Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pit 2016
15.01.2019 14:51

500+ a zeznanie podatkowe. Czy świadczenie trzeba rozliczyć w PIT?

Od kwietnia 2016 roku niektórzy rodzice otrzymują comiesięczne wypłaty 500 zł na dziecko. Czy powinni wykazać kwoty świadczenia w zeznaniu podatkowym?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rawpixel.com)
Świadczenie 500+ można pobierać także za pierwsze lub jedyne dziecko

Od kwietnia 2016 roku niektórzy rodzice otrzymują co miesiąc 500 zł na dziecko. Czy powinni wykazać kwoty świadczenia w zeznaniu podatkowym? Pieniądze z Programu 500+ zostały zwolnione z opodatkowania i nie wliczają się do dochodu rodziny. W związku z tym nie trzeba ich uwzględniać w rocznym rozliczeniu PIT.

Rozliczenie PIT - 500+ wolne od podatku

Co do zasady, świadczenia rodzinne są zwolnione z podatku. Dotyczy to m.in. zasiłków porodowych czy dodatków pielęgnacyjnych. W tej sytuacji, organy i instytucje państwowe nie wysyłają informacji o wypłaconych kwotach. Rodzice korzystający z tego rodzaju wsparcia od rządu nie otrzymają więc formularzy PIT. To na ich podstawie zwykle sporządza się deklaracje podatkowe za miniony rok.

W przypadku Programu 500+ w rozliczeniu PIT 2019 sytuacja jest dokładnie taka sama. Podatnik nie otrzyma wykazu comiesięcznych kwot i nie uwzględni ich w deklaracji. Podatnicy zadeklarują wyłącznie inne przychody. Jeśli np. zarabiają na podstawie umowy o pracę, rozliczą się na formularzu PIT-37.

Rodzice, którzy nie uzyskują wpływów na konto z innych źródeł, nie mają natomiast obowiązku składania żadnej deklaracji podatkowej za dany rok. W żadnym dokumencie nie deklarują sum pochodzących z rządowego programu. Bez znaczenia jest przy tym fakt, czy świadczenie jest wypłacane na rzecz jednego dziecka, dwójki czy kilkorga dzieci. Zwolnienie od podatku świadczenia 500+ obejmuje każdą kwotę.

O czym jeszcze warto pamiętać? Uzyskane 500 zł nie wpływa na wartość kwoty wolnej od podatku. Nie odbiera także możliwości rozliczenia wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Skoro pieniądze nie wliczają się do dochodu gospodarstwa domowego, nie są też w stanie spowodować przejścia z 18 proc. na 32 proc. podatek, obliczany według skali.

Program 500+ a prawo do ulgi podatkowej

Comiesięczne świadczenie nie jest jedynym przywilejem dla podatników z dziećmi. Rodzice mogą również skorzystać z dodatkowego obniżenia podatku. Świadczenie na dziecko z racji 500+ nie ogranicza np. prawa do ulgi prorodzinnej lub jej zwrotu. Oznacza to więcej pieniędzy na każde kolejne dziecko w rodzinie.

Przy wypełnianiu PIT-a, podatnicy mogą więc zastosować obniżkę rocznego podatku. Na pierwsze oraz drugie dziecko wynosi ona 1112,04 zł. Na trzecie, od zeszłego roku rodzice otrzymają zniżkę w wysokości 2000,04 zł, a na czwartą i kolejną pociechę - 2700 zł. Ulgę prorodzinną rozlicza się proporcjonalnie. Co to oznacza w praktyce? Kwotę podatku pomniejsza się o każdy miesiąc sprawowania opieki nad dzieckiem.

Może zdarzyć się tak, że osoba nie osiągnie wystarczającej wysokości podatku do odliczenia pełnej kwoty przysługującej ulgi. W tej sytuacji ma prawo otrzymać różnicę między wartością a kwotą wskazaną w zeznaniu podatkowym. Nadwyżka trafia więc do kieszeni podatnika (tzw. dodatkowy zwrot ulgi). Nie może jednak przekroczyć sumy opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które podlegają odliczeniu.

Czy program 500+ ma wpływ na inne świadczenia? Przy zasiłku rodzinnym czy dodatku z tytułu urodzenia dziecka ogromne znaczenia ma próg dochodowy, określany przez instytucje. 500 zł nie wlicza się do dochodu, więc nie mogą przyczynić się do przekroczenia wymaganego limitu. Na niekorzyść podatnika w tym wypadku może zadziałać natomiast wysokość ulgi prorodzinnej. Kwota jest doliczana do dochodu, co może doprowadzić do odwrotnej sytuacji,w której dalsza wypłata środków z Programu 500+ będzie niemożliwa.

Kto może skorzystać z Programu 500+?

Pieniądze z Programu 500+ są przyznawane na drugie i kolejne dziecko bez spełnienia kryterium dochodowego. Wystarczy złożyć wniosek (w urzędzie gminy, listownie za pośrednictwem Poczty Polskiej lub przez internet), w którym uzupełnia się dane osobowe rodzica (m.in. imię, nazwisko, adres zamieszkania, obywatelstwo), a także informacje o potomstwie (m.in. imiona, nazwiska, numery PESEL, datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo i stan cywilny). Ze świadczenia 500 + mogą korzystać rodzice i opiekunowie prawni, aż do ukończenia przez syna czy córkę 18. roku życia.

W przypadku osób wychowujących jedno dziecko sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Aby rodzina mogła uzyskać wsparcie ze strony rządu rodzice jedynaków muszą do wniosku o świadczenie 500+ dołączyć dodatkowe oświadczenie, że dochód w gospodarstwie domowym nie przekracza kwoty 800 zł na osobę. Tak samo jest w przypadku świadczenia 500+ na pierwsze dziecko. Jeśli którekolwiek z dzieci jest niepełnosprawne, limit automatycznie wzrasta do 1200 złotych.

Dokument powinien zawierać informacje o dochodach, które nie zostały zadeklarowane w poprzednim zeznaniu podatkowym. Należą do nich m.in. renty, emerytury, zarobki z zagranicy, alimenty, diety, pomoc socjalna oraz różnego rodzaju stypendia. Dane z urzędów skarbowych są natomiast automatycznie pobierane przez gminy. Jeśli nagle pojawi się dodatkowe źródło zwiększające dochody rodziny, należy złożyć kolejne oświadczenie. W sytuacji, gdy granica 800 zł zostanie przekroczona, świadczenie 500+ przestanie być wypłacane.

Chcesz wiedzieć więcej na temat 500 zł na dziecko? Zajrzyj do kompendium wiedzy o programie PiS.

Tagi: pit 2016, wiadomości, gospodarka, porady, podatki, najważniejsze, 500 plus, 500+
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-02-2017

MariuszSkladajcie wnioski na pierwsze dziecko!!! Skarga juz jest w trubunale konstytucyjnym jako niezgodna z konstytucja - a niby dlaczego pierwsze jest … Czytaj całość

04-02-2017

SUWERENTYLKO I WYŁĄCZNIE POZEW ZBIOROWY POWINNI ZŁOŻYĆ RODZICE JEDYNAKÓW O ŚWIADCZENIE 500+ !!!!!!!!!!!!!

04-02-2017

olaTrzeba zrezygnowac z 500plus bo za duze jest bezrobocie siedza i biora kase zamiast wziasc sie za robote

Rozwiń komentarze (35)