Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Serafin
|

Wszyscy nauczyli się na błędach. Gdzie po kredyt ze stałym oprocentowaniem?

14
Podziel się:

Jedną z głównych bolączek kredytobiorców są rosnące raty w wyniku kolejnych podwyżek stóp procentowych. Winny jest WIBOR®, na którym opiera się oprocentowanie zmienne większości kredytów w Polsce. Każdy bank musi mieć ofertę kredytu hipotecznego ze stałą stopą, ale coraz więcej instytucji wprowadza gwarancję niezmiennej raty również w segmencie innych produktów. Sprawdzamy, gdzie udać się po kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem 2022.

Wszyscy nauczyli się na błędach. Gdzie po kredyt ze stałym oprocentowaniem?
Banki dostosowały oferty o kredyty ze stałym oprocentowaniem (Adobe Stock, DenisNata)

Jedną z najważniejszych cech, której szukają osoby zainteresowane kredytem, jest obecnie pewność, że ich rata się nie zmieni i będą mogły na stałe wkomponować ją w domowy budżet, nie zerkając co miesiąc z przerażeniem na kolejną decyzję Rady Polityki Pieniężnej.

Mimo że (w przeciwieństwie do kredytów hipotecznych) nie ma żadnych prawnych regulacji, które narzucałyby na banki obowiązek wprowadzenia do portfolio produktowego kredytu gotówkowego ze stałym oprocentowaniem, to same to zrobiły. Jest to teraz bowiem najlepszy sposób na przyciągnięcie nowych klientów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Impact '24: Michał Stawecki, Dyrektor Marketingu, Mennica Apart

Czy kredyty gotówkowe mają stałe oprocentowanie?

Przed serią podwyżek stóp procentowych dominowała zmienna stopa w segmencie kredytów gotówkowych. Oprocentowanie stałe zaczęło w większej liczbie banków pojawiać się dopiero niedawno. Z czego to wynika? Z punktu widzenia kredytodawcy korzystniej jest udzielić kredytu z oprocentowaniem zmiennym, który dostosowuje się do zmian rynkowych. Natomiast gdy bank gwarantuje stałą stopę, to ryzyko rynkowe bierze na siebie.

Teraz jednak wprowadzenie gwarancji niezmiennej raty to standard, którego oczekują klienci, więc już bez problemu można znaleźć kredyty gotówkowe ze stałym oprocentowaniem.

Który bank ma stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego?

Alior Bank ze stałą stopą proponuje kredyt konsolidacyjny, w ramach którego można połączyć swoje zobowiązania w jedno. Można skonsolidować od 30 do 200 tys. zł z oprocentowaniem 14,90 proc. i zerową prowizją. Kredyt możemy spłacać nawet przez 10 lat i przez ten cały czas oprocentowanie nie ulegnie zmianie. Trzeba jednak wykupić obowiązkowo ubezpieczenie kredytu, które jest dodatkowym kosztem.

Do 14 października 2022 r. w Banku Millennium można skorzystać z pożyczki na dowolny cel ze stałym oprocentowaniem na 5 lat (jest tylko jeden okres spłaty to wyboru). Dostępne kwoty to: 5, 10, 15, 20, 30 lub 40 tys. zł. Oprocentowanie wynosi 8,99 proc., a prowizja 0 proc. Nie trzeba korzystać z ubezpieczenia.

Z kolei w Banku Pocztowym do 31 sierpnia 2022 r. jest dostępny kredyt gotówkowy na kwotę od 300 zł do 100 tys. zł, a spłatę można rozłożyć na okres od 3 miesięcy do 60 lat. Przez ten cały czas oprocentowanie się nie zmieni i wynosi 12,49 proc. Prowizja nie będzie pobierana, gdy zdecydujemy się na wykupienie ubezpieczenia, w innym przypadku wyniesie ona 5 proc. pożyczonej kwoty.

ING Bank Polski gwarantuje stałe oprocentowanie dla pożyczek zaciąganych na maksymalnie 3 lata. Można pożyczyć od 1 do 160 tys. zł. Oprocentowanie wynosi 11,49 proc. (można je obniżyć do 10,99 proc., wykupując ubezpieczenie), a bank nie pobiera prowizji.

Santander Consumer Bank zaś przygotował kredyt gotówkowy "Równoratka", który można zaciągnąć na kwotę 5, 10 lub 15 tys. zł na okres 42 miesięcy. Przy kredycie na 5 tys. zł stała rata wynosi 150 zł, przy 10 tys. zł 300 zł, a przy 15 tys. zł 450 zł. Oferta jest skierowana tylko dla nowych klientów banku.

Kredyt gotówkowy – oprocentowanie stałe czy zmienne?

Wysokość oprocentowania opisanych wyżej ofert jest zbliżona do tych z oprocentowaniem zmiennym, oferowanych przez poszczególne banki. Wyjątkowo droga jest konsolidacja Alior Banku i w jej przypadku dużo bardziej opłaca się wybrać zmienną stopę.

Stała stawka daje jednak gwarancję, że rata naszego kredytu się nie zmieni, więc delikatne różnice w kosztach można potraktować jako ubezpieczenie, które chroni przed wzrostem raty, więc jeśli jesteśmy skłonni dopłacić za tę stabilizację, to opłaca się to zrobić.

Pamiętajmy, że oprocentowanie zmienne kredytu gotówkowego opiera się na stawce WIBOR®, który wraz z początkiem przyszłego roku zostanie zlikwidowany. Jeśli wybierzemy stałą stawkę, to niezależnie od tego, jaki wskaźnik go zastąpi i ile będzie wynosił, to raty cały czas będziemy płacić tyle samo.

Anna Serafin, ekspertka porównywarki finansowej totalmoney.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(14)
JPRU100%
2 lata temu
Równoratka? Chyba równowyruchamywas
Pit
2 lata temu
Przestańcie pieprzyć głupoty. Jakich błędach? Błędach, że banki praktycznie nie udzielały takich kredytów? Że kredyty ze stałym były jak yeti, niby istnieje ale nikt nie widział?
Polak
2 lata temu
Szaleństwo rozdawania cudzych pieniędzy nie ustaje. Opamiętajcie się !!!! Wpędzicie cały kraj w nędzę na wiele lat!!!
emeryt
2 lata temu
Cała prawda od wszystkich  Pis zrobił drożyzne i rozdaje nasze pieniądze tym samym powiększa dług publiczny ludziom się żyje gorzej należy ten rząd podać do dymisji a najgorsze zło to 500+    !!!!!!!!!! PIS podzielił ludzi i rodziny jednym daje 14ke tym daje co nie chciało się robić a teraz podatek nieroby nie będą płacić podatku a ci co całe życie zapiepszali dalej będą płacić podatek taki podział robi PIS a w dodatku daje 500+ dzieciorobom z naszych podatków a oni chlają za te pieniądze i nie muszą pracować jest wiele przykładów udokumentowanych ludzie co się słyszy mają już dość tego rządu nikt już na PIS nie zagłosuje bo to druga komuna drożyzna goni drożyzne non stop podwyżki na 500+ dość a teraz PIS rozdaje dzieciorobom 12tys zł my was niedługo rozliczymy !  To koniec PISowców .A emerytów którzy pracowali ciężko to się ich dyskryminuje tylko daje się tym nierobom ! W tym kraju tylko dobrze żyją celebryci księża piłkarze i ci w rządzie podwyżki sobie robią po 10tys a większość ma zarobki miljonowe a ludzom pracy lub emerytom po 50zł podwyżki a w sklepach co tydzień podwyżki ludzie musimy wyjść na ulice i to zmienić !!!!!!! Polski rząd i kościół oraz celebrytów wypieprzyć bo to najgorsze zło  w innych krajach ludzie żyją normalnie tylko tu w tym chorym kraju jest żle i to od czasów wojny polska to same gówno tylko kredyty do góry i ceny a pensja 2tys zł a emeryt głodówka wszyscy uciekają w innych krajach mają zarobki służbe zdrowia a tu nic tylko rozdawiennictwo nierobom polska cała do likwidacji! Na PIS to co wiem nikt nie zagłosuje bo to komuna zrobili podział ludzi jednym dają niesłusznie a póżniej 10razy wszystkim zabierają .A wojna to tylko przykrywka polityczna PISu żeby zasłonić przekręty a póżniej zrobią covid ludzie nie dajcie się omamić trzeba ten rząd wywalić na zbity pysk i rozliczyć !!!!!!!To koniec PISu przez pis może być wojna nawet wiek emerytalny podwyższają i 13 i 14 chcą zabrać a nawet 500+ już zaczynają się wycofywać z programów sztandarowych ale za póżno narobili długu to teraz zabrać im mienie w całości.
hahaha
2 lata temu
Branie obecnie kredytu ze stałym oprocentowanie to szaleństwo. Kredyt ze stałym oprocentowaniem bierze się jak stopy procentowe są niskie, a nie przy 15 % inflacji ! Banki to mistrzowie naciągania ludzi na koszty w długich perspektywach czasowych. Tak jest od wieków. Niewolnik bierze kredyt, żeby przez moment było mu lepiej i pozostaje na całe życie niewolnikiem.