Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Estoński CIT może objąć spółdzielnie

26
Podziel się:

Estoński CIT w przyszłości może objąć spółdzielnie. Wiceminister finansów Jan Sarnowski poinformował w sobotę w Sejmie, że resort pracuje nad takim rozwiązaniem.

Estoński CIT może objąć spółdzielnie
(pixabay.com)

Sejm, który w sobotę rozpatrywał senackie poprawki, nie zgodził się, by estońskim CIT-em zostały objęte spółki komandytowo-akcyjne. Od 1 stycznia 2021 r. zatem z tej możliwości będą mogły korzystać - po spełnieniu określonych warunków - spółki z o.o. i spółki akcyjne. Estoński CIT to rozwiązanie, dzięki któremu podatki są odprowadzane dopiero w momencie wypłaty zysku z przedsiębiorstwa. Oznacza to, że jeśli np. środki są przeznaczane na inwestycje, nie podlegają opodatkowaniu.

- Nie wykluczamy poszerzenia tego rozwiązania w następnych okresach na kolejne kategorie podatników, ale biorąc pod uwagę pionierski i również pilotażowy charakter obowiązywania tej regulacji, w pierwszym roku na prośbę Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zdecydowaliśmy się ograniczyć jej stosowanie jedynie do spółek, które są do siebie najbardziej podobne i w których stosowanie tych przepisów jest najprostsze do analizy przez KAS - powiedział Sarnowski w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Podkreślił także, że rozszerzenie możliwości rozliczania estońskim CIT na spółdzielnie jest "priorytetem Ministerstwa Finansów". - Już rozpoczęliśmy dwa tygodnie temu rozmowy z Krajową Radą Spółdzielczą, tak aby stworzyć odpowiednie przepisy, dedykowane spółdzielcom - zaznaczył. Dodał, że względu na charakter spółdzielni i prowadzonych przez nie działalności nie jest możliwe wprowadzenie tego rozwiązania poprzez poprawkę do obecnej nowelizacji.

Zobacz: Mikołaje na bezrobociu. "To będzie pierwszy rok bez wigilii firmowej"

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zakłada, że przedsiębiorca, który spełnia zakładane kryteria, będzie mógł wybrać, czy chce skorzystać z nowego rodzaju opodatkowania, czy pozostać w systemie dotychczasowym. Z estońskiego CIT od stycznia 2021 r. będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, których roczny limit przychodów będzie wynosił 100 mln zł i którzy przeznaczali zysk na reinwestycje.

Z rozwiązania będą mogły skorzystać spółki:

- nie posiadające udziałów w innych podmiotach,

- zatrudniające co najmniej 3 pracowników, oprócz udziałowców,

- których przychody pasywne nie przewyższają przychodów z działalności operacyjnej,

- wykazujące nakłady inwestycyjne.

Wszystkie te kryteria muszą być spełnione jednocześnie.

Z estońskiego CIT będzie można skorzystać w dwóch wariantach. Pierwsza to "pełny" model opodatkowania wyłącznie dystrybuowanych przez spółkę dochodów. W ramach drugiej ścieżki podatnik będzie mógł zaliczać odpisy na specjalny fundusz (rachunek inwestycyjny do kosztów uzyskania przychodów).

Podatnik będzie mógł wybrać estoński CIT na okres 4 lat i przedłużyć go na kolejne 4-letnie okresy. Przedłużenie jest możliwe, jeśli w ostatnim, czwartym roku korzystania z rozwiązania przedsiębiorca wciąż spełnia kryteria. Aby utrzymać się w estońskim CIT, przedsiębiorca będzie też musiał notować wzrost inwestycji o 15 proc. w ciągu dwóch lat.

Według szacunków z rozwiązania ma skorzystać 200 tys. firm, ponad 90 proc. aktywnie działających w Polsce CIT-owców. Estoński CIT to w przyszłym roku koszt dla budżetu w wysokości 5,6 mld zł.

Estoński CIT jest stosowany w Estonii, na Łotwie, w Macedonii. Są też plany jego wprowadzenia na Ukrainie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(26)
Viceprezes
3 lata temu
Jeżeli ktoś zakłada, że 90% podatników CIT, których może objąć ten mechanizm zanotuje wzrost inwestycji o co najmniej 15% w ciągu dwóch lat, to ma jakiś poważny problem do pilnej konsultacji ze specjalistą od dysfunkcji centralnego układu nerwowego. To jest obecnie warunek możliwy do spełnienia dla nieznacznego odsetka spółek. Dla całej reszty inwestycje leżały, leżą i nie zanosi się aby w przewidywalnej przyszłości miały powstać choćby na kolana. Jedyne co jest dobre w tej ustawie to ogólna idea jaka jej przyświeca.
j123
3 lata temu
brawo, rozszerzcie na spółdzielnie, prezesi i rada nadzorcza zarobią dużo więcej, a żuczkom spółdzielcom nawet nie powiedzą, ile zarabiają !!!!!!
Pan Krzysztof
3 lata temu
Czekam kiedy pis zrobi porządek z Januszami wynajmu i fliperami. Ciągłe remonty i toczenie walizek po osiedlu. A teraz część z tych mieszkań stoi pusta, a podobno mamy deficyt lokali.
Kruger
3 lata temu
RZAD nie opodatkuje spoldzielnie tylko najemcow !! Bo spoldzielnie przeniosa to obciazenie na ich czlonkow!! Tyle w temacie!!
Ziom
3 lata temu
Duda obiecał przed wyborami, że nie będzie nowych podatkow ani nie będą podnoszone obecne!
...
Następna strona