Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marlena Kostyńska
Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

PIT 2019: stan rozliczenia PIT, jak można go sprawdzić?

32
Podziel się

Urząd skarbowy jest zobowiązany zwrócić nadpłatę PIT w ciągu 90 dni od złożenia formularza w odpowiedniej placówce lub w ciągu 45 dni od przesłania zeznania przez internet. W tym roku Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę internetową, która umożliwia podatnikom sprawdzenie, jaki jest aktualny stan realizacji zwrotu nadpłaty.

Zwrot nadpłaconego podatku powinien trafić do podatnika w ciągu 3 miesięcy
Zwrot nadpłaconego podatku powinien trafić do podatnika w ciągu 3 miesięcy (TygZam)
bCZiREeZ

Podatnik ma czas na rozliczenie PIT za 2018 rok do końca kwietnia, ale część podatników, która wypełnia formularz wcześniej, może oczekiwać zwrotu podatku już w marcu. Urząd skarbowy jest zobowiązany zwrócić nadpłatę PIT w ciągu 90 dni od złożenia formularza w odpowiedniej placówce lub w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego przez internet. W 2017 roku Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę internetową, która umożliwia podatnikom sprawdzenie, jaki jest aktualny stan realizacji zwrotu nadpłaty.

Zwrot nadpłaty PIT

Na zwrot podatku PIT mogą liczyć podatnicy, którzy wpłacili na podatek dochodowy kwotę wyższą niż ta wymagana w ostatecznym rozliczeniu. Taka sytuacja pojawia się w trzech przypadkach:

 • gdy dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku;
 • gdy podatnik wpłacił zaliczki z nadwyżką ze względu na wyliczenie oparte na wyższej stawce skali podatkowej;
 • gdy podatnikowi przysługują różne odliczenia i ulgi od podatku.
bCZiREfb

Może również zdarzyć się odwrotna sytuacja, w której z ostatecznego wyliczenia wynika niedopłata podatku PIT. W takich okolicznościach podatnik ma obowiązek dopłacić zaległą kwotę przed ostatecznym terminem rozliczenia się z fiskusem.

Urząd skarbowy ma obowiązek zwrócić nadpłatę PIT w ciągu 45 lub 90 dni, ale ostateczny czas oczekiwania zależy od kilku czynników. Na szybszy zwrot pieniędzy mogą liczyć podatnicy, którzy rozliczyli się przez internet. Czas trwania procedury to 45 dni, ale zależy on również od tego, kiedy deklaracja PIT została złożona. Krócej poczekają osoby, które odwiedziły urząd w styczniu i lutym, z dłuższym czasem oczekiwania powinni liczyć się podatnicy, którzy rozliczenie się z fiskusem odłożyli na marzec i kwiecień. Zwrot nadpłaconego podatku trafia do podatnika przelewem pocztowym lub na konto bankowe, jeśli wypełnił on druk ZAP-3.

Jak sprawdzić stan rozliczenia PIT?

Stan rozliczenia PIT można sprawdzić dzięki usłudze online udostępnionej na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów. Po uzupełnieniu krótkiego formularza do wyszukiwania danych uzyskamy informację o tym, czy wskazany etap realizacji zwrotu nadpłaty wciąż trwa, czy też został już zrealizowany.

Do wypełnienia formularza potrzebne są następujące informacje:

bCZiREfh
 • nazwa izby administracji skarbowej funkcjonującej w danym województwie (wybierana z listy);
 • nazwa urzędu skarbowego, w którym zarejestrowany jest podatnik (wybierana z listy);
 • PESEL lub NIP pierwszego podatnika na zeznaniu podatkowym;
 • kwota przychodu.

Kwota przychodu

W polu kwoty przychodu należy podać kwotę wykazaną w zeznaniu podatkowym w odpowiedniej pozycji:

 • dla PIT-28 (19, 20) – kwota w poz. 45;
 • dla PIT-36 (23, 24, 25) – kwota w poz. 90, 141;
 • dla PIT-36L (12, 13, 14) – kwota w poz. 13, 18;
 • dla PIT-37 (23, 24) – kwota w poz. 64, 95.

Kwotę przychodu podaje się w pełnych złotych, a więc końcówki kwot należy odpowiednio zaokrąglić. Oznacza to, że końcówki poniżej 50 groszy pomijamy, a końcówki równe 50 groszy lub wyższe zaokrąglamy w górę do pełnych złotych. W przypadku rozliczania PIT ze współmałżonkiem podaje się kwotę dochodu podatnika lub – jeśli nie występuje – kwotę przychodu małżonka.

bCZiREfi

Podstawą do uzyskania informacji o stanie rozliczenia PIT jest podanie prawidłowych danych. Istotny jest również termin złożenia zeznania podatkowego – informacje o realizacji nadpłaty mogą pojawić się w systemie z kilkudniowym opóźnieniem.

bCZiREfC
porady
podatki
KOMENTARZE
(32)
Wiktoria
2 lata temu
Nie ma żadnej opcji na stronie MF żeby sprawdzić status PIT 2018/2019
ewa
2 lata temu
podajcie link do sprawdzenia stanu pitu
Rita
2 lata temu
Czy ktoś zna stronę gdzie można sprawdzić czy pit jest rozliczone
bCZiREfD
Mar
2 lata temu
Porażka na całej linii, redaktor nawet nie sprawdził, że w tym roku nie ma takiej możliwości. Klepanie słów byle klepać.
ed
2 lata temu
artykuł bzdurny, bezużyteczne informacje gdzie jest ta niby usługa pozwalajaca sprawdzić etap zwrotu nadpłaty podatku , na stronach ministerstwa finansów zero informacji o tym
Najnowsze komentarze (32)
Carusso
5 miesięcy temu
Ja myślalem że to jest proste ale naprawdę to jest bardzo zagmatwane
MM
7 miesięcy temu
Wiem że była kiedyś taka opcja ,ale w chwili obecnej nie jest ona dostępna
Załamana
12 miesięcy temu
Witam mam problem z urzędem skarbowym a więc tak rozliczalam pit przez internet po jakimś czasie dostałam pismo że muszę zrobic korektę zrobiłam ją w kwietniu urodziłam syna w czerwcu dostawałam spłaty za urodzenie dziecka becikowe itp po czym okazało się że też dostałam zwrot za pity o czym tak naprawdę nie wiedziałam bo to był taki miesiąc że listonosz ciągle przynosił mi jakie pieniążki dla maluszka mam komornika i w zeszłym roku nie dostałam zwrotu dlatego w tym nawet nie czekałam na pieniążki za pit w sierpniu dostałam kolejne pismo że źle rozliczylam pit poraz kolejny zrobilam korektę a dzisiaj dostałam pismo że muszę zwrócić całą kwotę do urzędu za pit nie wiem co mam teraz zrobić nie stać mnie na taki zwrot wciągu 7 dni proszę o pomoc jestem załamana
wicki
rok temu
nie ma
Bla
rok temu
Ta opcja była w zeszłym roku. teraz nie ma :/
wood-gd
rok temu
u mnie jest napisane, ze nie złożyłem PiT-u
rysiek
rok temu
45 dni... kpina i oszustwo! Minelo 50 dni od złożenia pita online i Pieniedzy nadal nie ma!
daniela
rok temu
E-pit wysłałam 15 lutego - zwrotu brak. Co robić/
bCZiREfv
wamara
rok temu
Masło maślane. Nic z opisu nie wynika
ewkaneska
2 lata temu
jeżeli jest taka strona ,to czemu nie podacie jej nazwy? czemu okłamujecie ludzi? NIE MA ŻADNEJ STRONY!!! sprawdziłam
Asia
2 lata temu
Z tym sprawdzeniem zwrotu podatku to lipa
emeryt
2 lata temu
Po raz pierwszy od kilku lat czekam już ponad półtora miesiąca na zwrot części podatku. Próba sprawdzenia przez internet to zwykłe oszukiwanie petentów - próbowałem kilka razy bez powodzenia. Wygląda na to, że pieniądze są przetrzymywane żeby budżet mógł pokryć wydatki socjalne.
PolicjantSkar...
2 lata temu
Marlena, jesteś tak leniwa, że przepisałaś zasady obowiązujące w 2018 roku. Tuszę, że szef pojedzie po premii.
kula
2 lata temu
nie ma nic takiego