Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ulga na dziecko. Wakacyjna praca może sprawić, że rodzic zapłaci wyższy podatek

7
Podziel się:

Wakacyjna praca dziecka to powód do dumy dla rodziców. Może jednak sprawić, że zapłacą wyższy podatek. Przekroczenie limitu dochodów może doprowadzić do utraty ulgi.

Dochody dzieci w wakacje mogą zaszkodzić podatkowo rodzicom.
Dochody dzieci w wakacje mogą zaszkodzić podatkowo rodzicom. (Fotolia, © whitelook - Fotolia.com)
bEUvqXDp

O prawie podatnika do rozliczenia w charakterze samotnego rodzica oraz prawie do skorzystania z tzw. ulgi na dzieci decydują przychody pełnoletniego uczącego się dziecka - przypomina Gazeta Podatkowa.

Kluczową kwotą do zapamiętania w kontekście wakacyjnej pracy pełnoletnich dzieci, które się uczą i nie skończyły jeszcze 25 roku życia jest 3089 zł. Żeby rodzice mogli liczyć na ulgę podatkową, dochody w skali całego roku nie mogą przekroczyć tej granicy.

bEUvqXDr

PIT Last Minute: ulga na dziecko i ulga rehabilitacyjna

Co jest brane do limitu? Przychody z każdej nawet drobnej pracy zarobkowej. Można je jednak pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu. Trzeba tylko pamiętać, że według organów podatkowych nie można odliczać składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli zostały potrącone przez płatnika - tak jak ma to miejsce w przypadku studentów poniżej 25. roku życia zatrudnianych na umowę o pracę.

bEUvqXDx

Geografia nie ma znaczenia. Do odliczenia od podatku dochodowego tzw. ulgi prorodzinnej trzeba też uwzględniać zarobki za granicą. Plusem jest jednak to, że dochód uzyskany za granicą może być pomniejszony o 30 proc. diety przysługującej dla podróży służbowej w danym kraju.

Gazeta Podatkowa zauważa też, że rodzice posiadający dwoje dzieci, z których jedno uczące się i pełnoletnie uzyska w danym roku podatkowym zarobki warunkujące prawo do tzw. ulgi na dzieci przekraczające wysokość ustawowego limitu, nie odliczą od podatku tej ulgi na żadne z dzieci. Stanie się tak, jeżeli zarobki rodziców w tym samym roku podatkowym przekroczą łącznie 112 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEUvqXDS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
aro
2 lata temu
Oj ale tragedia. To przecież dobrze że dziecko zarobilo
Jeeee
2 lata temu
Jaki wnioski dziecko wysnuje? Że nie warto pracować
Jeeee
2 lata temu
No i po chwale rzymu
bEUvqXDT
janusz
2 lata temu
Ja tak straciłem ulgę.Nie warto uczyć dziecka pracować.Teraz ma kolejne wakacje i nic nie robi ma wszystko w nosie
Olo
2 lata temu
Powinni zakazać wżystkich bachoruf. Same straty tylko przes to patałajstfo.