Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
28.05.2020 08:15

Doradcy podatkowi idą na emeryturę. Szykuje się duża fala odejść z zawodu

Wśród doradców podatkowych szykuje się rewolucja pokoleniowa. Wielu przedstawicieli wchodzi albo niedługo wejdzie w wiek emerytalny. Nagle z branży może ubyć kilka tysięcy pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Duża grupa doradców podatkowych może wkrótce przejść na emeryturę

O sprawie pisze "Rzeczpospolita", która dotarła do raportu przygotowanego w samorządzie doradców podatkowych. Jak w nim czytamy, wśród wykonujących ten zawód jest ogromna grupa osób, które mają co najmniej 60 lat, wkrótce nabędą uprawnienia emerytalne i mogą odejść z pracy.

Takich osób jest około 3 tys. Dla porównania - wszystkich doradców aktywnie trudniących się tą profesją jest około 7,5 tys. Skala odejść będzie więc gigantyczna.

Jak tłumaczy "Rz" Hanna Koperska, wieloletnia działaczka samorządu z Wielkopolski, powodem takiej "nadpodaży" osób starszych jest kształt ustawy o doradztwie, która odgórnie nadała status doradców kilku tysiącom osób poprzednio zajmujących się głownie księgowością.

Obejrzyj też: Tarcza 4.0. Szef wyśle na zaległy urlop

Inni przedstawiciele samorządu wyliczają, że co roku do zawodu przychodzi około 200 nowych osób. Przy takim rocznym przyroście nie da się zasypać dziury, którą wywołają odejścia starszych osób.

Jednak utrzymanie dotychczasowej liczby doradców wcale nie musi być konieczne, zważywszy na to, jak zmienia się branża. Coraz więcej robią za ludzi komputery, księgowość dla małego biznesu się automatyzuje.

Nieoficjalnie wśród doradców mówi się, że należy przeprowadzić reformę struktury samorządu - zamiast podziału na 16 regionów, jak ma to miejsce obecnie, wystarczyłoby kilka większych oddziałów, odpowiadających obszarem kilku obecnym regionom.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-05-2020

kasai dobrze, po co komu jest potrzebny taki doradca, kasuje ludzi za gadanie głupot, zawód do likwidacji

28-05-2020

rysiekmam 60+, nigdy nie korzystałem z takich usług, pewnie dlatego mam dalej kasę i z czego zyć,

28-05-2020

grześdoradca jakby był mądry to sam by był bogaty a nie doradzał innym , ten zawód to ściema

Rozwiń komentarze (104)