Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Ulga dla klasy średniej. Spory problem dla małżeństw

3
Podziel się:

Ulga dla klasy średniej jest jedną z najbardziej dyskutowanych zmian w systemie podatkowym, którą wprowadza Polski Ład. Ulga w przypadku jednej osoby jest problematyczna. Rezygnować czy nie rezygnować — to jedno z najczęściej zadawanych księgowym pytań. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej w przypadku małżonków rozliczających się razem.

Ulga dla klasy średniej. Spory problem dla małżeństw
Ulga dla klasy średniej jest szeroko dyskutowana. ) (Getty Images, Maskot .)

Eksperci z firmy EY postanowili wyjaśnić, jak nie stracić na uldze w przypadku wspólnego rozliczania się. Zdaniem pracowników EY kluczowe zmiany dla osób rozliczających się wspólnie wprowadzone przez Polski Ład to:


  • Kwota dochodów rocznych, do której ma zastosowanie stawka 17 proc., została podwyższona do 120 tys. zł;
  • Wspólne rozliczenie z małżonkiem jest dopuszczalne także za rok, w którym zawarto związek małżeński, pod warunkiem, że pozostawali w nim do końca roku – oznacza to, że nawet jeśli podatnicy wzięli ślub 31.12.2021 r., również będą mieli prawo do wspólnego rozliczenia. W przypadku rozwodu podatnicy nie mają prawa do wspólnego rozliczenia za miesiące pozostawania w związku małżeńskim. Ta zmiana będzie miała zastosowanie już do rozliczeń za 2022 rok;
  • Wspólne rozliczenie z małżonkiem jest możliwe w roku śmierci jednego z małżonków;
  • Małżonkowie rozliczający się wspólnie będą mogli rozliczyć tzw. ulgę 4+, jednakże ta zmiana będzie miała zastosowanie dopiero w rozliczeniu rocznym składanym w 2023 roku;
  • Małżonkowie rozliczający się wspólnie mogą skorzystać z ulgi dla klasy średniej.

Przed podjęciem decyzji w sprawie ulgi dla klasy średniej warto jest dokładnie wszystko przeliczyć


Eksperci z EY proponują przed podjęciem decyzji dotyczącej skorzystania lub rezygnacji z ulgi wykonanie dwóch rzeczy. Najpierw każdy z podatników oddzielnie pomniejsza swój przychód o koszty (koszty uzyskania przychodu, składki ZUS, ulgę dla klasy średniej – jeśli się należy) oraz o przysługujące mu inne odliczenia. Następnie małżonkowie sumują swoje dochody, które należy podzielić na dwa i otrzymaną wartość mnożą razy stawkę podatkową według skali oraz pomniejszają o kwotę zmniejszającą podatek (PIT-2).

Polski Ład pozwala na wybór optymalnej formy rozliczenia dla małżeństw

Końcowy wynik będzie podatkiem naliczonym, który po odjęciu sumy zaliczek przekazanych do Urzędu Skarbowego w trakcie roku pokaże nadpłatę lub niedopłatę podatku dochodowego. Na podstawie tych wyliczeń najlepiej jest podjąć decyzję co do ulgi dla klasy średniej.

Eksperci z EY są zdania, że nowe regulacje pozwalają na wybór optymalnej formy rozliczenia. Może okazać się, że samodzielne rozliczenie będzie korzystniejsze. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji finansowej i zawodowej danego małżeństwa.

Zdaniem EY wspólne rozliczanie małżonków jest atrakcyjne szczególnie wtedy, gdy występuje duża dysproporcja przychodów, bo wtedy jesteśmy w stanie skonsumować niejako dwie ulgi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
DariusZ
4 miesiące temu
Czy stwierdzenie ekspertów- „Następnie małżonkowie sumują swoje dochody, które należy podzielić na dwa i otrzymaną wartość mnożą razy stawkę podatkową według skali oraz pomniejszają o kwotę zmniejszającą podatek (PIT-2).” jest na pewno poprawne? Czy jednak rację ma Aliochomik w swoim komentarzu?
Alichomik
4 miesiące temu
Ulgi dla klasy średniej nie rozlicza się wspólnie dodając dochody i dzieląc na dwa. Każdy z małżonków nalicza sobie ulgę osobno a to co wylicza osobno mogą do siebie dodać. ja zarabiam za dużo więc dostanę zero, moja żona nie pracuje więc też dostanie zero. Jakby można było wyliczyć ulgę razem to bylibyśmy idealnie po środku.
Stan
4 miesiące temu
Ulga srulga - jak już tak bardzo się uparli na te magiczne 12800 to trzeba było najprościej jak się da ustalić próg podatkowy na poziomie 12x12800=153600PLN. Tyle że nie o żadne ulgi tak naprawdę chodzi w Polskim Ładzie Kaczyńskiego.