Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krystian Rosiński
Krystian Rosiński
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa 3.0. PISF otrzyma miliony zł od Netfliksa, Amazona, CDA, Ipli i Player.pl

534
Podziel się

Polski Instytut Sztuki Filmowej otrzyma zastrzyk gotówki od gigantów streamingowych. Rządowy projekt tzw. tarczy antykryzysowej 3.0 zakłada bowiem, że takie spółki jak m.in. Netflix, Amazon, Apple, CDA.pl, Polsat oraz TVN wpłacą na konto PISF 1,5 proc. przychodu swoich platform.

Netflix zapłaci PISF najwięcej, bo ok. 6,44 mln złotych.
Netflix zapłaci PISF najwięcej, bo ok. 6,44 mln złotych. (NurPhoto via Getty Images)
bEqZVCol

Obowiązek wpłaty na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej znalazł się w zapisach tarczy 3.0. Przewidują one, że wpłat będą musiały dokonać podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie.

Chodzi tutaj o serwisy udostępniające klientom m.in. filmy i seriale za pomocą usług streamingowych. Na konto PISF pieniądze wpłacą właściciele takich platform, jak m.in. Netflix, Amazon Prime Video (należący do Amazona), Apple+ (należący do Apple'a), ale też CDA.pl, Ipla (należąca do Polsatu) oraz Player.pl (należący do TVN-u). Wszystkie te spółki zostały z osobna wymienione w ocenie skutków regulacji.

Jeżeli projekt nie zmieni się w Sejmie lub w Senacie, to giganci streamingowi będą musieli przekazać Instytutowi 1,5 proc. przychodów ze swoich platform. Rządzący przewidują w ocenie skutków regulacji, że z tego tytułu do PISF trafi ok. 15 mln złotych w tym roku i 20 mln w kolejnych latach.

bEqZVCon
Zobacz także: Zobacz też: <a href="https://money.pl/podatki/">Podatek</a> cyfrowy. "Musimy dbać o swój interes"

Skąd takie szacunki? Rząd, przy projekcie tarczy 3.0, oparł się na danych Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego. Wynika z nich, że najwięcej do kasy Instytutu dorzuci Netflix. Amerykańska spółka zanotowała przychody w wysokości 429 312 400 złotych. 1,5 proc. z tego to ok. 6,44 mln.

bEqZVCot

Nieco ponad 4 mln wpłaci Polsat. Natomiast TVN - ok. 1,53 mln. Niecałe 666 tys. dołoży Amazon, ok. 581 tys. - CDA.pl a ok. 4,36 tys. wpłaci Apple.

1,5 proc. przychodów innych dostawców streamingowych są łącznie wycenione na ok. 3,46 mln złotych. Łącznie do PISF powinno trafić ok. 16,71 mln złotych. Jednak rząd podkreślił w ocenie skutków regulacji, że część najmniejszych dostawców będzie zwolniona z wpłat na rzecz PISF. Nie wskazano jednak żadnych kryteriów, na podstawie których będzie się określać "małych" dostawców.

bEqZVCou

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEqZVCoO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(534)
Polak
rok temu
Te dana kasę za byle wykroczenie policja oskubie z Polaków takie są Nakazowe zasady odgórnie!
PavkaPL
rok temu
tvp podatki nie obowiazuja przeciez to jedyna telewizja ktora jest bezstronna i obiektywna....
Twoj nick
rok temu
Nie Netflix czy inny "Gigant" zaplaci, tylko uzytkownik w formie wyzszego abonamentu :D
bEqZVCoP
ciekawy
rok temu
a TVP za VOD ????
Kk
rok temu
Co by było na TVP :-) :-)
...
Następna strona