Podatnicy, którzy w ramach działalności gospodarczej prowadzą prace rozwojowe czy badania naukowe, mogą rozliczyć poniesione wydatki. Ulga B+R funkcjonuje od początku zeszłego roku i w zeznaniu podatkowym PIT 2016 po raz pierwszy można z niej skorzystać.
Ulga na działalność badawczo-rozwojową pozwala pomniejszyć podstawę opodatkowania. Istnieje jednak kilka warunków. Wydatki musiały zostać uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, a także przeznaczone na określone cele. Działania B+R muszą być twórcze, podejmowane systematycznie w celu zwiększenia zasobów wiedzy i wykorzystania ich do tworzenia nowych zastosowań.
Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorstwa z sektora MŚP mogą odliczyć do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, bez względu na ich rodzaj. Duże firmy natomiast mają możliwość odpisania do 50 proc. kosztów związanych z wynagrodzeniem pracowników (z tytułu umów o pracę i składek na ubezpieczenie) oraz do 30 proc. na inne cele związane z działalnością B+R.
Czas na odpis wynosi 6 lat. Jak rozliczyć ulgę? Wystarczy wypełnić odpowiednią deklarację podatkową - PIT-36 (dla firm opodatkowanych według skali podatkowej) lub PIT-36L (dla podatników liniowych) i dołączyć do niej nowy załącznik oznaczony symbolem PIT-BR. W formularzu należy wykazać koszty poniesione na działania B+R, uprawniające do ulgi, a następnie przenieść je do odpowiedniej rubryki we właściwym druku.
Ulga nie jest przewidziana dla osób, które w danym roku podatkowym prowadziły działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, ale tylko na podstawie zezwolenia.
Firmy pomniejszą podstawę opodatkowania o koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową. Nowe przepisy zwiększyły limity ulgi.
Ulgę podatkową można rozliczyć w ciągu sześciu kolejnych lat.
Zgodnie z nowymi przepisami, firmy mogą skorzystać z ulgi na wydatki związane z ochroną własności intelektualnej.
Od 1 stycznia 2017 roku weszła w życie tzw. mała ustawa o innowacyjności, dzięki której ulga stała się bardziej atrakcyjna dla przedsiębiorców.
Ulga B+R przeznaczona jest dla podatników, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ponoszą wydatki na cele badawczo-rozwojowe.