Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

PIT za 2022 rok z dużym zwrotem. Matki dostają nawet kilka tysięcy złotych. Oto powód

13
Podziel się:

W ubiegłym roku rząd wprowadził jedną rewolucję podatkową, a później ją odwołał i wprowadził kolejną. Z tego powodu rozliczenie PIT za 2022 rok jest wyjątkowe. Część osób będzie musiała dopłacić, ale część sporo odzyska. Tak jak niektóre kobiety, pobierające w ubiegłym roku zasiłek macierzyński.

PIT za 2022 rok z dużym zwrotem. Matki dostają nawet kilka tysięcy złotych. Oto powód
PIT za 2022 rok z dużym zwrotem. Matki dostają nawet kilka tysięcy złotych. Oto powód (Adobe Stock, DenisNata)

Nawet kilka tysięcy złotych zwrotu podatku dostaje część matek, które pobierały w 2022 roku zasiłek macierzyński - podaje we wtorek Radio ZET. Wszystko z powodu zmian w podatkach, które weszły w życie w połowie ubiegłego roku, ale działają z mocą wsteczną od stycznia 2022. Zgodnie z tymi przepisami zwolnione z podatku dochodowego są m.in. m.in. kobiety do 26. roku życia, osoby, które już mają czwórkę dzieci lub wróciły z zagranicy.

Choć przepisy się zmieniły, to ZUS (który wypłaca zasiłki macierzyńskie) pobierał matkom zaliczkę na PIT przez cały rok - chyba że złożyło się specjalne oświadczenie. Ponieważ wiele osób tego nie zrobiło, od ich świadczeń została odciągnięta spora kwota, którą w tym roku skarbówka zwraca. Stąd przypadki, w których niektórym matkom przysługuje teraz zwrot nawet kilku tysięcy złotych - tłumaczy Radio ZET.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wykład Adama Glapińskiego o cenach chleba. "Powinien mówić o tym, że zrobi wszystko, by obniżyć inflację"

Przypomnijmy, że od środy 15 lutego można rozliczać PIT za 2022 rok. Akcja składania zeznań podatkowych potrwa do 2 maja i jest wyjątkowa - dotyczy bowiem roku podatkowej rewolucji, związanej z wprowadzeniem i wycofaniem Polskiego Ładu.

Niektórzy dopłacą, inni odzyskają

- Szacujemy, że dopłaty w rozliczeniu rocznym za 2022 rok będzie musiało dokonać 1,2 mln podatników, a więc mniej niż w latach poprzednich. W 2021 r. dopłat musiało dokonać 2 mln podatników – mówił ostatnio Artur Soboń, wiceminister finansów, cytowany przez Prawo.pl.

Pracujący na umowie zlecenie mogą z kolei w tym roku liczyć na pokaźne zwroty nadpłat od skarbówki. Na początku ubiegłego roku ci, którzy rozliczają się w pierwszym progu, płacili 17 proc. podatku. W lipcu weszły jednak zmiany, a podatek został obniżony do 12 proc. Rząd zdecydował, że taka stawka ma obowiązywać wstecz - od 1 stycznia 2022 r. Skarbówka ma oddawać zaliczki, które zapłacono w pierwszym półroczu zeszłego roku.

Resort finansów obiecuje też, że aby żaden podatnik nie stracił na likwidacji ulgi dla klasy średniej, naczelnik urzędu skarbowego, po złożeniu przez podatnika zeznania, obliczy hipotetyczny podatek należny z jej uwzględnieniem. Będzie się to działo automatycznie, po złożeniu zeznania. Jeżeli wyjdzie na to, że rozliczenie z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej będzie korzystniejsze, urząd skarbowy odda nam pieniądze.

Rozliczenie przez internet to szybszy zwrot pieniędzy

W tym roku po raz piąty podatnicy będą mogli skorzystać z usługi Twój e-PIT, czyli zeznania wypełnionego na podstawie danych, które ma administracja skarbowa. Takie rozliczenie zostało przygotowane dla ponad 24 mln podatników. Opcja ta dotyczy formularzy PIT-37 i PIT-38, a także PIT-28 i PIT-36 z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej. Do 2 maja można będzie zweryfikować, zmodyfikować i zatwierdzić przygotowane przez skarbówkę rozliczenia. Można będzie też uwzględnić przysługujące nam odliczenia i zadeklarować przekazanie 1,5 proc. swojego podatku dla dowolnej organizacji pożytku publicznego.

Podatnicy, którzy rozliczą się elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, dostaną zwrot podatku w skróconym czasie - do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Jola
4 tyg. temu
Czy małoletnie dzieci które mają rentę rodzinną są teraz osobnymi płatnikami?Jak nigdy na moich danych identyfikacyjnych w PUE nie ma pitu z ZUS?Składam jakieś odrębne pity z tego tytułu?
hmmmm
4 tyg. temu
jak hipoteczny? to tak można? co na to regulacje kks?
Beta
4 tyg. temu
Rozliczałam PIT 10 min po północy 15.02 a dokładnie tydzień później 22.02 dostałam zwrot 2800 😲
Ag9
4 tyg. temu
Dzięki reformie podatkowej nie muszę dopłacać, a nawet mam nadpłatę. Wreszcie podniesiono i kwotę wolną i próg podatkowy. A ludzie i tak narzekają. Co za naród...
Skw
4 tyg. temu
Jaki szybki zwrot nadpłaty rozliczyłem już 5minut po 0,00 w dniu 15.02 duża kwota zwrotu bo aż 5tys zł i do dnia dzisiejszego brak zwrotu kpiny jak miałem zwrotu 500zl to szybko tak działa US w Gliwicach nr 2