Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Problematyczne spadki i darowizny z zagranicy. Podatek trzeba zapłacić dwa razy

47
Podziel się:

Krewny z zagranicy nie zapomniał w testamencie o rodzinie mieszkającej w Polsce? Radość z tego powodu może szybko zamienić się w gorycz. A to z tego powodu, że spadkobierca w niektórych przypadkach będzie musiał zapłacić podatek dwukrotnie - w Polsce i za granicą, o czym informuje Prawo.pl.

Problematyczne spadki i darowizny z zagranicy. Podatek trzeba zapłacić dwa razy
Spadek i darowizna pochodzące z zagranicy mogą oznaczać dla obdarowanego podwójny podatek (zdj. ilustracyjne). (Pexels, Sora Shimazaki)

Jak wskazuje portal, w polskim prawie nie ma uregulowanej kwestii podatku w przypadku, gdy podatnik zapłacił daninę od spadku lub darowizny w innym państwie. Ustawa o podatku od spadku i darowizn nie mówi, jaka powinna być wysokość takiego podatku.

Brakuje również umów Polski z innymi państwami dotyczących kwestii podatku od spadku lub darowizny. Prawo.pl pisze, że nasz kraj zawarł zaledwie trzy umowy międzynarodowe, które częściowo regulują tę kwestię. Wszystkie jeszcze przed II wojną światową.

Umowy te jednak nadal obowiązują. Polska zawarła je z Republiką Czeskosłowacką (z 1925 roku), z Republiką Austriacką (z 1926 roku) i z Królestwem Węgierskim (z 1928 roku). Trzeba jednak podkreślić, że umowy te rozwiązują jedynie kwestię podatku od spadku. Podatek od darowizny nie jest uregulowany powyższymi umowami.

Zobacz także: Opłata reprograficzna. Podatek czy nie? Ekspert wyjaśnia

Podatek od spadku lub darowizny trzeba zapłacić, gdy osoba nabywa spadek lub darowiznę w Polsce. Natomiast w przypadku spadku i darowizny z zagranicy: jeżeli w momencie otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy) lub zawarcia umowy darowizny ich nabywca posiadał obywatelstwo polskie albo też na co dzień mieszkał na terytorium kraju nad Wisłą, będzie musiał zapłacić daninę Polsce.

Jeżeli zatem podobnie brzmiące prawo posiada państwo, z którego pochodzi (lub w którym mieszkał) spadkodawca/darczyńca, to podatek trzeba będzie zapłacić dwukrotnie. Wszystko dlatego, że przedmiot spadku lub darowizny znajdował się poza Polską, a nabywcą jest obywatel polski lub osoba mająca stałe miejsce pobytu w Polsce - pisze Prawo.pl.

Portal podpowiada również, że w pewnych sytuacjach można zapobiec zwiększeniu obciążeń podatkowych. Jak? Darczyńca przykładowo może przekazać pieniądze z rachunku bankowego znajdującego się w Polsce. Nie zawsze jednak taka możliwość uratuje podatnika. Opcja ta nie zadziała w przypadku, gdy nabywca otrzyma nieruchomość na drodze darowizny lub spadku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(47)
baska
2 lata temu
Dlatego ja w kwestii darowizny postawiłam na sprawdzoną kancelarię notariusz Cejrowskiej. Doświadczona, sprawnie mnie obsłużyła, a zależało mi na czasie.
8gwiazd
3 lata temu
dojna zmiana, Przekręty i Socjalizm
prze smiewca
3 lata temu
A co -to państwu należy się !
kol90
3 lata temu
W spadku w grupie zerowej czyli najbliższa rodzina można dostać i miliony i się nie zapłaci podatku. Trzeba tylko zgłosić w ciągu 6 miesięcy nabycie spadku do US. Korzysta się ze zwolnienia od płacenia podatku. Problem jest tylko że nie można zbyt szybko zbyć takiego mienia bo zapłaci się wtedy podatek dochodowy. A problemem ze spadkami zagranicznymi to już dawno powinni się zając europosłowie w Brukseli.
dubie
3 lata temu
podatki od spadków (pierwsza linia rodziny) i od darowizn to czyste złodziejstwo.
...
Następna strona