Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Pensja tylko na konto. Chcesz w gotówce, szybko daj znać szefowi

66
Podziel się:

Pracownicy mają czas maksymalnie do 29 stycznia, by złożyć wniosek o wypłatę w gotówce, termin ubiega po 7 dniach od otrzymania informacji o tym obowiązku. Do 22 stycznia pracodawcy muszą o tym poinformować, inaczej złamią przepisy prawa pracy.

Wypłata na konto czy w gotówce? Mało czasu na decyzję
Wypłata na konto czy w gotówce? Mało czasu na decyzję (East News, ANDRZEJ WAWOK/REPORTER)
bELzJETF

Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia przepisami, pracodawca musi wypłacić wynagrodzenie na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy. Chyba, że pracownik złożył wniosek (w postaci papierowej lub elektronicznej) o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.

Jak przypomina portal pit.pl, zakłady pracy muszą do 22 stycznia poinformować pracowników o możliwości złożenia wniosku o wypłatę wynagrodzenia w gotówce. Niedopełnienie obowiązku stanowić będzie naruszenie przepisów prawa pracy. Obowiązki spoczywać będą również na pracowniku - jeśli chce otrzymać wynagrodzenie w gotówce, na złożenie wniosku w tej sprawie ma wyłącznie 7 dni.

bELzJETH

Zobacz też: Składanie PIT-ów. "Obawa przed oddaniem się całkowicie w ręce fiskusa"

Zgodnie z terminami wskazanymi w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją, pracodawca w terminie 21 dni od dnia wejścia w życie ustawy (licząc od 1 stycznia 2019 r.), musi poinformować pracowników, którzy dotychczas otrzymywali wynagrodzenie za pracę do rąk własnych, o obowiązku podania numeru rachunku płatniczego, na który będzie wypłacane wynagrodzenie za pracę, albo złożenia wniosku dotyczącego dalszej wypłaty wynagrodzenia za pracę do rąk własnych.

bELzJETN

Forma, w jakiej pracodawca o tym poinformuje swojego pracownika jest dowolna, natomiast powinna zostać udokumentowana. Zatem może to być m.in. informacja pisemna, mailowa, czy wywieszona w miejscu ogólnie dostępnym.

Wniosek o gotówkę albo kasa na konto

Każdy pracownik, który chce otrzymywać wynagrodzenie do rąk własnych, ma 7 dni na złożenie stosownego wniosku od otrzymania od pracodawcy informacji o tym obowiązku. Inaczej będzie musiał podać numer konta, na który będą przelewane pieniądze za pracę. Oznacza to, że jeśli pracodawca informację udostępni wcześniej niż 22 stycznia, to termin 7 dni biegnie od daty udostepnienia informacji przez pracodawcę w zakładzie pracy.

bELzJETO

A co z wypłatą za grudzień? Jak informuje pit.pl, jeżeli w okresie od 1 stycznia do dnia otrzymania przez pracodawcę informacji o numerze rachunku albo wniosku o wypłatę w gotówce, przypada termin wypłaty wynagrodzenia za pracę, pracodawca wypłaca wynagrodzenie do rąk własnych pracownika. Ta sama zasada dotyczy przypadku, gdy pracownik nie poda informacji ani nie złoży powyższego wniosku.

W przypadku zawierania umów o pracę w 2019 r. pracodawca może żądać od pracownika numeru rachunku lub wniosku o wypłatę w gotówce. Pracownik, który w chwili zawierania umowy o pracę nie złożył wniosku, może go przekazać w dowolnym momencie – znajdzie on wówczas zastosowanie od następnej wypłaty na rzecz pracownika.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELzJEUi
pieniądze
pit
KOMENTARZE
(66)
JOHN
3 lata temu
TO SĄ MOJE ZAROBIONE CIĘŻKO PIENIĄDZE I DLACZEGO MIAŁBYM NIE DOSTAĆ ICH W GOTÓWCE DO RĄK WŁASNYCH BO KOŚ MA NA TYM INTERES
Eww
3 lata temu
Pamietajcie gotówka to największa przewaga obywatela nad rządem i bankiem bo muszą się liczyć z każdym kto pójdzie wypłacić swoje pieniadze.
gosc
3 lata temu
To jest banda oszustów na konto bo banki z tego żyją i pensje biorą po 65 tys.Koniec ze złodziejstwem można płacić do reki jak było kiedyś.
bELzJEUj
Eea
3 lata temu
Oki
Free
3 lata temu
Coraz większa kontrola" Rok 1981". Następnym krokiem będą indywidualne kody kreskowe
...
Następna strona