Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Kredyty nie zdrożeją w tym roku. Prognoza PKO BP

4
Podziel się

Jest najnowsza prognoza PKO BP. Zakłada, że stopy procentowe nie wzrosną aż do 2022 roku. A to doskonała wiadomość dla wszystkich spłacających kredyty, niskie stopy procentowe to niższe raty.

Kredyty nie zdrożeją w tym roku. Prognoza PKO BP
Kredyty nie zdrożeją w 2020. Wszystko dzięki polityce RPP i braku podwyżek stóp procentowych (Getty Images)
bDTburNh

"Prawdopodobieństwo podwyżek stóp będzie wyraźnie powyżej zera dopiero w 2022 r." - podał PKO Bank Polski, odnosząc się do decyzji Rady Polityki Pieniężnej.

Ta, na ostatnim posiedzeniu, pozostawiła bez zmian stopy procentowe (stopa referencyjna: 0,10 proc.). Jak zaznaczają analitycy PKO BP, było to zgodne z oczekiwaniami.

bDTburNj

"W naszej ocenie oznacza to, że bieżący poziom kursu walutowego znajduje się w strefie komfortu NBP, a nieco większą wagę RPP może teraz przywiązywać do przebiegu procesów inflacyjnych" - wskazali analitycy banku. Ich zadaniem, stopy procentowe NBP pozostaną stabilne do końca 2022 r.

Zobacz także: Nowy Ład blokuje reformę OFE? Prezes PFR wyjaśnia

"W swojej retoryce zarówno RPP, jak i prezes Glapiński coraz częściej odnoszą się do EBC i Fed, co wskazuje na uzależnianie decyzji polskich władz monetarnych od parametrów polityki pieniężnej w najważniejszych gospodarkach, a te - naszym zdaniem - pozostaną bez zmian przez wiele kwartałów" - zaznaczyli eksperci.

bDTburNp

Dodano, że podwyżki stóp NBP, przy utrzymywaniu ultra łagodnej polityki pieniężnej głównych banków centralnych, rodziłyby ryzyko aprecjacji złotego, co w ocenie NBP mogłoby podkopywać konkurencyjność gospodarki i post-pandemiczne ożywienie.

"Naszym zdaniem prawdopodobieństwo podwyżek stóp będzie wyraźnie powyżej zera dopiero w 2022. Pierwszym sygnałem normalizacji polityki pieniężnej mogą być jednak nie podwyżki stóp, lecz zmiany w programie skupu aktywów" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTburNK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
jaa
1 tyg. temu
Dług jest narzędziem kontroli mas. Rządy (nie tylko polski) i bankierzy nas okradają. Drukują i rozdają kasę. Przy dużej inflacji utrzymują stopy procentowe na niskim poziomie. Oszczędnści sa coraz mniej warte. Zniechęcają do oszczędzania a za to hodują dłużników, którzy biorą kredyty mieszkaniowe na potęgę. Potem stopy podniosą i wszytko im zabiorą. Gdy nie mamy pieniędzy na coś, tzn. że nas nie stać. Problemem nie jest pożyczka, lichwiarze czy windykatorzy i komornicy, tylko brak dochodów pożyczkobiorcy i nadmierne wydatki. Nie rozwiąże tego problemu kolejny dług. To także oznacza, że nie umieliśmy oszczędzać. Więc jak po wzięciu kredytu będzie? Nagle nauczymy się oszczędzać? Branie kredytów przez ludzi ze złymi nawykami prowadzi ich potem do problemów. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, Żeby ludzie nauczyli się zarządzać ograniczonymi zasobami (pieniędzmi), skutecznego oszczędzania i inwestowania, by zbudować majątek a nawet finansową wolność.
Wola Kowo
1 tyg. temu
Ale zdrożeją i już bardzo zdrożały. Idź do banku i weź kredyt na 16 % .Przed reżimem było średnio 5 % i kto kradnie ?
logiczny
1 tyg. temu
Skutecznie pobudzają gospodarkę nowymi podatkami,opłatami i daninami a te stare tylko podwyższają. Po nieruchomości na kredyt zwrócą się później ale uczynia to niechybnie !!!
bDTburNL
Glapa musi od...
1 tyg. temu
Tylko kto będzie trzymał oszczędności w banku na lokatach? Tu już jest problem , tylko że tego Glapa nie dostrzega.