Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ulga na dziecko. Wakacyjna praca może sprawić, że rodzic zapłaci wyższy podatek

Wakacyjna praca dziecka to powód do dumy dla rodziców. Może jednak sprawić, że zapłacą wyższy podatek. Przekroczenie limitu dochodów może doprowadzić do utraty ulgi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Dochody dzieci w wakacje mogą zaszkodzić podatkowo rodzicom. (Fot: © whitelook - Fotolia.com)

O prawie podatnika do rozliczenia w charakterze samotnego rodzica oraz prawie do skorzystania z tzw. ulgi na dzieci decydują przychody pełnoletniego uczącego się dziecka - przypomina Gazeta Podatkowa.

Kluczową kwotą do zapamiętania w kontekście wakacyjnej pracy pełnoletnich dzieci, które się uczą i nie skończyły jeszcze 25 roku życia jest 3089 zł. Żeby rodzice mogli liczyć na ulgę podatkową, dochody w skali całego roku nie mogą przekroczyć tej granicy.

PIT Last Minute: ulga na dziecko i ulga rehabilitacyjna

Co jest brane do limitu? Przychody z każdej nawet drobnej pracy zarobkowej. Można je jednak pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu. Trzeba tylko pamiętać, że według organów podatkowych nie można odliczać składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli zostały potrącone przez płatnika - tak jak ma to miejsce w przypadku studentów poniżej 25. roku życia zatrudnianych na umowę o pracę.

Geografia nie ma znaczenia. Do odliczenia od podatku dochodowego tzw. ulgi prorodzinnej trzeba też uwzględniać zarobki za granicą. Plusem jest jednak to, że dochód uzyskany za granicą może być pomniejszony o 30 proc. diety przysługującej dla podróży służbowej w danym kraju.

Gazeta Podatkowa zauważa też, że rodzice posiadający dwoje dzieci, z których jedno uczące się i pełnoletnie uzyska w danym roku podatkowym zarobki warunkujące prawo do tzw. ulgi na dzieci przekraczające wysokość ustawowego limitu, nie odliczą od podatku tej ulgi na żadne z dzieci. Stanie się tak, jeżeli zarobki rodziców w tym samym roku podatkowym przekroczą łącznie 112 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ulga na dziecko, podatki, zarobki, praca, wakacje, wiadomości, wiadomości, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-08-2019

qir"Brawo" przyzwyczajajmy młodzież żeby nie zarobiła zbyt dużo bo może stracić ulgi! Socjalizm to zło!

12-08-2019

JeeeeJaki wnioski dziecko wysnuje? Że nie warto pracować

12-08-2019

januszJa tak straciłem ulgę.Nie warto uczyć dziecka pracować.Teraz ma kolejne wakacje i nic nie robi ma wszystko w nosie

Rozwiń komentarze (7)