Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Doradcy podatkowi idą na emeryturę. Szykuje się duża fala odejść z zawodu

104
Podziel się

Wśród doradców podatkowych szykuje się rewolucja pokoleniowa. Wielu przedstawicieli wchodzi albo niedługo wejdzie w wiek emerytalny. Nagle z branży może ubyć kilka tysięcy pracowników.

Duża grupa doradców podatkowych może wkrótce przejść na emeryturę
Duża grupa doradców podatkowych może wkrótce przejść na emeryturę (Pixabay)
bErMZpNh

O sprawie pisze "Rzeczpospolita", która dotarła do raportu przygotowanego w samorządzie doradców podatkowych. Jak w nim czytamy, wśród wykonujących ten zawód jest ogromna grupa osób, które mają co najmniej 60 lat, wkrótce nabędą uprawnienia emerytalne i mogą odejść z pracy.

Takich osób jest około 3 tys. Dla porównania - wszystkich doradców aktywnie trudniących się tą profesją jest około 7,5 tys. Skala odejść będzie więc gigantyczna.

Jak tłumaczy "Rz" Hanna Koperska, wieloletnia działaczka samorządu z Wielkopolski, powodem takiej "nadpodaży" osób starszych jest kształt ustawy o doradztwie, która odgórnie nadała status doradców kilku tysiącom osób poprzednio zajmujących się głownie księgowością.

bErMZpNj
Zobacz także: Obejrzyj też: Tarcza 4.0. Szef wyśle na zaległy urlop

Inni przedstawiciele samorządu wyliczają, że co roku do zawodu przychodzi około 200 nowych osób. Przy takim rocznym przyroście nie da się zasypać dziury, którą wywołają odejścia starszych osób.

Jednak utrzymanie dotychczasowej liczby doradców wcale nie musi być konieczne, zważywszy na to, jak zmienia się branża. Coraz więcej robią za ludzi komputery, księgowość dla małego biznesu się automatyzuje.

bErMZpNp

Nieoficjalnie wśród doradców mówi się, że należy przeprowadzić reformę struktury samorządu - zamiast podziału na 16 regionów, jak ma to miejsce obecnie, wystarczyłoby kilka większych oddziałów, odpowiadających obszarem kilku obecnym regionom.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErMZpNK
KOMENTARZE
(104)
okej
rok temu
Jak patrze na takie komentarze to nie dziwi mnie że tym krajem rządzi PIS, ludzie po podstawówce mylący doradce podatkowego z doradcą finansowym, brak słów, książke to wy trzymaliście kiedyś w ręku??
wrak222
rok temu
To ci bez egzaminu ...
Precz z angli...
rok temu
Nagle z branży może odejść kilka tysięcy pracowników....? Przecież branża(branch) to gałąź, to oni siedzą na tej gałęzi i zeskoczą czy odlecą? No cóż możliwe.
bErMZpNL
jarek
rok temu
Ja tam sobie chwalę współpracę z doradcami podatkowymi. Na codzień korzystamy z obsługi kancelarii prawnej w której oprócz adwokatów i radców prawnych są też doradcy podatkowi. Nie wiem czy wszyscy doradcy podatkowi są tak kompetentni, ale nasi są dobrzy. Stawki godzinowe są zbliżone do adwokatów, ale poniesione koszty zawsze zwracają się z nawiązką.
kolko
rok temu
Prawo gospodarcze jak u Wilczka w 50 punktach,podatkowe w 20 i wszystko bedzie jak bajce.
...
Następna strona