Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rzecznik Ubezpieczonych: najwięcej skarg jest na OC

0
Podziel się

Stanowią one ponad 40 procent wszystkich składanych skarg.

Rzecznik Ubezpieczonych: najwięcej skarg jest na OC
(istockphoto)
bDXHfDyt

Do Rzecznika Ubezpieczonych najwięcej skarg wpływa w sprawie ubezpieczeń komunikacyjnych - wynika z raportu przygotowanego przez urząd. Stanowiły one ponad 40 procent wszystkich zażaleń.

Jak napisano w raporcie, od początku roku do 10 października najliczniejsza grupa skarg odnosiła się do ubezpieczeń komunikacyjnych - 5370 skarg, co stanowiło 46,2 proc. ogółu spraw. Wśród nich najwięcej skarg odnotowano na obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych - 4419 skarg (38,1 proc.).

Najczęściej zgłaszane zastrzeżenia dotyczyły uzyskania pełnej rekompensaty za wynajem pojazdu zastępczego oraz sposobu likwidacji szkody, poprzez nieuprawnione kwalifikowanie jej jako szkody całkowitej.

bDXHfDyv

Skarżący wskazywali, iż ubezpieczyciele często zaniżają wartość pojazdu w stanie sprzed szkody, a zawyżają wartość wraku, nie udzielając jednocześnie pomocy w ich zbyciu za ustaloną przez zakład ubezpieczeń cenę.

Zgłaszane problemy dotyczyły również m.in. prawa osoby poszkodowanej do decydowania o wyborze części stosowanych do naprawy pojazdu, zasadności stosowania przez ubezpieczycieli amortyzacji części, problematyki wypłaty odszkodowania z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu, kosztów związanych z holowaniem i parkowaniem pojazdu, żądania przedstawienia faktur źródłowych stwierdzających rodzaj i źródło nabycia części zamiennych stosowanych przy naprawie pojazdu oraz obniżania przez zakład ubezpieczeń stawek za roboczogodziny.

Zobacz też: * *Brak OC? Zapłacisz karę nawet, gdy nie jeździsz

bDXHfDyW
wiadomości
gospodarka
porady
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)