Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Zbliża się ważny termin. Ostatni dzwonek na rozliczenie składki zdrowotnej

3
Podziel się:

Już tylko do poniedziałku 22 maja mają czas przedsiębiorcy, by rozliczyć się ze składki zdrowotnej za 2022 rok. To jeden ze skutków wprowadzenia Polskiego Ładu. Dla niektórych oznacza to konieczność wykonania przelewu do ZUS-u nawet na kilka tysięcy złotych. To już ostatni moment, aby to zrobić.

Zbliża się ważny termin. Ostatni dzwonek na rozliczenie składki zdrowotnej
Rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok tylko do 22 maja. Czasu zostało niewiele (Adobe Stock, WDnet Studio)

Obowiązek złożenia rocznej deklaracji ZUS DRA i ZUS RCA dotyczy tych, którzy rozliczają się w formie skali podatkowej, podatku liniowego oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Nowe formularze zostały udostępnione na początku miesiąca, a rozliczyć można się tylko do 22 maja.

Ustalona roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy składek, którą przedsiębiorca zapłacił przez cały rok. Jeśli suma miesięcznych wpłat na NFZ jest za niska, do poniedziałku przedsiębiorca musi ZUS-owi dopłacić - może być to nawet kilka tysięcy złotych.

Kto może mieć niedopłaty w ZUS? Eksperci podatkowi wskazują na dwie główne grupy podatników: ryczałtowców oraz tych, którzy w ubiegłym roku skorzystali z możliwości, jakie dawał Polski Ład i w ciągu roku podatkowego zmienili formę opodatkowania. Ci ostatni będą musieli przeliczyć składkę zdrowotną od początku roku według nowej formy opodatkowania.

Co zrobić, jeśli są problemy z Płatnikiem?

Jak podaje "Rzeczpospolita", z rozliczeniem jest jednak problem. Wiele osób ma kłopoty z wysyłką deklaracji. - Podczas jej wypełniania w ZUS-owskim programie Płatnik często okazuje się, że dane w systemie nie zgadzają się z tym, co wyliczył przedsiębiorca. Niektórych danych nie ma w nim w ogóle. Powoduje to, że Płatnik nie chce przepuszczać deklaracji, wskazując, że są w nich błędy krytyczne – mówi gazecie Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w InFakt.

Jak tłumaczy, w takim wypadku powinno się wydrukować deklarację i wysłać ją w wersji papierowej. To rozwiązanie, które podpowiadają konsultanci ZUS w reakcji na doniesienia o problemach z programem Płatnik. Można ją też zanieść bezpośrednio do oddziału ZUS. Zdaniem Juszczyka taką opcję może wybrać w poniedziałek spora grupa przedsiębiorców, przez co w oddziałach mogą tworzyć się kolejki.

Z kolei Jacek Leśniewski, doradca podatkowy w kancelarii Alo-2, mówi "Rzeczpospolitej", że papierową deklarację może złożyć przedsiębiorca, który rozlicza składki wyłącznie za siebie albo zgłasza do ubezpieczeń nie więcej niż pięć osób. Pozostali mogą to zrobić tylko wtedy, gdy upoważni ich do tego ZUS - a zakład zgadza się na takie rozwiązanie w "uzasadnionych przypadkach". Tak powinny być traktowane problemy techniczne z Płatnikiem, dlatego zdaniem eksperta wysłanie papierowego formularza i dołączenie wniosku o wyrażenie zgody na taką formę deklaracji powinno poskutkować zaakceptowaniem deklaracji przez ZUS.

ZUS zwróci nadpłatę do 1 sierpnia

Jeśli z rozliczenia wychodzi nadpłata i płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, to ZUS utworzy wniosek o zwrot nadpłaty na profilu płatnika na PUE ZUS. Trzeba go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 1 czerwca. ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia - informuje ZUS. Jeśli na koncie płatnika było zadłużenie, to nadpłata zostanie rozliczona na poczet zaległości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
adam
12 miesięcy temu
rzyczyła bym sobie programu naprawczego służby Zdrowia!!!!!! a nie rozdawnictowo jak nas wybierzecie to tyle dostaniecie.
Fsja
rok temu
O miesiąc powyżej 5000 zł ZUSu…a jak żona uszkodzili ścięgno Achillesa to musiałem tobie prywatnie USG i 12 zabiegów po 120 zł. Rząd PiSu był w stanie zrefundować mi jeden zabieg w roku i to za miesiąc…ZA CO JA PŁACĘ??? Co za bandytyzm!
www
rok temu
zlodzieje - oprocz masakrycznej kwoty co miesiac na ZUS kazdy kogo znam doplaca spora kwote teraz...