Notowania

Koronawirus. Wezwanie do skarbówki w dobie pandemii. Wystarczy e-mail lub telefon

Urzędy skarbowe są obecnie zamknięte ze względu na pandemię koronawirusa. Mimo to podatnicy wciąż otrzymują wezwania do osobistego wstawiennictwa. Urzędnicy tłumaczą, że sprawy podatkowe można załatwić także zdalnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Sprawę w urzędzie skarbowym można załatwić z domu

O sprawie informuje "Rzeczpospolita", do której napisał jeden z jej czytelników. Otrzymał on pismo od skarbówki, która wymagała przedłożenia dokumentów i złożenia wyjaśnień. Urząd dał mu na to siedem dni. W przypadku, gdyby się nie stawił na wezwanie, grozi mu kara.

Dziennik zapytał w kilku urzędach skarbowych, jak podatnicy mają zareagować na takie wezwania. We wszystkich otrzymał tę samą odpowiedź: wystarczy zadzwonić lub wysłać e-mail. Jeden z urzędów poinformował również, że obecnie kara za niestawiennictwo nie obowiązuje.

Jednak adwokat Piotr Świderski, który jest właścicielem kancelarii podatkowej, w rozmowie z "Rz" radzi, aby przedsiębiorcy nie ignorowali wezwania. Kara za niestawiennictwo (w wysokości 2,8 tys. złotych) wciąż bowiem jest w przepisach.

Zobacz też: Koronawirus uderza w zakłady kosmetyczne. "Pomoc rządu jest śmieszna"

Z kolei Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting, zapytany o to, co ma zrobić podatnik w sytuacji takiego wezwania, proponuje złożyć dokumenty w formie elektronicznej.

Małe stacje tracą na epidemii koronawirusa
Koronawirus uderza we właścicieli małych stacji. "Ludzie się boją. Nie jeżdżą, nie tankują"

"Większa elastyczność Krajowej Administracji Skarbowej przy realizacji zadań" znalazła się także części tzw. Tarczy Antykryzysowej, przygotowywanej przez resort finansów. Oprócz tego MF proponuje też możliwość zawieszenia, na czas obowiązywania stanu epidemicznego, kontroli i postępowań podatkowych. Wniosek w tej sprawie złożyć może podatnik. Natomiast zawiesić postępowanie bądź kontrolę - organ, który je prowadzi, lub minister finansów w drodze ogólnokrajowego rozporządzenia.

Andrzej Duda zabrał głos po Radzie Bezpieczeństwa Narodowego
Andrzej Duda po RBN. "Kryzys będzie bardzo głęboki"

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: fiskus, skarbówka, urząd skarbowy, dokumenty, koronawirus, koronawirus 2019-nCoV, Covid-19, COVID19, wiadomości, wiadomości, wiadomości, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-03-2020

SopelPaństwo z papieru i dykty. A ja się pójdę wstawić osobiście. Może padną te pijawki skarbowe. Zaraz przyjdą do was zwolnienia jak firmy zaczną padać. … Czytaj całość

24-03-2020

JullekPowinni normalnie pracować albo przedłużyć okres składania PIT nie każdy ma komputer czy telefon. Dlaczego wszystko zrzucać na petenta który często … Czytaj całość

24-03-2020

bajkaCo za bezczelność proponować załatwianie spraw przez TELEFON, przecież te babsztyle nie odbierają telefonów. Niedawno przeszłam straszny magiel … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)