Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PAM
|
aktualizacja

Zapomnij, że nimi zapłacisz. Tych banknotów nie użyjesz w sklepie

13
Podziel się:

Zdarza się, że banknoty, które posiadamy, są naderwane czy zniszczone. To problem, z którym wielu z nas spotyka się na co dzień. Jak się okazuje, sprzedawcy czy kasjerzy mają prawo odmówić przyjęcia takich uszkodzonych pieniędzy. Co zatem zrobić, gdy mamy do czynienia z taką sytuacją?

Zapomnij, że nimi zapłacisz. Tych banknotów nie użyjesz w sklepie
Jak się okazuje, kasjerzy mają prawo odmówić przyjęcia takich pieniędzy (Getty Images, Juana Mari Moya)

Obecnie w obiegu znajdują się banknoty, które wprowadzono 1 stycznia 1995 roku. Od 7 kwietnia 2017 roku do obiegu wprowadzono także banknoty w nowej szacie graficznej. Obie wersje banknotów są nadal ważne i stanowią środek płatniczy, który nie traci swojej ważności. Niemniej jednak, jak przypomina "Dziennik Łódzki", nie każdym banknotem możemy zapłacić w sklepach.

Kasjerzy czy sprzedawcy mają prawo odmówić przyjęcia pieniędzy, które są zniszczone. W takiej sytuacji to posiadacz banknotu musi podjąć kroki w celu jego wymiany.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ryanair będzie torpedować CPK - Maciej Wilk #17

NBP wyjaśnia co zrobić w takiej sytuacji

Narodowy Bank Polski wyjaśnia, jak wymienić zniszczone banknoty. Jak podaje NBP, banknoty, które są podarte, postrzępione, odbarwione, sprane, przedarte, uszkodzone, zabrudzone, posklejane czy zaplamione, powinniśmy wymienić w kasie dowolnego banku, który działa na terenie Polski.

Co jednak zrobić, gdy banknoty nie spełniają warunków wymiany w bankach na powyższych zasadach? W takim przypadku, jak informuje NBP, banknoty są przyjmowane na podstawie wniosku przez banki i przesyłane do wymiany do centrali NBP.

Czy stopień uszkodzenia ma wpływ na wartość?

Warto jednak pamiętać, że kwota, którą otrzymamy za wymieniany banknot, zależy od stopnia jego uszkodzenia. Jak wyjaśnia NBP, banknot, który zachował od 45 do 75 procent pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej.

Z kolei banknot, który zachował ponad 75 procent pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, a także banknot przerwany na nie więcej niż dziewięć części stanowiący w całości 100 procent powierzchni banknotu, bank wymieni za jego pełną wartość nominalną.

Wniosek o wymianę uszkodzonych banknotów można znaleźć na oficjalnej stronie Narodowego Banku Polskiego.

Jak odnajdujesz się w cyfrowym świecie? Weź udział w badaniu money.pl 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(13)
mrucus
4 tyg. temu
banknoty czyli gotówka musi być... bo jak będa brać łapówki...??? przelewem??? niebezpiecznie
Turysta
2 miesiące temu
W chinach nie ma już pieniędzy ani kart. Ludzie są zdani na łaskę i niełaskę władzy. Wolę mieć pieniądze w reku niż gdzieś gdzie nie jestem ich wlascicielem. Bo jak się okazuje banki użyczają nam własne pieniądze, których stają się wlascicielem gdy te trafiają do nich. Powodzenia gdy nas kiedyś ktoś uzna wycofanie gotówki.
ministra
2 miesiące temu
Przecież polskie pieniądze są mniej warte, niż papier na którym je wydrukowano. Dajcie spokój.
zenek
2 miesiące temu
warto nadmienić że te "banknoty" są drukowane na zwykłym papierze do zeszytów porównajcie je z frankami szwajcarskimi które można sobie wrzucic do wody i nic się im nie stanie
WlS
2 miesiące temu
Wystarczy pojechać na myjnie i do rozmieniarki.