Trwa ładowanie...
bFeMybRx
Notowania

Bilans Ue – Wszystkie wiadomości

Polska gospodarka jest zrośnięta z Unią Europejską. Polexit byłby absurdem - mówią eksperci
59
20.10.2021 5:53

POLEXIT
 / 
Polska gospodarka jest zrośnięta z Unią Europejską. Polexit byłby absurdem - mówią eksperci

Polski model gospodarczy jest dziś zrośnięty ze wspólnym rynkiem unijnym. Korzystamy z wiarygodności, którą daje nam przynależność do Wspólnoty, jednocześnie oferujemy swój wkład, aby korzyści były obopólne. Dlatego koncepcję polexitu należy uznać za absurdalną i szkodliwą dla każdej ze stron - piszą Piotr Arak i Andrzej Kubisiak, dyrektorzy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Polska straciła pół biliona zł przez UE? Ekonomista: Poseł Kowalski kłamie
256
22.09.2021 16:30

VIDEO
 / 
Polska straciła pół biliona zł przez UE? Ekonomista: Poseł Kowalski kłamie

- Jestem pierwszym ambasadorem UE. Gospodarka UE jest coraz mniej efektywna na tle świata. Chodzi o to, żebyśmy się zatroskali o to. Zachęcam do edukacji pana posła Kowalskiego, żeby przeczytał cały raport - przekonywał w programie "Newsroom" prof. Zbigniew Krysiak. Gość programu odniósł się w ten sposób do informacji rozpowszechnianych w mediach społecznościowych przez posła Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego, wykorzystujących dane z raportu ekonomisty na temat bilansu finansowego Polski w UE. Wynika z nich, że na członkostwie w UE Polska miała stracić przez ostatnie 16 lat ponad 500 mld zł. - Trzeba reformować UE, żeby była konkurencyjna do Stanów Zjednoczonych, ale nie ma zgody na wypuszczanie analizy, w której na czerwono jest podana liczba, która jest nazwana stratą, a to nie jest strata a różnica pomiędzy korzyściami dla obu stron, a potem poseł Kowalski pisze, że Polska na członkostwie w UE straciła pół biliona zł. Wykorzystał pana profesora analizę do niecnych celów. Pan poseł Janusz Kowalski kłamie - przekonywał drugi gość w studiu, dr Sławomir Dudek, główny ekonomista FOR.

Polska straciła na członkostwie w UE? Liczymy jeszcze raz z autorem raportu
260
22.09.2021 15:55

VIDEO
 / 
Polska straciła na członkostwie w UE? Liczymy jeszcze raz z autorem raportu

Zdaniem europosła Solidarnej Polski Patryka Jakiego Polska straciła na członkostwie w Unii Europejskiej. Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie były wiceminister sprawiedliwości przedstawił liczby, z których wynika, że bilans finansowy Polski w UE to 535 mln zł na minusie. O komentarz do tego wyniku poprosiliśmy dr. Sławomira Dudka, głównego ekonomistę FOR oraz prof. Zbigniewa Krysiaka, jednego z autorów raportu, którego wyniki przedstawił Patryk Jaki. Eksperci nie byli zgodni zwłaszcza w kwestii obliczania zysków firm działających w Polsce i UE, a ta pozycja bilansu miała przynieść Polsce największą stratę w minionych latach - aż 981 mld zł. - To są dwie różne miary. Kwota kapitału zainwestowana, a tu są zyski będące stopą zwrotu z tego kapitału. Wprost nie można tego odjąć - argumentował współautor raportu prof. Zbigniewa Krysiak z SGH i apelował o przygotowanie własnego bilansu przez krytyków publikacji. - Można, to jest rachunek kapitałowy. Połowa zysków jest refinansowana - przekonywał dr Sławomir Dudek z FOR, zdaniem którego w tej samej rubryce Polska zanotowała kilkaset mld zł zysku.