Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komentarze walutowe
27.08.2020 08:48

Kursy walut. Złoty wrażliwy na umacnianie się dolara

W środę złoty lekko się osłabił. Polska waluta pozostaje bardziej wrażliwa na umacnianie się dolara niż na jego deprecjację. W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów jest rozpoczynająca się w czwartek konferencja przedstawicieli banków centralnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Kursy walut. Złoty wrażliwy na umacnianie się dolara.

Środa 26 sierpnia przyniosła osłabienie złotego wobec euro (kurs złotego wzrósł powyżej 4,41 za euro) oraz stabilizację dolara wobec euro (kurs euro/dolara utrzymał się w pobliżu 1,18).

Wobec braku istotniejszych wydarzeń na rynku krajowym, głównym motorem zmian dla złotego były wydarzenia z rynków globalnych.

Wśród nich za najważniejsze uznać należy publikację danych o zamówieniach na dobra trwałe z USA. Ich wyraźny wzrost w lipcu (11,2 proc. miesiąc do miesiąca wobec oczekiwań na poziomie 4,3 proc. oraz 7,7 proc. w czerwcu) ograniczył potencjał do osłabienia notowania dolara wobec euro, a kurs euro/dolara utrzymał się przy 1,18.

Będą cięcia w administracji. Minister komentuje

Ponieważ w ostatnim czasie złoty wykazuje tendencje do relatywnie silniejszej reakcji na umacnianie się amerykańskiej waluty niż na jej osłabianie, w efekcie kurs złotego z okolic poniżej 4,40 wzrósł w okolice 4,41 za euro.

Chociaż ciągle można uznać, że kurs złotego wobec euro utrzymuje się w szerokiej konsolidacji wobec euro, aczkolwiek wyraźnie szybsze ruchy kursu euro/złotego w górę niż w dół sugerują, że perspektywy silniejszej aprecjacji polskiej waluty poniżej 4,40 wydają się mniej prawdopodobne.

Przy dalszym wzroście zaufania do dolara i jego umocnieniu wobec euro (np. pod wpływem ewentualnego podkreślenia na zbliżającym się sympozjum w Jackson Hole przez szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej konieczności bardziej aktywnego zaangażowania banków centralnych w tej dekadzie), kurs złotego wobec raczej więc nie będzie długo czekał z dalszym wzrostem (przynajmniej o parę groszy wyżej).

W czwartek zacznie się konferencja przedstawicieli banków centralnych, która tradycyjnie odbywała się w Jackson Hole w USA, ale w w tym roku ze względu na pandemię przeniesiona zostaje w całości do internetu.

W czwartek oprócz startu konferencji bankierów centralnych, poznamy również protokół z ostatniego posiedzenia RPP, dane o podaży pieniądza M3 w strefie euro oraz kolejny odczyt PKB w USA za II kwartał i tygodniowego dane o zasiłkach dla bezrobotnych.

Jarosław Kosaty, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: komentarze walutowe, kursy walut, kurs złotego, kurs euro, forex
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-08-2020

FerdekKryzys nie kryzys rozdawać trzeba , bo się elektorat obrazi . Ceny rosną jak szalone , ale kto by się tym martwił . RPP z Glapińskim są tylko … Czytaj całość

27-08-2020

Przewartościowany plnWobec braku istotniejszych wydarzeń na rynku krajowym dodam jedynie, że za chwilę trzeba będzie postawić Polskę w stan upadłości.

27-08-2020

jaRPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Obniżka stóp % i gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (24)