Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatek katastralny. System opodatkowania nieruchomości do reformy

605
Podziel się:

Potrzebna jest reforma opodatkowania nieruchomości, proces budowy systemu podatku zależnego od wartości nieruchomości – wskazuje raport Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH.

Podatek katastralny. System opodatkowania nieruchomości do reformy
(Shutterstock.com)
bEDTPyOd

Jak czytamy w raporcie, powodzenie reformy zależy przede wszystkim od jej zrozumienia przez podatników, a co za tym idzie od akceptacji takiego rozwiązania.

Raport wskazuje na to, kto korzysta na utrzymaniu obowiązujących zasad opodatkowania nieruchomości. Jak napisano, beneficjentami podatków od powierzchni są właściciele nieruchomości o dużej wartości, w tym mieszkań i domów mieszkalnych, oraz nieruchomości rolnych i leśnych.

bEDTPyOf

Jak napisano w raporcie, można również zakładać, że wprowadzeniem reformy nie jest zainteresowany rząd. Nakłady na realizację tej reformy są znaczne, a wpływy z podatków od nieruchomości będą stanowiły dochód budżetów lokalnych. Przy napiętym budżecie państwa wyłożenie dużych pieniędzy na reformę podatków zasilających budżety lokalne nie jest działaniem łatwo akceptowalnym zarówno przez ministra finansów, jak i przez parlament - dodano.

Także samorządy mogą nie być zainteresowane reformą. Obawiają się bowiem, że koszty jej realizacji rząd przerzuci na gminy, a jej efekty będę widoczne w perspektywie dłuższej niż kadencja władz lokalnych.

Obawy gmin, zwłaszcza tych małych, związane są również z obsługą skomplikowanych i kosztownych systemów katastralnych. Tymczasem, jak zaznaczono, nie jest możliwe wprowadzenie reformy bez jej akceptacji przez samorząd jako beneficjenta wpływów z opodatkowania nieruchomości.

bEDTPyOl

Zdaniem kierownika CASP, prof. Dominika Gajewskiego, społeczeństwo nie jest przygotowane na reformę podatku od nieruchomości idącą w kierunku wprowadzenia podatku katastralnego.

- Obawy o możliwe zwiększenie obciążeń podatkowych blokują przeprowadzenie reformy - komentuje w raporcie Gajewski. Jego zdaniem, aby takie zmiany przeprowadzić potrzebna jest dłuższa debata dotycząca potrzeby zmian, jak i ich kierunku.

W publikacji dodano, że oderwanie wysokości podatku od nieruchomości od jej wartości prowadzi do tego, iż kwota podatku od luksusowego hotelu o wartości 2 mln euro i zrujnowanego budynku o takiej samej powierzchni, ale o wartości 2 tys. euro, jest taka sama.

bEDTPyOm
bEDTPyOG
nieruchomości
podatki
KOMENTARZE
(605)
adam
2 lata temu
budujesz dom z własnych pieniedzy ktore są opodatkowane a pozniej od tej budowy musisz zapłacić podatek. To może wszystko opodatkować niech się zyje dobrze elicie rządzącej
xxx
2 lata temu
złodzieje kastralny powoduje, że lepiej kasę przepić niż zainwestować w mieszkanie.
czyja myśl
2 lata temu
Był wywiad z PiS-em, że nie wprowadzą podatku katastralnego. Ten raport o nim to myśl wspomnianego kierownika CASP na SGH w Warszawie, prof. D. Gajewskiego. Zwyciężył w Plebiscycie Ludzie Roku 2016 czytelników Gazety Wyborczej w kategorii biznes.
bEDTPyOH
starzec ale n...
2 lata temu
Budżety mikro i makro, jeżeli mają istnieć, to mają mieć żródło w wytwórczości dóbr materialnych, która jest przede wszystkim w rękach "państwa" ! "Tworzenie budżetu" poprzez zabieranie było nie było ubogiemu społeczeństwu ma krótkie nogi ( To złodziejstwo z błogosławieństwem panującego "prawa" (bezprawia) ! Jak do tej pory to stety tylko znienawidzony pan Gierek COŚ stworzył, co do dzisiaj przynosi wymierne korzyści obywatelom jak i "rządzącym"-"prywatne zyski z prywatyzacji". Kiedyś "odpowiedzą" ci co POTRAFIĄ walczyć tylko o stołki !, a także ci co dzisiaj siedzą cicho... ILE RAZY PŁACI SIĘ PODATEK ZA TO SAMO DOBRO STWORZONE WŁASNYMI RĘKAMI ZA WŁASNE NIE UKRADZIONE ŚRODKI ?!?!?!?!
olo22
2 lata temu
Proponuję redaktorkowi aby zwrócił uwagę na to co się dzieje we Francji. Macron spróbował oszukać Francuzów na emeryturach to cały kraj stanął w ogniu. To samo będzie miało miejsce następnego dnia po ogłoszeniu podatku katastralnego w Polsce. Politykom przypominam,, że francuska policja jest sprawna jak ZOMO za komuny a w Polsce ? Kto was obroni jak l;udzie wyjdą na ulice ?
...
Następna strona