Notowania

złoty
18.12.2008 14:20

Złoty dramatycznie traci na wartości

Przed południem za jedno euro płacono nawet 4,19 zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ITAR TASS)

Przed południem za jedno euro płacono nawet 4,19 zł. Kurs euro jest najwyższy od maja 2005 roku.

Według analityków, główne przyczyny osłabienia naszej waluty to chęć wycofania się inwestorów zagranicznych z rynków Europy Środkowej i Wschodniej, a polski rynek jest z nich najbardziej płynny, stąd tu właśnie obserwujemy największe ruchy. Ponadto, cieniem na rynek kładą się kłopoty szeregu firm związane z opcjami walutowymi.

Jak oblicza Danske Bank, złoty stracił 7 procent wobec euro tylko w ciągu tygodnia, zaś od początku sierpnia polska waluta osłabiła się o ponad 30%. Główny analityk duńskiego banku Lars Christensen dziwi się, że spadek wartości złotego jest większy niż innych walut regionu - tym bardziej, że sytuacja gospodarcza Polski jest lepsza niż np. Węgier czy Rumunii.

_ - Uważamy, że główną przyczyną słabszego zachowania się złotego jest znaczący brak płynności na innych rynkach walutowych regionu CEE, tzn. inwestorzy chcą wyjść z walut CEE, ale jedyną walutą, której płynność na to pozwala, jest złoty _ - tłumaczy Christensen w raporcie specjalnym na temat złotego, opublikowanym w czwartek.

Analityk dodaje jednak, że drugim powodem może być to, iż inwestorzy w końcu uznali, że kryzys światowy przełoży się na gwałtowne spowolnienie gospodarcze także i w Polsce. On sam prognozuje, że polska gospodarka skurczy się w 2009 r. o 0,5 procent - dotychczas najbardziej pesymistyczne prognozy mówiły o 0,4 procent wzrostu (BNP Paribas), zaś Ministerstwo Finansów podtrzymuje niedawno aktualizowana prognozę 3,7procent (wobec 5,0-5,5 procent oczekiwanych w tym roku).

Zdaniem analityka X-Trade Brokers Marcina Kiepasa, cieniem na notowaniach złotego kładzie się niechęć inwestorów do zakupów walut krajów zaliczanych do rynków wschodzących oraz problemy opcyjnie polskich eksporterów, na co nakłada się niska płynność rynku i niekorzystny układ techniczny na wykresie EUR/PLN.

_ - Nie można ponadto wykluczać, że złoty dodatkowo stał się przedmiotem spekulacji dużych zagranicznych banków. Taką sugestię niosą m.in. ostatnie wydarzenia na warszawskiej giełdzie, gdzie jeden podmiot zagranicznych posiada blisko 40 procent wszystkich krótkich pozycji na kontraktach terminowych na indeks WIG20 _ - napisał Kiepas w raporcie o złotym.

Analitycy obawiają się, ze osłabienie złotego może się pogłębić po godz. 14-ej, kiedy zostaną opublikowane dane o produkcji przemysłowej za listopad - ekonomiści ankietowani przez agencję ISB oczekiwali spadku średnio o 6,5 procent r/r.

Christensen zwraca uwagę, że ostatnie osłabienie złotego znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo silnej obniżki stóp procentowych w Polsce, dlatego oczekuje on, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy na posiedzeniu w przyszłym tygodniu o 25pb - do 5,5 procent w przypadku głównej stopy referencyjnej.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Kursy walut NBP ]( http://www.money.pl/pieniadze/nbp/srednie/ )
* [ Aktualne komentarze walutowe ]( http://www.money.pl/pieniadze/komentarze/ )
Tagi: złoty, wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz