Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Cudzoziemcy skorzystają na Polskim Ładzie. Zapłacą niższy PIT niż Polacy

24
Podziel się:

Polski Ład przewiduje tzw. ulgę na powrót. Dzięki niej imigranci w pierwszym roku po przeprowadzce do Polski zapłacą o połowę niższy PIT niż Polacy.

Cudzoziemcy skorzystają na Polskim Ładzie. Zapłacą niższy PIT niż Polacy
Cudzoziemcy zyskają na Polskim Ładzie. (ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Ulga ma być skierowana do osób, które przed zamieszkaniem w Polsce przez co najmniej trzy lata mieszkały za granicą. Dodatkowo muszą mieszkać Polsce po przeprowadzce przez pełne cztery lata i tutaj płacić podatki od całości swoich dochodów.

Z przepisów będą mogli skorzystać jednak zarówno Polacy, którzy wyjechali z kraju, jak i obcokrajowcy.

W praktyce będą mogli odliczyć w pierwszym roku (bazowym) połowę podatku należnego za ten rok. W kolejnym roku obejmie ono połowę podatku obliczonego za pierwszy rok stosowania ulgi. Natomiast w trzecim roku - połowę podatku za drugi rok stosowania ulgi. Zgodnie z tą zasadą w czwartym roku będzie można odliczyć połowę podatku obliczonego za trzeci rok stosowania ulgi.

Zobacz także: Cudzoziemcy w Polsce. "Są wściekli na procedury. Muszą być zmiany"

Jak to będzie wyglądać w praktyce? Rafał Frączyk z Crido wyjaśnia w "Dzienniku Gazecie Prawnej" podając przykład obywatela Wielkiej Brytanii lub Ukrainy, który przeniósł się w 2022 r. do Polski i stał się polskim rezydentem podatkowym.

W 2022 roku uzyskał on dochód, który powinien być opodatkowany według skali podatkowej PIT (czyli stawek 17 i 32 proc.). Jeśli jego dochód w Polsce wyniesie na przykład 50 tys. zł, to zgodnie z obecnymi przepisami będzie musiał zapłacić ok. 8 tys. zł (blisko 7974,88 zł - podatek należny), jeżeli nie korzysta z ulg i odliczeń. W takim wypadku jeśli przyjmie 2022 rok za bazowy, to z skorzysta z ulgi w 2023 roku.

Załóżmy, że będzie musiał wówczas zapłacić 20 tys. zł podatku dochodowego. Ulga umożliwi mu odjęcie od tej kwoty 4 tys. zł (czyli połowę PIT należnego za rok bazowy). W praktyce w 2023 roku zapłaci 16 tys. zł PIT.

W 2024 roku do odliczenia pozostanie mu 50 proc. podatku należnego za pierwszy rok, czyli 8 tys. zł. Jeśli w tym roku uzyska dochód, od którego musiałby zapłacić np. 30 tys. zł podatku dochodowego, to jego podatek należny wyniesie 22 tys. zł. Z kolei w trzecim roku do odliczenia będzie mieć 11 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
Każde
2 lata temu
państwo zrobi wszystko żeby przyciągnąć owce do strzyżenia.
Jerzy W
2 lata temu
PIS PO jedno zło
Demo
2 lata temu
ZADNA z obecnych w sejmie sil politycznych nie reprezentuje interesu Polakow. Moim zdaniem tzw. Polski Lad to oficjalna zmiana ustroju na komunistyczny z okupacyjnym rządem na czele. Tego obrazu zahipnotyzowany Polak w jedynej juz rzadowej TV, nie uwidzi, choc ma oczka.
poseł pis
2 lata temu
a wy musicie wszystko wyciągać? kazali żeby przygotować teren pod ruskich i chińczyków to przygotowujemy, inaczej nici z kasy
Zosia Samosia
2 lata temu
Dyskryminacja prawdziwych Polaków i katolików, którzy w najtrudniejszych momentach zawsze trwali w Polsce!!!
...
Następna strona