Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. W centrum uwagi cyfrowe Jackson Hole

1
Podziel się:

Złoty umacniał się wobec dolara cztery sesje z rzędu, jednak w czwartek tendencja została przyhamowana. Większa zmienność walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej może pojawić się podczas spotkania bankierów centralnych w Jackson Hole.

Kursy walut. W centrum uwagi cyfrowe Jackson Hole
Kursy walut. W centrum uwagi cyfrowe Jackson Hole. (Adobe Stock)

Czwartkowy handel utrzymał podobne notowania dolara z poprzedniego dnia, gdzie eurodolar zakończył sesję przy 1,1750.

Złoty lekko osłabił się - kurs zakończył handel nieco powyżej 4,57 za euro oraz przy 3,89 za dolara.

Złoty umacniał się wobec dolara cztery sesje z rzędu, jednak w czwartek tendencja została przyhamowana. Waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej (korona czeska, forint) również osłabiły się.

Większa zmienność walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej może również pojawić się podczas spotkania bankierów centralnych w Jackson Hole, a także na bazie piątkowych danych inflacyjnych z amerykańskiej gospodarki, których poprzednie wysokie odczyty stanowiły wsparcie dla dolara.

Zobacz także: Minister Czarnek będzie nadzorował rozwój atomu w Polsce. Kurtyka: oczywista współpraca

Kurs eurodolara pozostaje w zawieszeniu, gdyż inwestorzy pozycjonują swoje zakłady przed piątkową wypowiedzą Jerome Powella podczas cyfrowego spotkania w Jackson Hole.

Skala ostatnich wypowiedzi chłodzących oczekiwania na szybsze ograniczenie skupu aktywów wraz z rozprzestrzeniającym się wariantem Delta koronawirusa w USA oraz słabsze dane PMI nie wróżą poznania terminu taperingu.

Co więcej, zaufanie konsumentów mierzone indeksem Uniwersytetu w Michigan spadło do najniższego poziomu od 2011 roku, a sytuacja na rynku pracy jest jeszcze niesatysfakcjonująca w oczach szefa Fed.

Pomimo publikacji licznych danych makroekonomicznych z rynków bazowych, ich wpływ na rynek był umiarkowany. W USA odnotowano więcej tygodniowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, które wyniosły 353 tys. za poprzedni tydzień (poprzednio 348 tys.).

Wskaźnik inflacji bazowej PCE, który jest istotny z punktu widzenia amerykańskiej Rezerw Federalnej wyniósł za II kwartał zgodnie z konsensusem rynkowym 6,1 proc. kwartał do kwartału.

Z kolei drugi szacunek PKB za II kwartał wyniósł 6,6 proc. kwartał do kwartału przy prognozie wynoszącej 6,7 proc.

Główna para walutowa również nie zareagowała na publikację protokołu "minutes" ECB z poprzedniego posiedzenia. Decydenci podkreślili, że wprowadzony nowy forward guidance wpisuje się w strategię prowadzonej polityki pieniężnej, która będzie tolerowała umiarkowane i czasowe przestrzelenie wskaźnika inflacji.

Autor: Rafał Dawidziuk, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
wico63
3 lata temu
Mam prośbę, przestańcie porównywać polskiego Zlotego do czeskiej i węgierskiej waluty. Korona i Forint się w tym roku umocniły do Euro( 2,5 i 3,5%) a Zloty się osłabił o 0,5 % I to po tym jak w Grudniu NBP osłabił o 3% własną walutę. Polska znajduje, jako jedyna, w koszyku walut dojnie oslabianych, dzięki religii PIS, za pomocą NBP