Notowania

Podatek cukrowy i opłata od małpek. Senat za odrzuceniem ustawy

Kwestia podwyższenia cen słodkich napojów oraz tzw. małpek wraca do Sejmu. Senat chce odrzucenia ustawy w całości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Senatorowie zagłosowali przeciw opłatom za "małpki" (Fot: Senat Rzeczypospolitej Polskiej)

Nad ustawą pochylały się senackie komisje: zdrowia i budżetu oraz finansów publicznych. Ta druga potrzebowała aż trzech posiedzeń, by ostatecznie zaproponować jedenaście poprawek do ustawy związanej "z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów", która w praktyce podwyższa opłaty za słodkie napoje oraz tzw. małpki.

Natomiast komisja zdrowia nie była w stanie przegłosować żadnej z zaproponowanych poprawek. Jedną z nich miało być m.in. opóźnienie wejścia w życie ustawy. Senatorowie chcieli, by miało to miejsce dopiero 1 stycznia 2021 roku.

Nie ma to jednak znaczenia, ponieważ senatorowie poparli wniosek o odrzucenie ustawy w całości. Za odrzuceniem ustawy zagłosowało 45 senatorów, 38 było przeciw, jeden się wstrzymał. To jednak nie znaczy, że ustawa idzie do kosza. Teraz wróci do Sejmu, gdzie posłowie mogą odrzucić senacki sprzeciw.

Zobacz też: Galerie handlowe do zamknięcia? Szumowski: duża przestrzeń, nie jest aż tak groźnie

Ustawa zakłada wprowadzenie opłat od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml oraz słodzonych napojów. Mają one wejść w życie od lipca 2020 roku.

Ekonomiści debatują, co powinien zrobić rząd Mateusza Morawieckiego.
Koronawirus w Polsce może doprowadzić do zmian w budżecie

Zgodnie z jej zapisami "przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia będą zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml".

Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml wódki 40-proc., 2 zł od 200 ml wódki 40-proc. i 88 gr od 250 ml wina 14-proc.

minister rozwoju Jadwiga Emilewicz
Podatek cukrowy nie w tym roku. Możliwe wydłużenie terminu rozliczeń z fiskusem

Minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że rząd chce wstrzymać pobieranie opłaty w związku z epidemią koronawirusa. Szefowa resortu rozwoju zapowiedziała, że pod koniec marca będzie mieć miejsce nadzwyczajne posiedzenie Sejmu. Apelowała też o współpracę w tej kwestii opozycji.

Producenci słodzonych napojów od miesięcy przekonują, że nowa opłata będzie dla nich stanowiła nadmierne obciążenie
Branża napojowa chce nowego projektu podatku cukrowego. Zawieszenie to za mało

Branża napojowa jednak uważa, że to za mało. Samą propozycję przesunięcia przyjęła ona pozytywnie, co nie zmienia faktu, że neguje sens wprowadzania tej opłaty.

Pieniądze z opłaty mają trafić w połowie do gmin i w połowie do NFZ na edukację, profilaktykę i świadczenia z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: głosowanie, opłata, opłata od małpek, podatek cukrowy, cukier, słodkie napoje, wiadomości, wiadomości, wiadomości, podatki, senat
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-03-2020

logicznyStop nowym podatkom na rozdawnictwo!!!;(

13-03-2020

piniondz,,,Senat to moze sobie chciec a wlasciwie maja tylko mozliwosc odroczenia ustawy na miesiac i komu potrzebne takie "cialo" za grube pieniadze,,,,

13-03-2020

PodatnikPROPONUJĘ WSZYSTKIM PRACOWNIKOM BUDŻETÓWKI ORAZ POLITYKOM wprowadzić wypłaty 2600 brutto do czasu zażegnania kryzysu epidemiologicznego. Tylko … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (21)