Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

PiS rusza z ofensywą. Proponuje 27 zmian, w tym obniżenie podatku

76
Podziel się:

Obniżenie VAT na odzież i obuwie dziecięce z 23 do 5 proc., uelastycznienie przepisów dot. działalności nieewidencjonowanej, możliwość zdalnego zawierania umów leasingowych - to niektóre z dwudziestu zmian deregulacyjnych, które proponujemy - poinformował poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

PiS rusza z ofensywą. Proponuje 27 zmian, w tym obniżenie podatku
Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski (PAP, Piotr Nowak)

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych, autorstwa PiS, przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Wróblewski.

PiS proponuje 27 zmian w prawie

- W projekcie deregulacyjnym proponujemy 27 zmian. Projekt był przygotowany przeze mnie w poprzedniej kadencji, w komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji, i wniesiony do Sejmu na początku lipca 2023 r., ale w związku z tym, że zakończyła się kadencja, nie został rozpatrzony. To ważny projekt, bo wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wielu grup obywateli, stowarzyszeń oraz organizacji przedsiębiorców - powiedział Wróblewski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ryanair będzie torpedować CPK - Maciej Wilk #17

Polityk PiS wskazał, że propozycje zakładają m.in. obniżenie VAT na odzież i obuwie dziecięce z 23 do 5 proc., podwyższenie z 2 do 3 mln euro kwoty, do której można rozliczać się podatkiem ryczałtowym, uelastycznienie przepisów dotyczących działalności nieewidencjonowanej (chodzi o rozliczenia w cyklu rocznym, a nie miesięcznym progu, do którego można ją prowadzić).

- Ponadto proponujemy rozwiązania ważne dla społeczeństwa: trzykrotne podwyższenie progu, do którego można prowadzić księgowość uproszczoną dla stowarzyszeń, takich jak koła gospodyń wiejskich czy innych organizacji. Stwarzamy też możliwość przeniesienia klubów sportowych, które obecnie są w ewidencjach prowadzonych przez starostów do Krajowego Rejestru Sądowego, bez utraty ciągłości i bez dodatkowego procesu rejestracji w KRS - wskazał Wróblewski.

PiS chce zmian w ZUS

Dodał, że w projekcie znalazły się też propozycje dotyczące ZUS. - Przedłużenie bezterminowe małego ZUS-u plus oraz wzmocnienie pozycji obywateli i przedsiębiorców w razie ich sporów z ZUS-em, to organ publiczny będzie musiał przed sądem udowodnić swoje racje - wskazał Wróblewski.

- Projekt przewiduje też dwie zmiany, których celem jest usprawnienie działalności samorządowych kolegiów odwoławczych. Pierwsza z nich dotyczy rozpatrywania prostych spraw w składach jednoosobowych, druga - możliwości obradowania w trybie zdalny" - dodał polityk PiS.

Projekt przewiduje też możliwość zdalnego zawierania umów leasingowych.

Polityk PiS wskazał, że przygotowując projekt sejmowa komisja ds. deregulacji zwróciła się do stowarzyszeń i izb przedsiębiorców. Jak dodał, propozycje zgłaszali także obywatele, przedsiębiorcy, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, RPO, Krajowa Izba Notarialna czy samorządowe kolegia odwoławcze.

- Deregulacja, ułatwienie życia przedsiębiorcom i obywatelom, jest oczekiwaniem powszechnym, można powiedzieć ponad podziałami, i ona rośnie w związku z tym, że presja regulacyjna na świecie jest coraz większa ze strony instytucji globalnych, rządu, samorządu czy poszczególnych urzędników - zauważył Wróblewski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(76)
MYŚLwyprzedza...
7 dni temu
BRAWO, PiS !!!
Jajacek.
1 tyg. temu
Jacy ci pisowcy są teraz pracowici?
szurik
1 tyg. temu
Szkoda, że dopiero teraz się obudzili. Może sobie przypomną jak sami traktowali propozycje zmian opozycji? Ale chyba nie mam na co liczyć, bo mają krótką pamięć. Wystarczy sobie przypomnieć, że słowo konstytucja było wręcz zakazane, a teraz odmieniają je przez wszystkie przypadki. To samo z demokracją.
kibic
1 tyg. temu
a minione lata było,, betonowanie" wszystkich newralgicznych instytucji ,ważnych dla interesu partii !!!
enduro
1 tyg. temu
Co to za cud, że PIS nagle proponuje rozsądne zmiany w prawie. Za ich rządów nie było ich stać na takie pomysły> Nasuwa się wniosek- PIS powinno zawsze być w opozycji.
...
Następna strona