Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Podatek Belki do zmiany. Minister: wkrótce projekt. Padł termin

32
Podziel się:

Minister finansów zapowiedział, że jego resort przedstawi propozycję obniżenie podatku Belki. Tego, co rząd chce z nim zrobić, mamy dowiedzieć się w lutym. W kampanii wyborczej KO proponowała, by nie płaciły go ci, których zyski z oszczędności i inwestycji nie przekraczają 100 tys. zł.

Podatek Belki do zmiany. Minister: wkrótce projekt. Padł termin
Andrzej Domański potwierdził zmiany w podatku Belki wprowadzonym w 2002 r. (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Minister Andrzej Domański w piątek wieczorem zapewnił że "na pewno w lutym przedstawimy całe rozwiązanie dotyczące obniżenia podatku Belki", czyli podatku od zysków kapitałowych (np. z lokat, obligacji, akcji).

W kampanii wyborczej Koalicja Obywatelska zapowiadała częściową likwidację tego podatku. Szef MF w "Faktach po Faktach" tłumaczył, że całkowitego zniesienia podatku nie będzie, za to jego wysokość zostanie uzależniona od osiągniętych zysków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Budka ogłosił decyzję. Cel jest jasny. Ekspert ocenia: to jest możliwe

Sam b. premier Marek Belka w grudniu ostrzegał, że "majstrowanie" przy daninie skończy się "karykaturą, nie podatkiem".

Boję się majstrowania przy tym podatku. Jak chcemy go likwidować, to proszę bardzo, ale wprowadzanie jakichś progów? Znając polskiego podatnika, podatek stanie się karykaturą - stwierdził Belka.

Podatek Belki do zmiany. Będą progi

Pytany, jakie będą progi, od których zależeć ma wysokość daniny, minister, wskazał, że "przedstawi to po konsultacjach z zainteresowanymi grupami". W kampanii wyborczej KO proponowała, by daniny nie musiałyby opłacać osoby czerpiące zyski z oszczędności i inwestycji (również na giełdzie) do 100 tys. zł, które będą trwały powyżej roku.

Podatek od zysków kapitałowych został wprowadzony w 2002 r. przez ówczesnego ministra finansów Marka Belkę. Obciążone nim są zyski i dochody kapitałowe Polaków, czyli np. lokaty w bankach czy odsetki od obligacji. Obecnie jego stawka wynosi 19 proc. od zysku wypracowanego przez podatnika.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(32)
Tymi
3 miesiące temu
Co to znaczy „trwały powyżej roku”?? Czy to znaczy ze to nie obejmie lokat 3,6 czy 12 miesięcznych ? Nagle pojawią się kilku letnie lokaty z kapitalizacja odsetek na koniec 🤣 a obligacje skarbowe np 4 letnie są wypłacane co roku czyli nie powyżej roku czyli tez nie podlega pod ulgę a 10 latki jak będą liczone ooo Boszze 🙈 już sie boje
Car16
3 miesiące temu
Próg jest bardzo dobrym rozwiązaniem, nie będzie dochodziło do nadużyć znanych z czasów transformacji gospodarczej, jak inwestorzy z zagranicy zamieniali dolary na złotówki, po roku ze 100% zyskiem przewalutowali z powrotem i tak drenowali system.
Belki
3 miesiące temu
Kara za oszczedzanie-zniesc to złodziejstwo
Złodziejstwo
3 miesiące temu
Okradanie ludzi co zbierają na emeryturę,żeby sobie pensje poselskie podnieść, bandyckie rządy
Gdzie
3 miesiące temu
Koniec z tym złodziejstwem, gdzie jest Rzecznik praw obywatelskich
...
Następna strona