Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Polska wśród najgorszych! Świat "docenił" naszą skarbówkę

82
Podziel się:

Polski system podatkowy znalazł się na 34 pozycji wśród 36 badanych państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jest zbyt pogmatwany, by wygrać z kimś więcej niż Chile i Włochami.

Polski system podatkowy mocno kuleje na tle innych państw
Polski system podatkowy mocno kuleje na tle innych państw (money.pl)

Najbardziej konkurencyjny jest - według raportu - system podatkowy Estonii. Na dalszych miejscach znalazły się: Łotwa, Nowa Zelandia, Szwajcaria, Luksemburg, Litwa i Szwecja. Tak wynika z szóstej edycji "Międzynarodowego rankingu konkurencyjności systemów podatkowych 2020" Tax Foundation.

"Największymi problemami polskiego systemu podatkowego w świetle rankingu są nie tyle same stawki, co skomplikowanie związane z licznymi preferencjami i wyjątkami. Polska wypada źle zwłaszcza w kategoriach dotyczących skomplikowania systemu podatkowego oraz licznych wyjątków (skomplikowania oraz liczby wyjątków i preferencji przy podatku od konsumpcji, czyli VAT, czy skomplikowania podatku od dochodów osobistych, czyli PIT i ZUS)" - powiedział główny ekonomista Fundacji Obywatelskiego Rozwoju (FOR) dr Aleksander Łaszek.

Zwrócił uwagę, że liczne wyjątki i preferencje mają konsekwencje dwojakiego rodzaju. Po pierwsze, komplikują system podatkowy, sprawiając, że staje się on czasochłonny i uciążliwy dla podatników. Po drugie, duże różnice w opodatkowaniu sprawiają, że przedsiębiorcy zamiast na tworzeniu towarów i usług, które będą chcieli kupić konsumenci, skupiają się na szukaniu preferencji podatkowych.

Są i plusy

Nominalna wysokość CIT czy PIT i ZUS jest w rankingu oceniana jako jedna z najbardziej konkurencyjnych w OECD.

"Jednak zasady amortyzacji czy podwójne opodatkowanie dywidend sprawiają, że faktyczne opodatkowanie zysków wypłacanych przez przedsiębiorstwa jest znacznie mniej konkurencyjne, niż wynikałoby to z nominalnych stawek" - podkreślił ekonomista.

Zdaniem Łaszka, w świetle wyników rankingu polityka rządu, polegająca na tworzeniu kolejnych wyjątków i preferencji (mały CIT, IP Box, estoński CIT dla wybranych, zwolnienie młodych z PIT), tylko jeszcze bardziej komplikuje i tak już nieprzyjazny dla podatników system.

"Jednocześnie obniżenie stawki PIT z 18% do 17% w żaden sposób nie jest odpowiedzią na największy problem, jakim jest skomplikowanie całego systemu" - zauważa ekspert.

Zdaniem autorów rankingu, system podatkowy ma istotny wpływ na wyniki gospodarcze poszczególnych krajów. Dobrze zaprojektowany system podatkowy pozwala podatnikom łatwo wyliczać i płacić należne daniny oraz zapewnia środki na sfinansowanie wydatków publicznych.

"Z kolei zły system podatkowy jest uciążliwy dla podatników oraz zniechęca ich do produktywnej działalności, czyli pracy i inwestowania" - czytamy w komunikacie.

Autorzy rankingu jakość systemu podatkowego oceniali przez pryzmat wysokości krańcowych stawek podatkowych (jeśli każda następny zarobiony złoty/euro/dolar jest obłożony wysoką stawką podatkową, zmniejsza to motywację podatnika do pracy czy inwestowania) oraz neutralności. Neutralny system podatkowy to taki, który w możliwie ograniczony sposób zaburza decyzje podmiotów gospodarczych, np. premiując konsumpcję względem oszczędzania albo inwestycje w jedne sektory kosztem innych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(82)
przykromi
4 lata temu
Uważam, że KAS należy zlikwidować bezwzględnie, to organizacja która w dziwny sposób nadal funkcjonuje a nie powinna, nigdy tam nie pójdę do pracy, nie jestem ch...
henry
4 lata temu
przede wszystkim należy zagłosować na Konfederację w następnych wyborach...analizowałem wszystkie opcje polityczne,tylko Konfederacja może zagwarantować realne zmiany w PL
Bismarck
4 lata temu
A zus oceniali?
Nono
4 lata temu
Jak mafia ustala prawo, to i mamy drugie Włochy
gelo
4 lata temu
Jak przyjmiemy system Estoński będziemy na 35 miejscu. prowadzę firmy od 30 lat i mogę stwierdzić ,że najgorzej było w latach 2008 2013
...
Następna strona