Notowania

pieniądze
18.01.2019 21:34

Pensja tylko na konto. Chcesz w gotówce, szybko daj znać szefowi

Pracownicy mają czas maksymalnie do 29 stycznia, by złożyć wniosek o wypłatę w gotówce, termin ubiega po 7 dniach od otrzymania informacji o tym obowiązku. Do 22 stycznia pracodawcy muszą o tym poinformować, inaczej złamią przepisy prawa pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wypłata na konto czy w gotówce? Mało czasu na decyzję (Fot: ANDRZEJ WAWOK/REPORTER)

Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia przepisami, pracodawca musi wypłacić wynagrodzenie na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy. Chyba, że pracownik złożył wniosek (w postaci papierowej lub elektronicznej) o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.

Jak przypomina portal pit.pl, zakłady pracy muszą do 22 stycznia poinformować pracowników o możliwości złożenia wniosku o wypłatę wynagrodzenia w gotówce. Niedopełnienie obowiązku stanowić będzie naruszenie przepisów prawa pracy. Obowiązki spoczywać będą również na pracowniku - jeśli chce otrzymać wynagrodzenie w gotówce, na złożenie wniosku w tej sprawie ma wyłącznie 7 dni.

Zobacz też: Składanie PIT-ów. "Obawa przed oddaniem się całkowicie w ręce fiskusa"

Zgodnie z terminami wskazanymi w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją, pracodawca w terminie 21 dni od dnia wejścia w życie ustawy (licząc od 1 stycznia 2019 r.), musi poinformować pracowników, którzy dotychczas otrzymywali wynagrodzenie za pracę do rąk własnych, o obowiązku podania numeru rachunku płatniczego, na który będzie wypłacane wynagrodzenie za pracę, albo złożenia wniosku dotyczącego dalszej wypłaty wynagrodzenia za pracę do rąk własnych.

Forma, w jakiej pracodawca o tym poinformuje swojego pracownika jest dowolna, natomiast powinna zostać udokumentowana. Zatem może to być m.in. informacja pisemna, mailowa, czy wywieszona w miejscu ogólnie dostępnym.

Wniosek o gotówkę albo kasa na konto

Każdy pracownik, który chce otrzymywać wynagrodzenie do rąk własnych, ma 7 dni na złożenie stosownego wniosku od otrzymania od pracodawcy informacji o tym obowiązku. Inaczej będzie musiał podać numer konta, na który będą przelewane pieniądze za pracę. Oznacza to, że jeśli pracodawca informację udostępni wcześniej niż 22 stycznia, to termin 7 dni biegnie od daty udostepnienia informacji przez pracodawcę w zakładzie pracy.

A co z wypłatą za grudzień? Jak informuje pit.pl, jeżeli w okresie od 1 stycznia do dnia otrzymania przez pracodawcę informacji o numerze rachunku albo wniosku o wypłatę w gotówce, przypada termin wypłaty wynagrodzenia za pracę, pracodawca wypłaca wynagrodzenie do rąk własnych pracownika. Ta sama zasada dotyczy przypadku, gdy pracownik nie poda informacji ani nie złoży powyższego wniosku.

W przypadku zawierania umów o pracę w 2019 r. pracodawca może żądać od pracownika numeru rachunku lub wniosku o wypłatę w gotówce. Pracownik, który w chwili zawierania umowy o pracę nie złożył wniosku, może go przekazać w dowolnym momencie – znajdzie on wówczas zastosowanie od następnej wypłaty na rzecz pracownika.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pieniądze, pit, pensja, wynagrodzenie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-01-2019

antypastikolejna bzdura i utrudnienie bo nie każdy chce mieć konto w banku za które trzeba płacic i jeszcze miec problemy z karta i uczyc sie obsługiwać … Czytaj całość

18-01-2019

KrisPowinni zakazać wypłaty w gotowce hehe

18-01-2019

han soloZapiszcie tą datę na scianach w domach.Weszliście jedną nogą do ery niewolnictwa.Czy ktoś słyszał w Polsce o prawdziwej różnicy między pieniądzem … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (66)