Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Krakowie szef MSWiA był pytany, na jakim etapie prac są zmiany w 800 plus. Chodzi o to, by świadczenia takie, jak 800 plus były wypłacane obcokrajowcom pod warunkiem, że mieszkają, pracują i płacą podatki w Polsce.
Siemoniak poinformował, że projekt jest już gotowy - został opracowany w MSWiA we współpracy z ZUS.
Rozpoczynamy procedurę rządową, a w kwietniu będzie okazja do zapoznania się ze szczegółami po opublikowaniu na stronach Rządowego Centrum Legislacji - zapowiedział minister.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według niego w projekcie jest zrealizowana generalna idea, "żeby powiązać wypłatę świadczenia 800 plus z uczestnictwem w polskim systemie składkowo-podatkowym". Podkreślił przy tym, że dokument uwzględnia różne możliwe wrażliwe sytuacje związane np. z samotnym macierzyństwem i innymi sytuacjami losowymi.
To nie będzie bezduszny projekt, natomiast będzie to projekt, który będzie realizował tę zasadę, że powinno się wypłacać 800 plus tym osobom, które wnoszą pewien wkład do formalnego funkcjonowania w polskim społeczeństwie - podsumował szef MSWiA.
Pomysł Trzaskowskiego
Podkreślił, że nowe rozwiązania wymagają zmian w kilkudziesięciu różnych ustawach. - Takie zadanie postawił nam premier, żeby projekt był gotowy w kwietniu i to zadanie wykonamy - obiecał Siemoniak.
W połowie stycznia kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski zaapelował do rządu o prace nad zmianą prawa, by świadczenia takie jak 800 plus były wypłacane Ukraińcom, pod warunkiem że mieszkają, pracują i płacą podatki w Polsce.
Premier Donald Tusk informował, że propozycja, aby wypłacać 800 plus tylko tym migrantom — również Ukraińcom — którzy spełniają te kryteria, zostanie pilnie rozpatrzona przez rząd. Z kolei szef KPRM Jan Grabiec przekazał, że nad projektem pracuje MSWiA. W Sejmie jest też poselski projekt nowelizacji w tej sprawie.
Fundacja Ukraiński Dom w Warszawie w opublikowanym pod koniec stycznia stanowisku wyraziła głębokie zaniepokojenie w związku z próbami wykorzystywania problemów ukraińskich uchodźców do celów politycznych.
"Społeczny błąd"
Ze zmianą zasad w wypłacaniu świadczeń nie zgadza się większość ekonomistów ankietowanych przez money.pl. Zmiana zasad przyznawania 800 plus dla imigrantów byłaby kosztownym gospodarczo i społecznie błędem. Gdyby władze miały brać pod uwagę dodatkowe kryteria wypłaty tego świadczenia, to powinny dotyczyć wszystkich beneficjentów, a nie tylko cudzoziemców.
- Imigranci, którzy nie pracują, często znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, zwłaszcza jeśli są rodzicami młodych dzieci. Wykluczenie ich z programu 800 plus mogłoby doprowadzić do pogłębiania ubóstwa i utrudnienia integracji w społeczeństwie polskim. Co więcej, jak widać z innych krajów, pogorszenie sytuacji bytowej przyczynia się do wzrostu przestępczości. To natomiast pogłębiałoby nastroje nacjonalistyczne, jeszcze bardziej utrudniając integrację społeczną imigrantów - mówił dr hab. Krzysztof Piech, profesor ekonomii Uczelni Łazarskiego.