Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KB
|

Krajowy Plan Odbudowy. Lewandowski: Polaków straszy się, że będą musieli spłacać cudze długi

45
Podziel się:

Polska mniej utylizuje plastiku, więc będzie płaciła więcej niż inne kraje UE, ale dlatego też "otrzymamy bonifikatę rzędu 117 mln euro rocznie"- tak o pierwszym z nowych podatków unijnych mówił były komisarz unijny.

Krajowy Plan Odbudowy. Lewandowski: Polaków straszy się, że będą musieli spłacać cudze długi
Janusz Lewandowski mówi, że Polaków straszy się tym, że będą musieli spłacać cudze długi i że utracimy suwerenność, jeśli pożyczymy pieniądze z Unii (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

Były komisarz unijny ds. budżetu Janusz Lewandowski w filmiku opublikowanym na kanale Youtube powiedział, że przy okazji dyskusji na temat Krajowego Planu Odbudowy Polaków straszy się na dwa sposoby. Po pierwsze, że będziemy spłacali cudze długi, a po drugie, że grozi nam utrata suwerenności.

"Jeśli chodzi o długi, to trzeba je spłacać. Wspólny europejski dług, to wspólna odpowiedzialność. Tyle że tej spłacie mają towarzyszyć nowe źródła dochodów. Na początek podatek od niezutylizowanego plastiku" – przypomina eurodeputowany Lewandowski.

Zobacz także: Kopalnia Turów. Radosław Sikorski: Mleko się rozlało

Dodaje, że Polska mniej utylizuje plastiku niż inne kraje UE, więc będzie płaciła więcej, ale dlatego "otrzymamy bonifikatę rzędu 117 mln euro rocznie" – przypomniał. Według niego ulga ta powinna być wystarczająca dla naszego kraju.

Potem, jak zaznaczył Lewandowski, pojawią się kolejne źródła finansowania unijnego długu. Jeśli to nie pomoże, kraje członkowskie będą musiały "dosypać trochę pieniądza, ale w proporcji do swojego udziału w budżecie" – zaznaczył.

Przypomnijmy: od 2021 r. Polska musi płacić tzw. unijny plastictax za każdy kilogram plastiku, który nie zostanie poddany recyklingowi. Wpłaty od plastiku będą dokonywane z opóźnieniem, ze względu na konieczność ratyfikacji przepisów dotyczących finansowania budżetu UE. Gdy do takiej ratyfikacji dojdzie, skutki finansowe zostaną retroaktywnie rozliczone właśnie od 1 stycznia 2021 r.

Wysokość wpłaty ponoszonej przez państwa członkowskie będzie wynosiła 0,8 euro za każdy kilogram niezrecyklingowanych odpadów z plastiku w danym roku. Państwa członkowskie o PKB poniżej średniej UE wynegocjowały "specjalną obniżkę wpłat". W przypadku Polski ma to oznaczać oszczędność rzędu 117 mln euro rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(45)
Minor
rok temu
Hipokryta, którego głównym zajęciem już od dawna powinno być opalanie się w kratkę. Jak on i reszta jego ferajny ma czelność odzywać się!!!!!!!!! Polski wymiar sprawiedliwości, to kpina!
gdr
rok temu
nic z tego nie wynuka oprocz solidatnej splaty dlugu przez kraje czlonkowskie i kar za plastik
kanZ
rok temu
Jeśli ten mysikrólik mówi ,że będzie dobrze, ....idą niemieckie porządki w polskiej gospodarce z czasów wuja Adolfa....
Kmicic
rok temu
Za sprzedane dobra narodowe powinien siedzieć
telefon do B.
rok temu
NIK powinien sprawdzić majątek tego Lewandowskiego.
...
Następna strona