Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
PRC
|

Plany odbudowy pod nadzorem. Parlament Europejski domaga się kontroli

8
Podziel się:

Posłowie PE chcą otrzymywać wszystkie istotne informacje na temat krajowych działań naprawczych, zapewniając "demokratyczny nadzór" nad krajowych planów odbudowy. Jedyną delegacją, która zagłosowała przeciw rezolucji, była ta składająca się z polityków PiS.

Plany odbudowy pod nadzorem. Parlament Europejski domaga się kontroli
Parlament Europejski; Unia Europejska (Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, Diliff)
bEKvCZLp

Parlament Europejski chce otrzymywać wszelkie istotne informacje na temat wdrażania krajowych planów naprawczych po pandemii koronawirusa - wynika z informacji europarlamentu. Większość europosłów poparła ten nadzór.

Rezolucja przyjęta została w czwartek 602 głosami, przy 35 głosach przeciw i 56 wstrzymujących się.

Zobacz także: Krajowy Plan Odbudowy. Sikorski: to nie są pieniądze na drogi i mosty
bEKvCZLr

Jedyną delegacją, która zagłosowała przeciw rezolucji, była ta składająca się z polityków PiS, co nie uszło uwadze innych europosłów - jak choćby rumuńskiego ekonomisty i deputowanego do Parlamentu Europejskiego Siegfrieda Mureșana, który wytknął to polskim politykom na Twitterze.

"Europosłowie PiS głosujący przeciwko dostępowi do informacji o wydawaniu środków z planów odbudowy potwierdzają jedynie prawdziwe intencje rządzących - dać swoim i ukryć to przed opinią publiczną. A można było temu zapobiec, wprowadzając odpowiednie bezpieczniki przed ratyfikacją"- skomentował w odpowiedzi szef PO Borys Budka.

bEKvCZLx

Również Donald Tusk zareagował. - Wstydźcie się! - napisał na Twitterze.

Jak wyjaśnia PE, taka "demokratyczna kontrola" ma zapewnić większą przejrzystość wydawania unijnych pieniędzy w ramach krajowych planów odbudowy.

Dlatego też europosłowie domagają niezbędnych informacji zarówno ogólnych, jak również jasnego i przejrzystego podsumowania reform i inwestycji wynikających z otrzymanych planów krajowych - wynika z informacji Parlamentu Europejskiego.

bEKvCZLy

Unia na pomoc krajom UE w odbudowie gospodarek po pandemii COVID-19, przeznaczyła w sumie 672,5 mld euro w postaci dotacji i pożyczek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKvCZLS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
kojot
5 miesięcy temu
Hahahaha!!! Czyli nawet ci od Orbana byli za? Ależ te pisiaki są żałosne, żenada na 100%.
tttt
5 miesięcy temu
Po tym jak każą nam zamknąć kopalnię popieram Pis. Ni9emcy chcą sterować Polską gospodarką i zezwalać na to co nie będzie konkurencyjne do niemieckich planów.
Jan22
5 miesięcy temu
Zawsze można cofnąć 770mld i nie będzie na kupno wyborców czyli nowy ład...
bEKvCZLT
logiczny
5 miesięcy temu
To zabronia dokupić biskupich hektarów i przepisać na żonę?
jas
5 miesięcy temu
polska woli.... kogo ????? usa, niemcy, rosja, bialorus.... nikt z nami nie chce sie zadawac