Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Estoński CIT może objąć spółdzielnie

26
Podziel się

Estoński CIT w przyszłości może objąć spółdzielnie. Wiceminister finansów Jan Sarnowski poinformował w sobotę w Sejmie, że resort pracuje nad takim rozwiązaniem.

Estoński CIT może objąć spółdzielnie
(pixabay.com)
bDzHLsvF

Sejm, który w sobotę rozpatrywał senackie poprawki, nie zgodził się, by estońskim CIT-em zostały objęte spółki komandytowo-akcyjne. Od 1 stycznia 2021 r. zatem z tej możliwości będą mogły korzystać - po spełnieniu określonych warunków - spółki z o.o. i spółki akcyjne. Estoński CIT to rozwiązanie, dzięki któremu podatki są odprowadzane dopiero w momencie wypłaty zysku z przedsiębiorstwa. Oznacza to, że jeśli np. środki są przeznaczane na inwestycje, nie podlegają opodatkowaniu.

- Nie wykluczamy poszerzenia tego rozwiązania w następnych okresach na kolejne kategorie podatników, ale biorąc pod uwagę pionierski i również pilotażowy charakter obowiązywania tej regulacji, w pierwszym roku na prośbę Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zdecydowaliśmy się ograniczyć jej stosowanie jedynie do spółek, które są do siebie najbardziej podobne i w których stosowanie tych przepisów jest najprostsze do analizy przez KAS - powiedział Sarnowski w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Podkreślił także, że rozszerzenie możliwości rozliczania estońskim CIT na spółdzielnie jest "priorytetem Ministerstwa Finansów". - Już rozpoczęliśmy dwa tygodnie temu rozmowy z Krajową Radą Spółdzielczą, tak aby stworzyć odpowiednie przepisy, dedykowane spółdzielcom - zaznaczył. Dodał, że względu na charakter spółdzielni i prowadzonych przez nie działalności nie jest możliwe wprowadzenie tego rozwiązania poprzez poprawkę do obecnej nowelizacji.

bDzHLsvH

Zobacz: Mikołaje na bezrobociu. "To będzie pierwszy rok bez wigilii firmowej"

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zakłada, że przedsiębiorca, który spełnia zakładane kryteria, będzie mógł wybrać, czy chce skorzystać z nowego rodzaju opodatkowania, czy pozostać w systemie dotychczasowym. Z estońskiego CIT od stycznia 2021 r. będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, których roczny limit przychodów będzie wynosił 100 mln zł i którzy przeznaczali zysk na reinwestycje.

Z rozwiązania będą mogły skorzystać spółki:

bDzHLsvN

- nie posiadające udziałów w innych podmiotach,

- zatrudniające co najmniej 3 pracowników, oprócz udziałowców,

- których przychody pasywne nie przewyższają przychodów z działalności operacyjnej,

- wykazujące nakłady inwestycyjne.

bDzHLsvO

Wszystkie te kryteria muszą być spełnione jednocześnie.

Z estońskiego CIT będzie można skorzystać w dwóch wariantach. Pierwsza to "pełny" model opodatkowania wyłącznie dystrybuowanych przez spółkę dochodów. W ramach drugiej ścieżki podatnik będzie mógł zaliczać odpisy na specjalny fundusz (rachunek inwestycyjny do kosztów uzyskania przychodów).

Podatnik będzie mógł wybrać estoński CIT na okres 4 lat i przedłużyć go na kolejne 4-letnie okresy. Przedłużenie jest możliwe, jeśli w ostatnim, czwartym roku korzystania z rozwiązania przedsiębiorca wciąż spełnia kryteria. Aby utrzymać się w estońskim CIT, przedsiębiorca będzie też musiał notować wzrost inwestycji o 15 proc. w ciągu dwóch lat.

Według szacunków z rozwiązania ma skorzystać 200 tys. firm, ponad 90 proc. aktywnie działających w Polsce CIT-owców. Estoński CIT to w przyszłym roku koszt dla budżetu w wysokości 5,6 mld zł.

bDzHLsvP

Estoński CIT jest stosowany w Estonii, na Łotwie, w Macedonii. Są też plany jego wprowadzenia na Ukrainie.

bDzHLswi
Źródło:
KOMENTARZE
(26)
Henryk
2 miesiące temu
To już wysoka inflacja , wzrost cen i zerowe stopy w bankach już nie wystarczają rządowi ?
PAD
2 miesiące temu
PIS nie podnosi podatków , ani nie wprowadza nowych. Ha ,ha ,ha .
deerw
2 miesiące temu
SM zrzucą to na lokatorów Podniosą już i tak horrendalne czynsze Połowa przestanie płacić i będzie dramat Już dziś czynsze są za wysokie SM to państwo w państwie z nieusuwalnymi prezesami Czas zmienić prawom bankowe i to szybko.
bDzHLswj
to jest wyzys...
2 miesiące temu
Teraz widzicie, jakim dobrodziejstwem dla zwykłych ludzi pracy był PRL? Spółdzielczość powstała na długo przed socjalizmem, w kapitalizmie i do dziś bardzo dobrze w nim funkcjonuje. PRL też ją popierał i nie niszczył kolejnym wyzyskiem "klasy" rządzącej. Ciekawe, do której klasy należałoby cofnąć obecnie rządzących, ale najzdrowiej dla społeczeństwa byłoby ich wysłać do czasów jaskiniowców. Nie narobiliby tylu szkód.
Wszysto w te...
2 miesiące temu
Oczekuję że PIS stanowczo opowie się przeciw UPOKARZAJĄCEJ POLSKĘ ustawie 447. Doprowadzi do ekshumacji w Jedwabnem w celu wyjaśnienia zbrodni na ludności żydowskiej, zaprzestanie wyprzedaży ziemi i majątku polskiego obcokrajowcom, zwiększy kwotę wolną od podatku przynajmniej do 10 000 zł netto, zlikwiduje państwowe urzędy pracy które nie spełniają swojej funkcji a utrzymanie w/w urzędów kosztuje nas polskich podatników 5mld zł. rocznie. Doprowadzi do rozłamu państwa od kościoła katolickiego zalegalizuje i opodatkuje prostytucję oraz nie będzie wspierać LGBT. Stanowczo wyjaśni z ukraińcami kwestię ludobójstwa dokonanego na Polakach w Wołyniu i Małopolsce wschodniej. Będzie wspierać polskich rolników, polskich przedsiębiorców, polskich młodych ambitnych wynalazców. Zwiększy nakłady finansowe na armię i polski przemysł zbrojeniowy. Zainwestuje w modernizację i rozwój szybkich koleji oraz w odnawialne źródła energii. Zwiększy nacisk na ochronę środowiska. Przeprowadzi reformę sądownictwa i służby zdrowia, będzie pielęgnować polskie tradycję i historię, zniesie wypłaty 500+ na cokolwiek lub kogokolwiek, obniży koszty zatrudnienia pracownika, powstrzyma napływ imigrantów do Polski, i spowoduje że Polacy zaczną wracać do Polski
...
Następna strona