Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Polski Ład. Nowe zasady rezydencji podatkowej. Ministerstwo wyjaśnia swój pomysł

109
Podziel się:

Ministerstwo finansów doprecyzowuje pomysły dotyczące zmian w rezydencji podatkowej i tłumaczy, kogo mają dotyczyć nowe regulacje. Jest to reakcja na doniesienia medialne, według których Polski fiskus chciałby opodatkować firmy, w których zarządzie zasiada Polak.

Polski Ład. Nowe zasady rezydencji podatkowej. Ministerstwo wyjaśnia swój pomysł
Ministerstwo Finansów zapowiedział zamiany w rezydencji podatkowej (Adobe Stock)

Ministerstwo finansów zapowiedziało zmiany przepisów dotyczących rezydencji podatkowej.

- Chodzi o takie jego uściślenie, aby rozwiać obawy przedsiębiorców – powiedział PAP wicedyrektor w MF Jakub Jankowski.

W ramach Polskiego Ładu miałby zostać wprowadzona do ustawy o CIT dodatkowa regulacja dotycząca kwestii rezydencji podatkowej – czyli miejsca płacenia podatków. Chodzi o spółki, które nie mają wprawdzie w Polsce siedziby, lecz są faktycznie zarządzane przez osobę lub osoby mające miejsce zamieszkania na polskim terytorium.

Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają uznać spółkę zagraniczną za rezydenta polskiego, jeżeli zarząd nad nią jest sprawowany z terytorium Polski.

W 2017 r. Ministerstwo Finansów wydało ostrzeżenie, dotyczące tzw. spółek szelfowych, które zawiera kryteria konieczne do weryfikacji tego, czy spółka zagraniczna może być uznana za polskiego rezydenta podatkowego. Ostrzeżenia te nadal zachowują swoją aktualność. To konsekwencja orzeczenia NSA z 2016 r., według którego za miejsce zarządu nie uważa się miejsca, gdzie odbywają się formalne posiedzenia tego zarządu, ale miejsce bieżącego prowadzenia spraw spółki.

- Co prawda w systemie podatkowym obowiązują już przepisy o zagranicznych spółkach kontrolowanych, niemniej jednak regulacje te jedynie częściowo odpowiadają dzisiejszym wyzwaniom w zakresie opodatkowania przerzucanych dochodów pomiędzy poszczególnymi jurysdykcjami podatkowymi – tłumaczy Jankowski.

Ministerstwo proponuje dodanie do art. 3 ustawy o CIT ustępu 6, który będzie poświęcony kwestii podatkowej rezydencji spółek zagranicznych, których faktyczny zarząd znajduje się na terytorium Polski. Jak wyjaśnia Jankowski, tak jak obecne przepisy, tak i nowe rozwiązanie nie dotyczą i nie będą dotyczyć sytuacji, w której Polak jest członkiem zarządu w dużej grupie np. z europejską siedzibą w Holandii, która należy do koncernu w USA.

- To nie jest tak, że udział Polaka we władzach grupy kapitałowej decyduje o jej rezydencji podatkowej, bo kluczowe jest, jakie dana firma ma powiązania z terytorium Polski i gdzie prowadzi faktyczną działalność oraz gdzie sprawowany jest faktyczny zarząd – powiedział Jakub Janowski.

Nowe regulacje nie obejmą także zagranicznych firm, mających polskich właścicieli, jeśli tylko w miejscu rejestracji te przedsiębiorstwa prowadzą faktyczną działalność.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(109)
baca
2 lata temu
No to załatwili Polaków!! Żadna firma ich nie zatrudni bo atrakcyjniejsi podatkowo będą obywatele san Escobar.
USa
3 lata temu
Do Reni- 1% dla wszystkich ? Mam koszty wynagrodzeń dla pracowników, koszt wynajmu lokalu, koszt zus i oprogramowania, komputerów i innych po odjęciu tych kosztów zostaje mi niewiele dochodu więc dlaczego mam płacić 1% od obrotu? pomyśl zanim coś napisze ...
Reni.
3 lata temu
1 % OBROTOWEGO od wszystkich bez żadnych zwolnień . I to by sprawę załatwiło dodatkowe 50 MLD zł co roku ! i po co kombinować ? każda sieć będzie musiała zapłacić i prawnicy , dentyści , kościółkowi i rolnicy .
senior
3 lata temu
później firmy w zarządach których ,znają język polski
Skorpion
3 lata temu
Moim zdaniem każda firma prowadząca działalność na terenie Polski ma zapłacić u nas podatek. Firmą można zarządzać spoza terytorium Polski a to nie ma żadnego znaczenia do rezydentury.
...
Następna strona