Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Płatności bezgotówkowe. Resort finansów myśli nad przywilejem podatkowym

17
Podziel się:

Ministerstwo Finansów chce zwiększyć udział płatności bezgotówkowych w obrocie. Ale już nie zmuszając przedsiębiorców do odchodzenia od banknotów, lecz poprzez system zachęt. Taką ma być szybszy zwrot VAT.

Płatności bezgotówkowe. Resort finansów myśli nad przywilejem podatkowym
Tadeusz Kościński jest zdeterminowany, by zwiększyć udział płatności bezgotówkowych w obrocie

Polacy wciąż przyzwyczajeni są do płacenia gotówką. Nie jesteśmy jak Skandynawowie, dla których monety w portfelu to "wspomnienie dzieciństwa" i coraz bardziej powszechna obecność terminali płatniczych nawet w małych sklepach tego nie zmienia.

Ministerstwo Finansów ma do naszego przywiązania do gotówki inny stosunek i chciałoby, abyśmy częściej sięgali po kartę. Tadeusz Kościński już kilka lat temu dał się poznać jako orędownik ustawy wspierającej płatności bezgotówkowe i choć projekt dwukrotnie trafił już do kosza, minister nie daje za wygraną.

"Puls Biznesu" ustalił, że resort finansów nie złożył broni i wymyślił nowy sposób na zachęcenie przedsiębiorców do przyjmowania od klientów płatności bezgotówkowych. Otóż premią za "karty" mógłby być szybszy zwrot VAT-u.

Zobacz także: Polityka Nowej Szansy i działania ARP w ramach tarczy Antykryzysowej: kto może otrzymać wsparcie?

To ciekawe podejście, bo do tej pory ministerstwo raczej szafowało groźbą kar czy obowiązków związanych z płatnościami bezgotówkowymi. Zachęta – i to dająca realne korzyści – to faktycznie nowość w relacjach ministerstwo-przedsiębiorcy.

Na ekspresowo szybki zwrot VAT-u – bo w terminie 15 dni – mogliby liczyć przedsiębiorcy, którzy 70 proc. całego obrotu realizują za pośrednictwem kart i przelewów. Ministerstwo ukuło już nawet określenie na beneficjentów rozwiązania: "podatnicy bezgotówkowi".

Trudno oszacować, ilu przedsiębiorców mogłoby już teraz skorzystać z oferty. Częściowe dane można by zbierać poprzez sieć terminali płatniczych (choć prawdopodobnie wymagałoby to zmian w oprogramowaniu), a także korzystając z informacji Krajowej Izby Rozliczeniowej –zauważa "PB". Nie da się ich jednak zebrać "od ręki".

Według dziennika ministerstwo jest zdeterminowane, żeby projekt jak najszybciej doprowadzić do końca, ale finał się oddala. Jeszcze kilka miesięcy temu plan zakładał zakończenie prac nad projektem na przełomie I i II kwartału bieżącego roku. Obecnie mowa jest o III-IV kwartale.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
"tak,
2 lata temu
a ILE Z WYPŁATY, EMERYTURY LUB RENTY ZABIERA biednym PAŃSTWO? - bo system podatkowy funkcjonuje tak NAPRAWDĘ całkiem inaczej, niż to się do wierzenia podaje! Na tej stronie jest link do darmowego ebooka, który pomoże zrozumieć, kto i dlaczego płaci najwyższe, 90%-we podatki. I kłamstwo, że istnieje coś takiego, jak kwota wolna od podatku! (b. krótko - na jednej stronie) Polecam dobrze się krzesła trzymać! (przy czytaniu) :-) renata-derek.esy*es/podatki.html (zamiast * wstaw kropkę) Henry Ford (producent samochodów w USA) dawno temu powiedział: „Dobrze, że ludzie nie rozumieją systemu finansowego i bankowego (od siebie dodam, że i podatkowego). Gdyby to TERAZ zrozumieli, mielibyśmy rewolucję najpóźniej jutro rano.“ :-)
PRZEDSIEBIORC...
2 lata temu
Otóż premią za "karty" mógłby być szybszy zwrot VAT-u. SZYBSZA KONTROLA GDY POPROSISZ O ZWROT TAK TO WYGLADA
Cyrkularz
2 lata temu
Dlaczego rządy w Polsce ciągle muszą być opanowane przez żydów , to jakaś świecka tradycja ?
dies irae
2 lata temu
Panie Ministrze - Naród wam nie ufa!!! jesteście nie Godni Wiary. Okłamujecie , okradacie i niszczycie Polskę . dodrukowujecie teraz puste pieniądze a potem dopiszecie parę zer na klawiaturze. Jesteście Najgorszym Virusem , który przydarzył się temu Narodowi
vvvv
2 lata temu
Jak długo 7yd będzie zarządzał Polskim bankiem?????