Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Wzrost podatku dla programistów o 270 proc.? "Bardzo dobra decyzja"

119
Podziel się:

"Informatycy korzystający z IP BOX zapłacą 270 proc. wyższe podatki" - napisał na portalu X były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Wskazał, że osoby, które tworzą najbardziej innowacyjną gałąź gospodarki, będą musiały płacić na dziurę budżetową. Pod postem wywiązała się dyskusja o polskich programistach.

Wzrost podatku dla programistów o 270 proc.? "Bardzo dobra decyzja"
Resort finansów szykuje zmiany w uldze podatkowej IP Box (Unsplash.com)

"Informatycy korzystający z IP BOX zapłacą 270 proc. wyższe podatki. Ci, którzy tworzą PKB w najbardziej innowacyjnych gałęziach gospodarki, zrzucą się na to, aby łatać i tak rekordową "dziurę Domańskiego". Rząd musi uciekać się do takich kroków, ponieważ dług publiczny wystrzelił do niespotykanego poziomu i puka od dołu w limit, który wyznaczają przepisy unijne" - napisał Janusz Cieszyński.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Była traktowana jak bogini". Minister aktywów mówi o Janinie Goss

Pod wpisem na portalu X wywiązała się dyskusja dotycząca polskich programistów. Nie wszyscy zgadzają się ze stwierdzeniem, że osoby korzystające z IP Boxa tworzą "innowacyjną gałąź polskiej gospodarki". Użytkownicy portalu X wskazują, że wielu programistów korzystających z tej ulgi podatkowej, pracują dla wielkich korporacji, a nie tworzą innowacyjne projekty.

Jako programista zaręczam, że większość programistów korzystających z IP Box nie tworzy żadnych innowacyjnych produktów, które zwiększałyby innowacyjność polskiej gospodarki, tylko klepie proste CRUD-y w software house'ach dla amerykańskich korporacji i startupów. Nawet w branżowej banieczce jak nazywam IP Box patologią, to spotykam się z przychylnymi reakcjami. Ograniczenie tej patologii to bardzo dobra decyzja Andrzeja Domańskiego. Nie wspieramy innowacyjności obniżając podatki crudowcom na fikcyjnym samozatrudnieniu - czytamy w jednym ze wpisów.

Kolejny użytkownik zwraca natomiast uwagę, że chociaż ogólnie sprzeciwia się nagłym zmianom w systemie podatkowym i uważa, że mogą one negatywnie wpłynąć na branżę IT, to w tym przypadku widzi pewne uzasadnienie. Wskazuje, że korzystanie z ulgi IP Box przez firmy, które inwestują w rozwój, jest słuszne i warto to wspierać. Jednak w przypadku indywidualnych osób pracujących na zasadach B2B ulga ta staje się jedynie sposobem na obniżenie podatków.

Dodaje, że osoby pracujące w IT, które zajmują się pełnym outsourcingiem dla klienta w ramach SoftwareHouse, mają niewiele wspólnego z tworzeniem "innowacyjnej gospodarki". Dlatego jego zdaniem sytuacja nie jest aż tak dramatyczna.

"Litości, większość z pracowników IT w żaden sposób nie przyczynia się do zwiększenia innowacyjności polskiej gospodarki. Klepacze na JDG, żeby uniknąć płacenia podatków jak zwykli śmiertelnicy na UOP" - głosi kolejny wpis.

Inny użytkownik wskazał, że że preferencje podatkowe dla branży IT są niesprawiedliwe wobec innych podatników, którzy zazwyczaj zarabiają znacznie mniej. Zwraca uwagę, że problem ten powinien zostać rozwiązany. "Nie może być tak, że pracownik etatowy płaci 30 proc. podatku według skali, podczas gdy programista zarabiający na zasadach B2B zbliżoną kwotę brutto ma do zapłacenia jedynie 12 proc. lub nawet 8,5 proc." - czytamy.

Resort finansów szykuje zmiany

Przypomnijmy, że w połowie sierpnia w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, prowadzonym na stronie kancelarii premiera, opublikowano informację o pracach nad projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Finansów, ma trafić pod obrady rządu w trzecim lub w czwartym kwartale bieżącego roku.

"W projekcie planowanych zmian jest kilka zwolnień, ale co zaskakujące, to dodanie nowych warunków dla tzw. ulgi IP Box. Ulga polega na tym, że dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnych opodatkowany jest stawką podatku 5 proc. Chociaż ustawa wymienia aż osiem praw własności intelektualnych, to najbardziej popularną jest autorskie prawo do programu komputerowego. Z ulgi IP Box w korzysta ok. 6-7 tys. podatników PIT oraz tylko ok. 150 podatników CIT. Podatnicy PIT korzystający z preferencji to zdecydowana większość samozatrudnionych programistów" - pisze w komentarzu dla money.pl Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

W ocenie eksperta warunek zatrudniania spowoduje marginalizację ulgi IP Box, z której chętnie korzystają m.in. pracownicy z branży IT. "Liczba podatników PIT z ulgą spadnie do blisko zera" wskazuje Juszczyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(119)
WYRÓŻNIONE
CzłowiekzIT
2 miesiące temu
Jestem programista i nie korzystam z IP BOX, ale uważam, że np. Branża beauty ma dużo mniejsze podatki i większe ulgi, więc dociskanie jeszcze programistów, może się tak skończyć dla rzadu, że wielu z na złoży oświadczenie o zmianie centrum interesów życiowych, zabierze swoje skłądki z naszego niewydolnego ZUS i państwo zamiast być cwane TO ZOBACZY FIGĘ Z MAKIEM
Rumcajs
2 miesiące temu
To ciekawa strategia zwiększać podatki branży, która kilkoma kliknięciami może sobie załatwić płacenie podatkow w każdym innym kraju świata.
Max
2 miesiące temu
Więcej rozdawnictwa patologii Bedzie wiecej pieniedzy w budzecie Kredyty 0, domy za darmo Jeszcze prąd 8 wegiel za dsrmo. Dajcie gornikom 18 i 19 pensje Elektykom premie po 30 tys bie co pol roku ale co kwartal. I najlepiej zeby na to zarobili programisci A noze rząd niech sie wezmie za robote w.koncu bo poza podatkami to od 30 lat tak naprawde nic sie nie zmienia. Zmienia sie tylko kieszeń w ktorej grzebią i kwota którą kradną. Pis czy Po nie ma roznicy
NAJNOWSZE KOMENTARZE (119)
Adam
miesiąc temu
8.5% i 12%? Toż to są stawki dla ryczałtowców, którzy nie mogą korzystać z IP Box. Bełkot motający pojęcia i różne formy opodatkowania.
marcin_g
miesiąc temu
B2B w Holandii zwane tam ZZP to podstawa zatrudnienia, porównując dobrobyt w polandii i tam chyba dobrą drogą nie idziemy...
7000
miesiąc temu
Zmiana dla 7 tys programistów. To pokazuje popularność tego roxwiązania.
Prog
miesiąc temu
Wszyscy jasno widzą, że problemem nie jest IP Box, tylko korporacje zatrudniające tysiące osób na umowy B2B zamiast etatu. Ten rząd tak samo jak poprzedni boi się ruszyć wielkich, więc będzie wyciskał z małych.
W_W
miesiąc temu
Programiści to to grupa ludzi która może pracować zdalnie chyba najbardziej ze wszystkich. Podnieście im podatki to ich tu wcale nie zobaczycie. Zamiast 5% będziecie mieli 0% podatku. Już teraz część pracujących zdalnie wyjeżdża pracować tam gdzie jest ciepło i są małe podatki. W większości nie są to ludzie którzy chcą naprawiać ten system, tylko spokojnie pracować i zarabiać. Znają doskonale angielski i jest im wszystko jedno gdzie mieszkają. Zacznijcie majstrować przy podatkach to nikogo tu nie zobaczycie. To tak trudno zrozumieć?
...
Następna strona