Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza antykryzysowa 3.0. PISF otrzyma miliony zł od Netfliksa, Amazona, CDA, Ipli i Player.pl

Polski Instytut Sztuki Filmowej otrzyma zastrzyk gotówki od gigantów streamingowych. Rządowy projekt tzw. tarczy antykryzysowej 3.0 zakłada bowiem, że takie spółki jak m.in. Netflix, Amazon, Apple, CDA.pl, Polsat oraz TVN wpłacą na konto PISF 1,5 proc. przychodu swoich platform.

Podziel się
Dodaj komentarz
(NurPhoto via Getty Images)
Netflix zapłaci PISF najwięcej, bo ok. 6,44 mln złotych.

Obowiązek wpłaty na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej znalazł się w zapisach tarczy 3.0. Przewidują one, że wpłat będą musiały dokonać podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie.

Chodzi tutaj o serwisy udostępniające klientom m.in. filmy i seriale za pomocą usług streamingowych. Na konto PISF pieniądze wpłacą właściciele takich platform, jak m.in. Netflix, Amazon Prime Video (należący do Amazona), Apple+ (należący do Apple'a), ale też CDA.pl, Ipla (należąca do Polsatu) oraz Player.pl (należący do TVN-u). Wszystkie te spółki zostały z osobna wymienione w ocenie skutków regulacji.

Jeżeli projekt nie zmieni się w Sejmie lub w Senacie, to giganci streamingowi będą musieli przekazać Instytutowi 1,5 proc. przychodów ze swoich platform. Rządzący przewidują w ocenie skutków regulacji, że z tego tytułu do PISF trafi ok. 15 mln złotych w tym roku i 20 mln w kolejnych latach.

Zobacz też: Podatek cyfrowy. "Musimy dbać o swój interes"

Skąd takie szacunki? Rząd, przy projekcie tarczy 3.0, oparł się na danych Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego. Wynika z nich, że najwięcej do kasy Instytutu dorzuci Netflix. Amerykańska spółka zanotowała przychody w wysokości 429 312 400 złotych. 1,5 proc. z tego to ok. 6,44 mln.

Mateusz Morawiecki i PiS zdecydowały: tarcza antykryzysowa obejmie szerszą grupę przedsiębiorców
Tarcza antykryzysowa 3.0. Zwolnienie ze składek ZUS dla większej grupy przedsiębiorców

Nieco ponad 4 mln wpłaci Polsat. Natomiast TVN - ok. 1,53 mln. Niecałe 666 tys. dołoży Amazon, ok. 581 tys. - CDA.pl a ok. 4,36 tys. wpłaci Apple.

Samotni rodzice od lat apelują o odczuwalne podniesienie progów dochodowych umożliwiających skorzystanie z funduszu alimentacyjnego
Tarcza 3.0 z propozycjami dla samotnych rodziców. Próg dochodowy dla funduszu alimentacyjnego w górę

1,5 proc. przychodów innych dostawców streamingowych są łącznie wycenione na ok. 3,46 mln złotych. Łącznie do PISF powinno trafić ok. 16,71 mln złotych. Jednak rząd podkreślił w ocenie skutków regulacji, że część najmniejszych dostawców będzie zwolniona z wpłat na rzecz PISF. Nie wskazano jednak żadnych kryteriów, na podstawie których będzie się określać "małych" dostawców.

Puste sale, drzwi zamknięte na głucho - to rzeczywistość kin w Polsce (zdjęcie ilustracyjne).
Koronawirus uderzył w branżę filmową. Kina szacują, ile zajmie powrót do normalności

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-04-2020

pi-siorBravo PIS , a TVN powinien jeszcze 20 lat wstecz zapłacić podatki , które wywoził do rajów podatkowych.

28-04-2020

borysekJedyna rzecz która temu rządowi wychodzi wyśmienicie to podnoszenie i wprowadzanie różnych połat,danin i podatków. W tym są niedoścignieni.

28-04-2020

ZapytanieA co z vod TVP?!

Rozwiń komentarze (534)