Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Większość rodzin na Białorusi ma oszczędności. Trzymają je w dolarach

0
Podziel się:

Zaskakujące wyniki badania urzędu statystycznego na Białorusi.

Większość rodzin na Białorusi ma oszczędności. Trzymają je w dolarach
(Kacharava/iStockphoto)

Większości białoruskich rodzin udało się w ubiegłym roku coś zaoszczędzić - wynika z danych państwowego urzędu statystycznego Biełstat, które przytacza w dziennik "Komsomolskaja Prawda w Biełorussii".

Oszczędności udało się w 2014 r. zgromadzić 68 proc. ankietowanych rodzin. Przy tym największa część z nich - 36 proc. - zamierza trzymać te pieniądze na "czarną godzinę". Prawie 30 proc. osób, którym udało się coś zaoszczędzić, zamierza wydać te środki na kupno, budowę lub remont nieruchomości.

Średnia pensja na Białousi wynosi obecnie około 6 mln rubli białoruskich, czyli równowartość około 400 dolarów. Jeszcze we wrześniu 2014 roku sięgała 6,3 mln rubli białoruskich, co po ówczesnym kursie stanowiło równowartość mniej więcej 600 dolarów. Jednakże na przełomie 2014 i 2015 r. doszło do gwałtownej dewaluacji rubla białoruskiego w stosunku do dolara - o 42 proc. od 20 grudnia ubiegłego roku.

"To oczywiście ciekawe, jakim sposobem z takich pensji Białorusinom udaje się coś odłożyć" - zauważa "Komsomołka".

Dziennik przytacza przy tym wyniki sondażu przeprowadzonego pod koniec ubiegłego roku przez Międzynarodową Agencję Badań Społecznych i Marketingowych MASMI. Wynika z nich, że 80 proc. Białorusinów wymienia zaoszczędzone ruble białoruskie na dewizy i trzyma je w domu. Średnia wysokość oszczędności wynosi zaś tysiąc dolarów

wiadomości
waluty
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)