Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
11.03.2020 08:57

Koronawirus w Polsce może doprowadzić do zmian w budżecie

Ewentualnie rozprzestrzenianie się koronawirusa na terenie Polski może doprowadzić do wyhamowania gospodarki. Rząd, by temu przeciwdziałać, ma możliwość zawieszenia reguły wydatkowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Ekonomiści debatują, co powinien zrobić rząd Mateusza Morawieckiego.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", wśród ekonomistów rozgorzała dyskusja, czy polska gospodarka potrzebuje wsparcia publicznego, a jeśli tak, to czy ma sens luzowanie reguł fiskalnych.

Dziennik wskazuje, że eksperci podzielili się na dwa obozy. Pierwszy - który uważa, że stymulacja ze strony państwa nie ma sensu - wskazuje, że i tak obecna reguła wydatkowa jest skonstruowana w taki sposób, że rząd będzie mieć większe pole manewru w przypadku pojawienia się spowolnienia gospodarczego.

Drugi natomiast uważa, że lepiej zapobiegać niż leczyć, więc działać należy już teraz, bez oglądania się na faktyczne spowolnienie. Szczególnie że na gospodarkę wpływ może mieć rozwijająca się epidemia koronawirusa, której skutki trudno jeszcze przewidzieć.

Zobacz też: Balcerowicz porównuje pompowanie giełdy do używania narkotyków. "Im dłużej trwa, tym trudniej wyjść"

Obie strony sprzeczają się także, gdzie dodatkowe fundusze publiczne powinny zostać ulokowane. Zdaniem pierwszego obozu, problemy mogą pojawić się przede wszystkim z podażą, dlatego rząd powinien przede wszystkim wspierać płynność finansową firm.

Kursy walut. Co ze złotym?
Kursy walut a koronawirus. Inwestorzy wierzą w działania rządów

Aleksander Łaszek z Forum Odpowiedzialnego Rozwoju, w rozmowie z "DGP" zwrócił uwagę, że spowolnienie gospodarcze zaczęło się wcześniej niż epidemia choroby Covid-19. Jak tłumaczy ekonomista, "problemy są gdzie indziej", niż diagnozuje je gabinet Mateusza Morawieckiego. W jego ocenie są nimi przede wszystkim: "niepewność regulacyjna i niesprzyjające otoczenie biznesowe". Jako przykład podaje prędkość, z jakim wprowadzano podatek cukrowy.

Ursula von der Leyer, szefowa Komisji Europejskiej.
Epidemia koronawirusa. KE uruchamia specjalny fundusz

Drugi obóz natomiast uważa, że oprócz podaży, zmniejszy się także popyt. Jak zauważył dr Marcin Piątkowski z Akademii Leona Koźmińskiego, wizja budżetu zrównoważonego i "oszczędzanie w czasach kryzysu i ogromnych potrzeb inwestycyjnych" nie ma sensu. Ekonomista wskazał, że inwestycji wymagają m.in. drogi, koleje, edukacja, czy nauka.

Koronawirus nie zablokuje możliwości powrotu Polaków z Włoch i Izraela.
Koronawirus. MSZ uspokaja, Polacy wrócą z Włoch i Izraela

Obowiązująca Stabilizująca Reguła Wydatkowa (SRW) zastąpiła wcześniejszą tzw. tymczasową regułę wydatkową. Ma ona w założeniu charakter antycykliczny, co znaczy, że w przypadku szybszego wzrostu wydatki publiczne mają rosnąć wolniej, jednak w czasach spowolnienie można je zwiększyć. Jej celem jest równoważenie finansów publicznych i ograniczenie deficytu tego sektora.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, reguła wydatkowa, ekonomiści, rząd, wydatki rządowe
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-03-2020

Black24cztery lata dobrej sytuacji gospodarczej w czasie której prowadzono szalone i beznadziejne rozdawnictwo, a teraz gdy przyszła czarna godzina to … Czytaj całość

11-03-2020

EkonomistaKasy im nie braknie, bo mają narzędzia, żeby zablokować ludziom oszczędności w bankach. Czy się to komuś podoba czy nie. Jesteśmy w trakcie globalnego … Czytaj całość

11-03-2020

lew1310od wiekow najlepszymi ekonomistami byli chlopi ( o ile za czesto nie zagladali do karczmy a w ogole do banku bo banku jeszcze nie bylo) Kazdy taki … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (11)