw fokcyjny obrót fakturami a na upór urzędników skarbowych nie było bata