Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krystian Rosiński
Krystian Rosiński
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa 3.0. PISF otrzyma miliony zł od Netfliksa, Amazona, CDA, Ipli i Player.pl

534
Podziel się

Polski Instytut Sztuki Filmowej otrzyma zastrzyk gotówki od gigantów streamingowych. Rządowy projekt tzw. tarczy antykryzysowej 3.0 zakłada bowiem, że takie spółki jak m.in. Netflix, Amazon, Apple, CDA.pl, Polsat oraz TVN wpłacą na konto PISF 1,5 proc. przychodu swoich platform.

Netflix zapłaci PISF najwięcej, bo ok. 6,44 mln złotych.
Netflix zapłaci PISF najwięcej, bo ok. 6,44 mln złotych. (NurPhoto via Getty Images)
bDACwZmJ

Obowiązek wpłaty na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej znalazł się w zapisach tarczy 3.0. Przewidują one, że wpłat będą musiały dokonać podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie.

Chodzi tutaj o serwisy udostępniające klientom m.in. filmy i seriale za pomocą usług streamingowych. Na konto PISF pieniądze wpłacą właściciele takich platform, jak m.in. Netflix, Amazon Prime Video (należący do Amazona), Apple+ (należący do Apple'a), ale też CDA.pl, Ipla (należąca do Polsatu) oraz Player.pl (należący do TVN-u). Wszystkie te spółki zostały z osobna wymienione w ocenie skutków regulacji.

Jeżeli projekt nie zmieni się w Sejmie lub w Senacie, to giganci streamingowi będą musieli przekazać Instytutowi 1,5 proc. przychodów ze swoich platform. Rządzący przewidują w ocenie skutków regulacji, że z tego tytułu do PISF trafi ok. 15 mln złotych w tym roku i 20 mln w kolejnych latach.

bDACwZmL
Zobacz także: Zobacz też: <a href="https://money.pl/podatki/">Podatek</a> cyfrowy. "Musimy dbać o swój interes"

Skąd takie szacunki? Rząd, przy projekcie tarczy 3.0, oparł się na danych Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego. Wynika z nich, że najwięcej do kasy Instytutu dorzuci Netflix. Amerykańska spółka zanotowała przychody w wysokości 429 312 400 złotych. 1,5 proc. z tego to ok. 6,44 mln.

bDACwZmR

Nieco ponad 4 mln wpłaci Polsat. Natomiast TVN - ok. 1,53 mln. Niecałe 666 tys. dołoży Amazon, ok. 581 tys. - CDA.pl a ok. 4,36 tys. wpłaci Apple.

1,5 proc. przychodów innych dostawców streamingowych są łącznie wycenione na ok. 3,46 mln złotych. Łącznie do PISF powinno trafić ok. 16,71 mln złotych. Jednak rząd podkreślił w ocenie skutków regulacji, że część najmniejszych dostawców będzie zwolniona z wpłat na rzecz PISF. Nie wskazano jednak żadnych kryteriów, na podstawie których będzie się określać "małych" dostawców.

bDACwZmS

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bDACwZmT
bDACwZnm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(534)
borysek
9 miesięcy temu
Jedyna rzecz która temu rządowi wychodzi wyśmienicie to podnoszenie i wprowadzanie różnych połat,danin i podatków. W tym są niedoścignieni.
Zapytanie
9 miesięcy temu
A co z vod TVP?!
iks
9 miesięcy temu
nie NETFLIX zapłaci tylko MY... jest gdzieś w ustawie zapis o zakazie podniesienia abonamentu? Przecież to oczywiste, że go podniosą i nikt im nie zabroni. Bogaty nie zbiednieje. Ale będzie ogłoszony sukces, bo Polska opodatkuje giganta.
bDACwZnn
Hanys
9 miesięcy temu
Rozumie, że właściciel platformy VOD TVP także ten podatek zapłaci :) a tak serio proponuje tym podmiotą wyjsc z rynku polskiego i za pośrednictwem internetu i tak dostarczać wyżej wymieniony kontent ;p internetu nie można opodatkować no chyba że sie PIS i za to weżnie :P
J,RAZDIWIŁŁ
9 miesięcy temu
Kiedy podatek dla Rydzyka i jego ogromnych dochodów!!! Kiedy podatek od kleru?????
...
Następna strona