Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PIT 2019: stan rozliczenia PIT, jak można go sprawdzić?

Urząd skarbowy jest zobowiązany zwrócić nadpłatę PIT w ciągu 90 dni od złożenia formularza w odpowiedniej placówce lub w ciągu 45 dni od przesłania zeznania przez internet. W tym roku Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę internetową, która umożliwia podatnikom sprawdzenie, jaki jest aktualny stan realizacji zwrotu nadpłaty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(TygZam)
Zwrot nadpłaconego podatku powinien trafić do podatnika w ciągu 3 miesięcy

Podatnik ma czas na rozliczenie PIT za 2018 rok do końca kwietnia, ale część podatników, która wypełnia formularz wcześniej, może oczekiwać zwrotu podatku już w marcu. Urząd skarbowy jest zobowiązany zwrócić nadpłatę PIT w ciągu 90 dni od złożenia formularza w odpowiedniej placówce lub w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego przez internet. W 2017 roku Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę internetową, która umożliwia podatnikom sprawdzenie, jaki jest aktualny stan realizacji zwrotu nadpłaty.

##Zwrot nadpłaty PIT

Na zwrot podatku PIT mogą liczyć podatnicy, którzy wpłacili na podatek dochodowy kwotę wyższą niż ta wymagana w ostatecznym rozliczeniu. Taka sytuacja pojawia się w trzech przypadkach:

 • gdy dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku;
 • gdy podatnik wpłacił zaliczki z nadwyżką ze względu na wyliczenie oparte na wyższej stawce skali podatkowej;
 • gdy podatnikowi przysługują różne odliczenia i ulgi od podatku.

Może również zdarzyć się odwrotna sytuacja, w której z ostatecznego wyliczenia wynika niedopłata podatku PIT. W takich okolicznościach podatnik ma obowiązek dopłacić zaległą kwotę przed ostatecznym terminem rozliczenia się z fiskusem.

Urząd skarbowy ma obowiązek zwrócić nadpłatę PIT w ciągu 45 lub 90 dni, ale ostateczny czas oczekiwania zależy od kilku czynników. Na szybszy zwrot pieniędzy mogą liczyć podatnicy, którzy rozliczyli się przez internet. Czas trwania procedury to 45 dni, ale zależy on również od tego, kiedy deklaracja PIT została złożona. Krócej poczekają osoby, które odwiedziły urząd w styczniu i lutym, z dłuższym czasem oczekiwania powinni liczyć się podatnicy, którzy rozliczenie się z fiskusem odłożyli na marzec i kwiecień. Zwrot nadpłaconego podatku trafia do podatnika przelewem pocztowym lub na konto bankowe, jeśli wypełnił on druk ZAP-3.

##Jak sprawdzić stan rozliczenia PIT?

Stan rozliczenia PIT można sprawdzić dzięki usłudze online udostępnionej na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów. Po uzupełnieniu krótkiego formularza do wyszukiwania danych uzyskamy informację o tym, czy wskazany etap realizacji zwrotu nadpłaty wciąż trwa, czy też został już zrealizowany.

Do wypełnienia formularza potrzebne są następujące informacje:

 • nazwa izby administracji skarbowej funkcjonującej w danym województwie (wybierana z listy);
 • nazwa urzędu skarbowego, w którym zarejestrowany jest podatnik (wybierana z listy);
 • PESEL lub NIP pierwszego podatnika na zeznaniu podatkowym;
 • kwota przychodu.

##Kwota przychodu

W polu kwoty przychodu należy podać kwotę wykazaną w zeznaniu podatkowym w odpowiedniej pozycji:

 • dla PIT-28 (19, 20) – kwota w poz. 45;
 • dla PIT-36 (23, 24, 25) – kwota w poz. 90, 141;
 • dla PIT-36L (12, 13, 14) – kwota w poz. 13, 18;
 • dla PIT-37 (23, 24) – kwota w poz. 64, 95.

Kwotę przychodu podaje się w pełnych złotych, a więc końcówki kwot należy odpowiednio zaokrąglić. Oznacza to, że końcówki poniżej 50 groszy pomijamy, a końcówki równe 50 groszy lub wyższe zaokrąglamy w górę do pełnych złotych. W przypadku rozliczania PIT ze współmałżonkiem podaje się kwotę dochodu podatnika lub – jeśli nie występuje – kwotę przychodu małżonka.

Podstawą do uzyskania informacji o stanie rozliczenia PIT jest podanie prawidłowych danych. Istotny jest również termin złożenia zeznania podatkowego – informacje o realizacji nadpłaty mogą pojawić się w systemie z kilkudniowym opóźnieniem.

Tagi: zwrot podatku, porady, podatki, rozlicz podatek 2017
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-02-2019

WiktoriaNie ma żadnej opcji na stronie MF żeby sprawdzić status PIT 2018/2019

01-02-2019

ewapodajcie link do sprawdzenia stanu pitu

12-02-2019

RitaCzy ktoś zna stronę gdzie można sprawdzić czy pit jest rozliczone

Rozwiń komentarze (32)