Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|

KNF odpowiada Giertychowi. "Próba utrudnienia działań"

561
Podziel się:

KNF reaguje na wpis Romana Giertycha, pełnomocnika Leszka Czarneckiego. - To próba utrudnienia działań organu nadzoru - brzmi komunikat. - Wszelkie posiadane informacje i zapisy utrwalonych przez KNF rozmów z przedstawicielami Getin Noble Banku zostaną przekazane do prokuratury - dodaje Urząd.

Urząd odpowiada mecenasowi. Mówi o "próbie utrudnienia działań"
Urząd odpowiada mecenasowi. Mówi o "próbie utrudnienia działań" (ROBERT STACHNIK/REPORTER)

- W ocenie KNF zarzuty mecenasa Romana Giertycha opublikowane na Facebooku są bezpodstawne. Rzeczywisty kontekst opisanych przez niego wydarzeń został zniekształcony. Urząd KNF odczytuje działania mecenasa Giertycha jako próbę utrudnienia działań organu nadzoru - brzmi oświadczenie rzecznika KNF, Jacka Barszczewskiego.

- Szczegółowe, publiczne ustosunkowanie się do kwestii poruszanych na przedmiotowych spotkaniach jest niemożliwe z uwagi na fakt, że ich zakres dotyczy działań nadzorczych UKNF i objęty jest ustawową tajemnicą zawodową. Wszelkie posiadane informacje i zapisy utrwalonych przez UKNF rozmów z przedstawicielami Getin Noble Banku SA zostaną przekazane do prokuratury - czytamy dalej w oświadczeniu.

- Urząd KNF wskazuje, że w ramach swoich kompetencji przedstawiciele UKNF spotykają się z przedstawicielami firm audytorskich, a sprawozdania finansowe i opinie audytora do sprawozdań podmiotów nadzorowanych poddawane są przez Urząd analizie - zaznacza również Urząd.

Zobacz także: Prezydent Duda o nagraniu rozmowy szefa KNF z Leszkiem Czarneckim. "Jest kwestia autentyczności". Zobacz wideo:

W swoim komunikacie KNF odniósł się też do słów o "przejmowaniu banków". - Przepisy pozwalające KNF na wydanie zgody na przejęcie banku znajdującego się w trudnej sytuacji przez bank mocny kapitałowo obowiązywały w ustawie Prawo bankowe w latach 1997 – 2016 i wielokrotnie służyły zabezpieczeniu interesu klientów przede wszystkim banków spółdzielczych przez przejęcie banku w trudnej sytuacji i kontynuację umów z klientami przez silny kapitałowo bank - przypomina KNF.

Adwokat we wspomnianym wpisie na Facebooku mówił też o "możliwości istnienia zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było doprowadzenie do przejęcia banku". - Mechanizm tego działania polegał na brutalnym wykorzystaniu pozycji regulatora publicznego, czyli KNF, którego zadaniem jest nadzorowanie banków oraz innych instytucji finansowych - pisał Giertych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(561)
ola
5 lata temu
Takie przejęcia były by logiczne gdyby dotyczyły banków z grupy należącej do tych samych właścicieli np panstwowych ale w kazdym innym przypadku przejęcie prywatnego banku za darmo przez inny należacy do kogoś innego bank to zwykły rabunek a w przypadku przejęcia przez bank państwowy to nacjonalizacja. Taka sama jak ta wprowadzona dekretem Bieruta
Tomek
5 lata temu
Nie bądźcie naiwni. Te 40 baniek to przecież nie do kieszeni szefuncia KNF-u on był tylko pozyskiwaczem pieniędzy dla Partii Jedynej Słusznej, naszego kochanego PZPR-bis. Dlatego jak sprawa trafiła do prokuratury to od razu mu pokazali kto tu rządzi i uchwalili prawo pozwalające okradać właścicieli banków. Pamiętajcie, że większość banków jest na giełdzie i każdy może sobie kupić ich akcje, co z pieniędzmi tych ludzi jeśli bank zostanie zawłaszczony?
To straszne
5 lata temu
"zapisy utrwalonych przez UKNF rozmów" ?????!!!!! Organ państwa???!!! Nagrywa, zagłusza, prowadzi nieformalne rozmowy??? Wy to też widzicie, czy umknęło Waszej uwadze??
kik
5 lata temu
kon gierdych powiedział i zarzał
qw
5 lata temu
kuniowi od tego skakania zlasowało sie w łepetynie
...
Następna strona