Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Twierdzi, że nie miała pojęcia o darowiźnie. NSA: nie można udawać, że nie wiedziało się o przelewie

104
Podziel się:

Podatniczka broniła się przed zapłatą podatku od spadków i darowizn tym, że rzekomo nie widziała o darowiźnie, bo jej rodzice zapłacili za jej mieszkanie bezpośrednio deweloperowi, a nie wpłacili pieniędzy jej na konto. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że skarbówka ma rację. Nakazał zapłatę podatku, gdyż darowizna ta nie została zgłoszona w ustawowym terminie.

Twierdzi, że nie miała pojęcia o darowiźnie. NSA: nie można udawać, że nie wiedziało się o przelewie
Przypomnijmy: z podatku od spadków i darowizn zwolnieni są obdarowani członkowie najbliższej rodziny pod warunkiem, że zgłoszą skarbówce otrzymanie prezentu w ciągu sześciu miesięcy (stock.adobe.com).

Przypomnijmy: z podatku od spadków i darowizn zwolnieni są obdarowani członkowie najbliższej rodziny pod warunkiem, że zgłoszą skarbówce otrzymanie prezentu w ciągu sześciu miesięcy.

W niektórych przypadkach czas ten liczy się dopiero od chwili powzięcia informacji o darowiźnie - jednak nie można z tej zasady korzystać w każdej sytuacji.

Nie można też udawać, że nie wiedziało się o pieniądzach, które trafiły na cudze konto. Potwierdził to właśnie niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt III FSK 4111/21, wyrok z września br.).

Zobacz także: Polski Ład. Prof. Męcina: Rząd zachęca do cwaniactwa

Sprawa, którą rozstrzygał NSA, dotyczyła podatniczki, która dostała od rodziców pieniądze na zakup mieszkania. Środki nie trafiły jednak na jej konto bankowe, lecz zostały wysłane bezpośrednio deweloperowi.

Kobieta tłumaczyła, że nie zgłosiła darowizny w terminie, bo nie wiedziała o dokonanych na jej rzecz darowiznach. Wiedzę tę uzyskała dopiero 18 grudnia 2019 roku, czyli w dniu podpisywania aktu notarialnego. Darowizna zaś była dokonana 28 czerwca, co oznacza, że termin na jej zgłoszenie mijał właśnie pod koniec grudnia.

NSA uznał za wiarygodne tłumaczenie podatniczki, że wiedzę o wpłacie środków pieniężnych na konto dewelopera pozyskała dopiero w grudniu. Wskazał jednak, że zgłoszenie darowizny powinno mimo to zostać dokonane w grudniu (sześć miesięcy po wpłacie pieniędzy).

Zdaniem sądu, fakt, że podatniczka dowiedziała się o przelewie przed upływem tego terminu, nie daje jej prawa, by doliczać kolejne pół roku na zgłoszenie.

NSA stwierdził więc, że zwolnienie darowizny z podatku od spadków i darowizn jej nie przysługiwało.

W rozmowie z portalem prawo.pl doradca podatkowy Agnieszka Czernik zwraca uwagę na nierówną sytuację podatników, których ustawodawca podzielił na dwie kategorie: uświadomionych i nieuświadomionych.

Ci pierwsi od samego początku mają sześć miesięcy (licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego) na zgłoszenie tego faktu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Natomiast podatnicy, którzy o niczym nie wiedzieli i nie zdawali sobie sprawy z pozyskanych środków lub składników majątku, powinni zgłosić fiskusowi ten fakt w ciągu sześciu miesięcy od dnia pozyskania tej wiadomości.

Wydawać by się zatem mogło, iż prawodawca przedłużył w ten sposób okres z sześciu miesięcy do 12 miesięcy. Tymczasem tak nie jest.

Jak wskazuje Czernik w rozmowie z prawo.pl, w tym drugim przypadku "dodatkowe" sześć miesięcy przysługuje podatnikowi tylko wówczas, gdy powziął wiadomość już po upływie sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, a jeżeli przed dniem powstania tegoż obowiązku - pozostaje mu tylko "pierwsze" sześć miesięcy.

W praktyce oznacza to, że niektórzy mają na zgłoszenie nie 12 miesięcy, a tylko 1 dzień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(104)
WYRÓŻNIONE
Bagno nie rza...
3 lata temu
Co z autami od bezdomnych, kamienicami od nieżyjących powstańców, ziemia od kk przepisana na żonę.
...
3 lata temu
Skoro darowizna jest zwolniona po co w ogole jest obowiazek zglaszania ?? Chyba wlasnie tylko po to zeby doic zapominalskich albo niezorientowanych.
Obiektywny
3 lata temu
Klasyczne działanie skarbówki - zedrzeć skórę, chociaż intencje prowodawcy były inne. Generalnie należało się jej zwolnienie z podatku. Wystarczyło poprosić, by wyraziła czynny żal i poprosiła o przywrócenie terminu. Proste i uczciwe - ale ta zgraja wychowana na komuszych metodach woli walczyć do upadłego i rujnować ludzi ! Byle dostać premię.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (104)
ara
3 lata temu
My sprawy związane z darowizną regulowaliśmy w kancelarii notariusz Cejrowskiej. Bardzo sprawna obsługa.
Ja:)
3 lata temu
Zrobiłem dużą kupę teraz tylko nie wiem jaki podatek zapłać bo jest klimatyczny od wydzielonego azotu, wzbogaciłem się bo otrzymałem nawóz naturalny a ten słono kosztuje w grupie azoty ,oraz nawet przybyła mi ruchomość względem stanu prawnego a żeby otrzymać rzeczową kupę był cały rok produkcji mojego organizmu ciekawe czy ZUS zgłosi się po składki?🤔
aaben
3 lata temu
Sprawa jest oczywista. Widać systemowe 'żydostwo' nie pozwala szaraczkom na podniesienie głowy.
Borys
3 lata temu
DLA MNIE TO ZŁODZIEJSTWO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
marta
3 lata temu
Mafiozi sobie chodzą wolno a uczciwy człowiek jest traktowany jak bandyta.
...
Następna strona